Amerika Dikişlerde Parçalanıyor

Dahi kafalar

New member
Haziran ayında masamda beni şaşırtan bir istatistik dolaştı. 2020’de Amerikalıların kat ettiği mil sayısı pandemi nedeniyle yüzde 13 düştü, ancak trafikten ölenlerin sayısı yüzde 7 arttı.

çözemedim. Amerikalılar pandemi sırasında neden bu kadar pervasızca araba kullansın ki? Ancak Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi’ne göre, 2021’in ilk yarısında, motorlu araç ölümleri 2020’ye göre bile yüzde 18,4 arttı. Ajansa göre, katkıda bulunan faktörler arasında alkollü araç kullanmak, hız yapmak ve aşınmamak vardı. Emniyet kemeri.

Neden bu kadar çok Amerikalı sorumsuzca araba kullanıyor?

Bunun gibi kasvetli sayılar beynimde takırdaırken, bu hafta Matthew Yglesias’tan bir Substack makalesi gelen kutuma çarptı. Başlığı, “Her Türlü Kötü Davranış Artıyor. Yglesias, “Sadece pervasız sürüş artmakla kalmıyor, uçaklardaki kavgaların da patladığına, şehirlerde cinayet oranlarının arttığına, aşırı dozda uyuşturucuların arttığına, Amerikalıların daha fazla içtiğine, hemşirelerin hastaların daha fazla tacize uğradığını söylüyor” dedi. Ve benzeri vb.

Yglesias haklı.

Öğretmenler, artan bir yıkıcı davranış dalgasıyla karşı karşıya. The Wall Street Journal Aralık ayında şunları bildirdi: “Okullarda hem öğrencilerin sınıfta konuşması gibi küçük olaylarda hem de kavga ve silah bulundurma gibi daha ciddi sorunlarda artış görüldü. Okul yetkilileri, Dallas’ta yıkıcı sınıf olaylarının bu yıl salgın öncesi seviyelere kıyasla üç katına çıktığını söyledi. ”

Bu ay, Aile Araştırmaları Enstitüsü, “Uyuşturucu Salgını Daha da Kötüleşmeye Devam Ediyor” adlı bir makale yayınladı. Makale, uyuşturucu ölümlerinin 20 yıldan fazla bir süredir neredeyse sürekli arttığını, ancak aşırı dozların özellikle pandemi sırasında arttığını kaydetti. ” Bu zamanın çoğunda aşırı doz krizi beyazlar arasında yoğun bir şekilde yoğunlaştı, ancak 2020’de makale şunu gözlemledi: “Siyah oranı ilk kez beyaz oranı aştı. ”

Ekim ayında CNN, “ABD’de Nefret Suçu Raporları 12 Yılda En Yüksek Seviyeye Çıkıyor, F. B. I. Diyor” başlıklı bir haber yayınladı. F. B. I., örneğin 2019 ve 2020 yılları arasında Siyah insanları hedef alan saldırıların sayısının 1.972’den 2.871’e yükseldiğini tespit etti.

Silah alımları arttı. Washington Post, Ocak 2021’de iki milyondan fazla ateşli silah satın alındığını bildirdi, “yıldan yıla yüzde 80 artış ve rekor bir aylık toplam üçüncü en yüksek. ”

Amerikalıların birbirine düşmanlığı artıyor gibi görünürken, birbirlerine olan ilgileri azalıyor gibi görünüyor. Indiana Üniversitesi’nin Lilly Ailesi Hayırseverlik Okulu’ndan yapılan bir araştırma, hayır kurumlarına bağış yapan Amerikalıların payının giderek azaldığını buldu. 2000 yılında hanelerin yüzde 66,2’si hayır amaçlı bağışta bulunmuştur. Ancak 2018’e kadar sadece yüzde 49,6 yaptı. İbadet hizmetine katılım azaldıkça dini nedenlere verilen pay düştü. Ancak laik nedenlere bağışta bulunan hanelerin payı da 2018’de yüzde 42 ile yeni bir düşüş yaşadı.

Bu, kötüleşen iklimin ölçülmesi zor olan kısımlarından bahsetmiyorum bile – kutuplaşma, nefret, öfke ve korkudaki artış. Bunca yıl önce üniversiteye gittiğimde, sınıfta beni dışlayacak bir şey söyleyeceğimden asla endişe duymadım. Ama şimdi tanıdığım üniversite öğrencileri hatalı bir cümlenin sosyal ölüme yol açabileceğinden korkuyorlar. Bu anıtsal bir deniz değişikliği.

Her trendin kötü olmadığı söylenmelidir. Örneğin, gençler arasında madde kullanımı azalıyor gibi görünüyor. Ve bu sorunların çoğu, pandeminin muhtemelen geçici stresinden kaynaklanıyor. Maske kuralları ve endişelenecek ölümcül bir virüs olmasaydı, pek çok insanın uçuş görevlilerini yumruklayacağından veya peynirin üzerine öfke nöbetleri geçireceğinden şüpheliyim.

Ancak daha karanlık ve daha derin bir şey de oluyor gibi görünüyor – uzun vadeli bir dayanışma kaybı, uzun vadeli bir yabancılaşma ve düşmanlık artışı. Yukarıdan aşağıya olduğu kadar aşağıdan yukarıya da çözülen bir toplumda yaşamak böyle hissettiriyor.

Neler oluyor? Kısa cevap: Bilmiyorum. Ayrıca, pandemiden önce bile Amerikalıları zorlayan yüksek depresyon, intihar ve yalnızlık oranlarına neyin sebep olduğunu bilmiyorum ve bu, az önce tarif ettiğim tüm düşmanlık ve pervasızlığın üzücü yan yüzü.

Olağan şüphelileri toplayabiliriz: sosyal medya, çürümüş siyaset. Başkan Donald Trump, marjinal gruplardan nefret etmenin uygun olduğunu söylediğinde, birçok insan bunu izin olarak görmek zorundaydı.

Zehirlerimizden bazıları sosyolojik olmalı – sosyal dokunun yıpranması. Geçen yıl Gallup’un “U. S. Kilise Üyeliği İlk Kez Çoğunluğun Altına Düştü. 2019’da Pew Araştırma Merkezi’nin “U. S. Dünyanın En Yüksek Tek Ebeveynli Hanelerde Yaşayan Çocuk Oranına Sahiptir. ”

Ve bazı zehirler kültürel olmalı. 2018’de Washington Post, “İki Yeni Araştırmaya Göre Amerika Narsistlerin Bir Milletidir” başlıklı bir haber yayınladı. ”

Ancak bunun özünde manevi veya ahlaki bir sorun da olmalı. Geçtiğimiz birkaç yılda ve çok çeşitli farklı davranışlarda, Amerikalılar daha az toplum yanlısı ve ilişkisel, daha antisosyal ve kendine zarar verici şekillerde hareket ediyor. Ama neden?

Bir köşe yazarı olarak bazı cevapları almam gerekiyor. Ama şu anda yapmıyorum. Sadece durumun vahim olduğunu biliyorum.

The Times yayınlamaya kararlıdır harf çeşitliliği editöre. Bu veya makalelerimizden herhangi biri hakkında ne düşündüğünüzü duymak isteriz. İşte bazıları ipuçları . Ve işte e-postamız: harfler@nytimes. com .

The New York Times Opinion bölümünü takip edin
Facebook , Twitter (@NYTopinion) ve Instagram .