Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan Fırsatçılara Soruşturma

arkamikontrolet

New member
Sabah saatlerinde Kahramanmaraş’ta yaşanan 7.7 büyüklüğündeki zelzelenin akabinde öğlenden daha sonra Elbistan’da yaşanan 7.6 büyüklüğündeki zelzele ve çabucak gerisinden Malatya’da gerçekleşen 6.0 büyüklüğündeki zelzeleler niçiniyle Kahramanmaraş, Hatay ve Malatya başta olmak üzere 10 vilayetimizde önemli hasarlar yaşandı.

Enkazdan son anda kurtulan ve soğukta sokakta kalan vatandaşlar toplumsal medya üzerinden yardım beklerken birtakım işletmelerse utanmadan bu krizi de fırsata çevirmeye çalıştı.

Bazı işletmeler sarsıntı çantası ve çadır üzere muhtaçlık gereçlerinin meblağlarına müthiş artırımlar yaptı

Depremin çabucak akabinde etraf vilayetlerdeki vatandaşlar ellerinden geldiğince depremzedelere yardımcı olmak için çadır, birinci yardım gereçleri ve deprem çantası gibi eserleri satın alarak zelzele bölgesindeki insanlara göndermeye başladı. Fakat olağan ki her vakit olduğu üzere bu sefer de krizi fırsata çevirmek isteyen işletmeler internet üzerinden satılan bu eserlere akılalmaz artırımlar yaptı.

Özellikle toplumsal medyada reaksiyon çeken 18.000 TL’lik zelzele çantası, sarsıntı bölgelerine komşu vilayetlerdeki eczanelerde fahiş fiyatlı birinci yardım materyalleri satılması ve gibisi olaylarsa bir kere daha insanlığın sınıfta kaldığını gösterdi. Ayrıyeten bir fazlaca firma sarsıntı bölgelerine giden otobüslerin fiyatlarını 10TL yaparken ortalama fiyatı 550 TL olan biletleri 1000 TL’ye yakın fiyattan satmaya çalışan otobüs firmaları da reaksiyon topladı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı ise fahiş fiyatta otobüs bileti ve eser satışı yapmaya çalışan işletmeler hakkında inceleme başlattı. Başsavcılık tarafınca yapılan açıklamada Ankara Şehirlerarası Terminal İşletmesinde (AŞTİ) bulunan kimi otobüs firmalarının kasıtlı olan fiyatları 2-3 kat arttırdığının tespit edildiği ve birtakım e-ticaret sitelerinde sarsıntı çantası, çadır ve birinci yardım gereci üzere sarsıntı anında hayati değer taşıyan materyallerin meblağlarının fahiş biçimde arttırıldığını tespit ettikleri belirtildi. Bu fiyat arttırımına giden firmalar ve işletmeler hakkında inceleme başlatıldığı ve hususla ilgili olarak Ankara Vilayet Emniyet Müdürlüğü Mali Hatalarla Uğraş Şube Müdürlüğüne gerekli talimatların verildiği de belirtildi.

Fahiş fiyat arttırımı yapan işletmeleri lütfen şikâyet edin

Yaşadığınız yerde, etrafınızda ya da internetteki e-ticaret sitelerinde gördüğünüz misal biçimde fahiş fiyat arttırımına giden işletmeleri ve firmaları Emniyet Genel Müdürlüğü’nün internet sitesinde yer alan İhbar sekmesinden ya da Cimer üzerinden fotoğraflı ya da görüntülü ispatlarla şikâyet edin. Sarsıntı anında vatandaşların gereksinimlerini kendi çıkarları için kullanmaya çalışan şahıslara fırsat vermeyin.