Arkadaşım Bob Saget’in Pis Komedisinin Yüce Güzelliği

Dahi kafalar

New member
Çocuklarım 15 ve 16 yaşlarında gençler ve Bob Saget çizgi romanının benim arkadaşım olduğunu biliyorlar. Bu hafta başında öldüğünü biliyorlar ve benim yas tutuyorum. Beni teselli etmek istiyorlar. Ama internette Bob’un pedofili ve ensest hakkında sert şakalar yapan kliplerini gördüklerinde gücendiler. Arkadaşımın kötü biri olduğunu düşündüler ve onu nasıl sevdiğimi anlamak onlar için zordu.

Onları suçlayabilir miyim bilmiyorum. Bob’un elinde, aşırıya kaçan komedi yapmanın nefret ve acıyla değil, daha çok gözüpek bir karşılıklı güven eylemi olduğunu nasıl anlayabilirlerdi?

Artık sanatımızın çoğunu ısırık büyüklüğünde parçalar halinde tüketiyoruz, bazen bağlamdan arındırılmış sadece birkaç saniyelik video: haberci olmadan mesaj. Çocuklarım Bob’un küçük parçalarını izlediğinde ve bazı alıntıları okuduğunda, Bob Saget’in kaba olmak için aşırı komedi yapmadığını bilemediler. Şok etmek için bile yapmadı. İnsanları güldürmek, kendini sınamak, seyircinin kendisini sınamasına izin vermek ve onlarla bağ kurmak için yaptı.

“Full House” ve “America’s Funniest Home Videos”da dünyaya kocaman bir gülümseme ve neşe kattı. Bu rollerde herkes Bob’u sevdi ve ona güvendi. Ona sarılmak istedin.

Bazı insanlar şimdi gerçek Bob’un o iyi adam imajından çok farklı olduğunu söylüyor ama ben buna katılmıyorum. Sahne dışında sevgi dolu, kibar, açık, eğlenceli, harika bir arkadaş ve harika bir babaydı. Ayrıca pis, iğrenç, saldırgan şakalar yaptı.

Bob Saget’in uyguladığı şey duygusal sahne dalışıydı. Seyircinin kollarına yüz üstü düşecekti. Seyirci onu kahkahalarıyla yakalayacak kadar ona güvenmeseydi, beton bir zemine çarpmaktan daha kötü olurdu.

Beat şairi Allen Ginsberg, bu tür kumarın büyük sanatın özünde olduğunu anlamıştı. Şair, dünyanın önünde daima çıplak durur. “Bence daha fazlası var. Sanatçı cesurca şöyle demelidir: “Dünyaya kim olduğumu göstereceğim ve birinin anlayacağına inanıyorum. ”

Gerçek sanat, güzel sanat, her zaman korkutucu bir güven eylemidir. Başka birinin kalbini görmek için sanata bakarız. Önemli olan tek şey bu insan bağlantısı. Benim için yaşamak için bir sebep.

Bob’u ilk olarak, bir iç komedi şakasının olabilecek en pis versiyonunu anlatan çizgi romanları kaydettiğimiz 2005 tarihli gösterişli bir belgesel olan “The Aristocrats”ı çekerken tanıdım. Bu, çizgi romanların sevdiği bir şakaydı – Johnny Carson büyük bir hayrandı – ama halka asla söylenmedi. Güveni korurken sınırları zorlamanın eğlenceli zorluğunu anlayan kardeşler olan diğer komedyenler içindi.

Bob’u sete gitmeden hemen önce bir komedi kulübünde sahne arkasını kaydettik. Yönetmen Paul Provenza ve ben Bob’a komedi doğaçlamalarını caz doğaçlamalarıyla karşılaştırdığımızı söylemiştik. Müzisyenlerin aynı akor değişiklikleri üzerinden solo doğaçlama yaptıklarını duyuyoruz ve komedyenlerin aynı şaka üzerinde doğaçlama yaptıklarını izlemek istedik. Ev ekipmanıyla çekim yapıyorduk ve filmin halka açılıp açılmayacağını bilmiyorduk. İçinde bulunan 100’den fazla insan için bir belge olabileceğini düşündük.

Biz yuvarlanmaya başlamadan önce Bob, “Kimi yenmem gerekiyor?” dedi. Şu ana kadar en rezil olan kimdi demek istedi? “George? Robin’i mi? O sordu. Evet dedik, George Carlin ve Robin Williams işi epey ileri götürmüşlerdi ama vurması gerekenler Gilbert Gottfried ve Carrie Fisher’dı. Bob, “Tamam. “Derin bir nefes aldı ve gitti.

Aman tanrım zarif! Bob’un etrafında dönmediği bir tabu yoktu. Hikaye anlatımı çok yetenekli ve parlaktı, zamanlaması kusursuzdu. Hatta Three Stooges kimliğine büründü. Aklımıza koyduğu görüntüler, hayal ettiğim her şey kadar şok ediciydi.

Zaman dondu. Sonsuza kadar devam etti. Birkaç dakikada bir kıkırdamaya başlar, ne yaptığını sorar ve başını düşürürdü. Sonra o güzel, dürüst gülümsemeyle ortaya çıkar ve daha derine inerdi. Ev filmimizi uzun metrajlı bir filme dönüştürmenin en büyük masrafı, sürekli, yüksek sesle, kıkırdayan kahkahalarımı filtrelemekti.

Bob, şimdiye kadar gördüğüm herhangi bir sanatçı kadar çıplak ve savunmasızdı. Soyundu. Bize içini gösterdi. Komedisi iyi adam imajını kanıtladı. Bob, birinin duyduğu en rahatsız edici şeyleri söyledi ve biz onu buna rağmen değil, bu yüzden sevdik.

Bu tür bir sanatçı daha nadir hale geldi ve bazıları haklı olarak söylüyor. Bilmiyorum. Hala çizgi romanlara güveniyorum ama internet trollerinin esprileri, memleri ve yorumları farklı. Troller güveni göstermeye ve kutlamaya çalışmazlar; yok etmeye çalışırlar. Trol, suçu ortak insanlığa ulaşmak için bir araç olarak kullanmak istemiyor. Cesaret yok.

Sevdiğim aşırı komediye karşı bazı düşünceli argümanlar duydum. Sorunlardan biri, şakayı üstlenmesinin genellikle aynı insan gruplarının olmasıdır. Bob’un marjinalleştirilmiş insanlara hakaret ettiğini hiç duymadım ama diğer komedyenler bunu yapıyor ve bunun gerçekten adil olduğunu düşünmüyorum. Herkes komedi için eşit derecede adil olsa bile, kültürümüz bu şakaları eşit olmayan bir şekilde ortaya çıkarır. Görüyorum. Bir başkasına “Şakadır” demeye hakkım yok. AŞ bunu. ”

Bob Saget’in güzel yanlarını çocuklarıma öğretmek istiyorum ama aynı zamanda onlardan da öğrenmek istiyorum. Belki güven ve nezaket biraz fazla azalıyor. Daha nüanssız, sanatsal olmayan, basit bir saygıya ihtiyacımız olabilir. Çocuklarımın birbirimize nasıl davrandığımızı bu kadar önemsediği için mutluyum.

Ama umarım daha dikkatli konuşmaya zorlayan nesilleri, Bob gibi sanatçıların asla nefret ticareti yapmadığını anlayabilir. O dünyayı severdi, ben de onu.

Penn Jillette bir sihirbaz ve komedyendir. 2005 tarihli “The Aristocrats” belgeselinin yapımcılığını üstlendi. Penn & Teller’ın sihir gösterisinin bir yarısı olarak, Las Vegas’ta sahne alıyor ve televizyonda “Penn & Teller: Fool Us” programını sunuyor.

The Times yayınlamaya kararlıdır harf çeşitliliği editöre. Bu veya makalelerimizden herhangi biri hakkında ne düşündüğünüzü duymak isteriz. İşte bazıları ipuçları . Ve işte e-postamız: harfler@nytimes. com .

The New York Times Opinion bölümünü takip edin
Facebook , Twitter (@NYTopinion) ve Instagram .