Akaryakıt ve Motorine Bu Gece Bir Artırım Daha Bekleniyor

arkamikontrolet

New member
Rusya-Ukrayna savaşının Türkiye’yi en çok etkilediği kesimlerden bir tanesi akaryakıt oldu. Çünkü savaş devam ettikçe brent petrol fiyatı yükseliyor, peşine de akaryakıta artırım geliyor. Akabinde bu olay yinelanıyor. Hal bu biçimde olunca da ne yazık ki birkaç gündür daima “akaryakıta artırım geldi” haberlerini sizlerle paylaşmak zorunda kalıyoruz. İddialara nazaran akaryakıta bugün bir artırım daha gelecek

Ekonomist Oğuz Demir, Twitter hesabından dikkat çeken bir açıklama yaptı. Akaryakıta artırım geleceğini söyleyen Demir, isim vermemiş olsa da sayı verdi. “69 kuruş birinin litresine 84 kuruş ötekinin litresine…” tabirlerini kullanan Oğuz Demir’in savlarının gerçek olup olmayacağı çabucak hemen net değil.

İşte akaryakıta artırım savıyla ilgili paylaşım:

Bugün de 69 kuruş birinin litresine 84 kuruş ötekinin litresine… Ben de bırakıyorum an itibariyle günlük takip etmeyi.. Hepimiz için azaba döndü

Oğuz Demir’in açıklamasına katılmamak pek de mümkün değil. Çünkü akaryakıt meblağları, araba sahipleri için sahiden de azaba dönmüş durumda. Artık her araba kilometre en az 1 TL yakar hale gelmiş durumda… Dün bu durumun vahameti ile ilgili açıklamalarda bulunan EPGİS Lideri Fesih Aktaş, “19 liraya ulaşan motorinin içerisinde 2 lira 52 kuruş ÖTV ve 2 lira 89 kuruşa varan KDV ile ünite maliyette 1 litrede toplamda devlet, 5 lira 41 kuruş vergi almaktadır. Bu verginin KDV olan kısmından 2 lirasının vatandaşa yansıyacak biçimde pompa satış fiyatlarından düşürülmesinin, kalan 89 kuruşun ise süratle kapanan akaryakıt bayileri ile dağıtım şirketlerinin toplam marjına yansıtılmasının hem vatandaş birebir vakitte iflasa sürüklenen istasyonlar için can suyu olacaktır.” demişti.