Aşısız Asker Ulusal Güvenliğimizi Riske Atıyor

Dahi kafalar

New member
ABD ordusunun yüzde doksan sekizi Covid-19’a karşı aşılanmıştır. Bu başarı, büyük ölçüde, Savunma Bakanı Lloyd Austin’in 2021 yazında zorunlu aşılamanın “gücü korumak ve Amerikan halkını savunmak için gerekli” olduğuna dair aldığı karardan kaynaklanıyor.

Bu yetki kaldırılmak üzere. Covid aşıları hiçbir zaman evrensel destek görmemiş olsa da, son zamanlarda aşı gerekliliği siyasi bir paratoner haline geldi ve kongredeki Cumhuriyetçiler, geri alınmadığı takdirde yıllık Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasasını askıya almakla tehdit etti.

NDAA, geçmesi gereken yıllık bir mevzuattır: Ordunun politikalar ve programlar için yıllık harcamalarına izin verir ve günceller ve ulusal askeri aygıtımızın tehdit ortamıyla birlikte gelişmesini sağlar. Önemli bir yasa tasarısının başarısızlığından korkan Demokratlar, önceden görev yaptığım Meclis’te, NDAA’nın geçişi karşılığında şartı yürürlükten kaldırmayı kabul ettiler.

Savunma bakanının Covid konusunda eski kıdemli danışmanı olarak, yetkinin oluşturulmasına yardım ettim ve onu kaldırmanın bir hata olduğuna inanıyorum. Kongre ve Beyaz Saray, ordunun onlarca yıllık zorunlu aşı uygulamasına saygı duymalıdır – çünkü bu, üniformalıları güvende tutar. Seçilmiş yetkililerimiz, muharebe komutanlarının kararlarını karmaşıklaştıran ve Amerikan ulusal güvenliğine zarar veren Covid kültür savaşında ordumuzu piyon haline getirmemeli.

Dünya Savaşı’ndan önce, Amerikan askeri personeli savaştan çok bulaşıcı hastalıklardan öldü. Ancak son 70 yılda ABD ordusunda şınav, selamlama ve üniforma gibi zorunlu atışlar sıradan hale geldi: işin sadece bir parçası. ABD askerleri, bazıları halka yabancı olanlar da dahil olmak üzere çeşitli aşılar alıyor.

Ordu temel eğitim kampındaki en canlı anılarımdan biri, tek ayak üzerinde dengede durmak, yorgunluğumu azaltmak ve fıstık ezmesi iğnesi denen şeyi almak. Kalın, kahverengimsi Bicillin atışları, çeşitli bakterilere ve esneme, strep ve romatizmal ateş gibi hastalıklara karşı koruma sağlar. Çok acı verici ama yine de her yıl on binlerce asker görev bilinciyle tek ayak üzerinde duruyor ve aşıyı yiyor.

Aynı şey, genel halkın ihtiyaç duymadığı veya istemediği ancak ordunun personelini korumak için ihtiyaç duyduğu sayısız diğer aşılar için de geçerli. Bakan Austin, 2021 Covid muhtırasında “Zorunlu aşılar, tüm hizmet üyelerimize aşinadır ve görev açısından kritik aşılama, neredeyse ABD ordusunun kendisi kadar eskidir” diye yazmıştı.

Aşılar daha önce nadiren geri çevriliyordu, çünkü askerler işlerinin kendilerini tekil bir tehlikeye attığını biliyorlardı. Savaşlar genellikle yakınlarda yoğun deva birimleri veya hastanelerin olmadığı yerlerde yapılır. Ordu hastaneye yatışları azaltmak için herhangi bir adım atabiliyorsa, atıyor. Bu mantık Covid-19 aşısı için geçerliydi: Yurt dışına sızmanın maliyeti, süresi ve riskindense evde ucuz bir aşı daha iyidir. Örneğin, 2020’de ordu, Afganistan’dan Almanya’ya üç koronavirüs hastasını tahliye etti. Bu, üç hastayı özel bölmelerde tutan ve milyonlara mal olan 20’den fazla servis üyesi tarafından çalıştırılan bir C-17 Globemaster III’ün kullanılmasını gerektiriyordu.

Pentagon liderliği, zorunlu aşı programını asla görkemli ahlaki terimlerle görmedi; ulusal güvenlik meselesidir. ABD ordusu savaşlar yapmak ve düşmanlarımızı onları başlatmaktan caydırmak için var ve savaşı daha etkili hale getirmek için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz ve bunu şikayet etmeden yapıyoruz.

Covid aşısı yetkisiyle ilgili protesto ulumalarının hüsrana uğramış üst düzey askeri komutanlardan değil, Kongre’nin Cumhuriyetçi üyelerinden gelmesi çok anlamlı. Bu politikacılar üst düzey üniformalı personele danışmış olsalardı, sanırım mandanın lehine olan kolay bir durum duymuş olacaklardı: karar vermeyi basitleştirmek ve askeri hazırlığı geliştirmek. Yetki yoksa, komutanlar seçim yapmak zorunda kalacak. Dağıtımları düşünürken aşılama durumunu hesaba katıyorlar mı? Yoksa aşılanmamış bir asker mi görevlendiriyorlar ve hastalık nedeniyle tahliye riskini artırıyorlar mı?

Manda karşıtları, aşılamayı reddettiği için taburcu edilen yaklaşık 8.000 askere işaret ederek, politikanın askeri alıkoymaya zarar verdiğini savundu. Ancak bu rakam, aktif görevdeki personelin yalnızca yüzde 0,5’ini oluşturuyor – olağan yıllık yıpranmanın küçük bir kısmı – ve ordunun 2021 ve 2022 yılları da dahil olmak üzere elde tutma hedeflerine ulaşma konusundaki yarım on yıllık rekorunu göz ardı ediyor.

Eleştirmenler ayrıca aşı yetkisini işe alımlara zarar vermekle suçluyor. İşe alma, diğer faktörlerin yanı sıra, onlarca yıllık savaşın ve çekici bir sivil işgücü piyasasının bir yan etkisi olan ordu için uzun süredir devam eden bir zorluktur. Yetkinin kaldırılmasının asker toplama depolarında bir aceleye yol açacağı fikri mantıksız görünüyor ve manda karşıtları, orduyu daha çekici kılmaya yardımcı olacak daha yüksek askeri tıslama gibi diğer önlemler konusunda sessiz kaldılar. Ancak askere alma argümanını kabul etsek bile, ordu zindelik, sağlık ve davranış standartlarını rakamlar uğruna zayıflatmamalıdır.

Bir evvel Kongre üyesiydim ve siyasi duruşunu gördüğüm zaman anlarım. Ancak bu, Fox News veya MSNBC’de unutulabilir bir bölüm değil ve genel kamuoyunun yetkiler hakkındaki tartışmasından farklı. Aşılanmamış siviller hastalanır ve özel sağlık sigortasından yoksun kalırsa, vergi mükellefleri onların tedavi masraflarını ödemek zorunda kalabilir; asker konuşlandırılırken hastalanırsa, bedeli askerlerin kanıyla ödenebilir. Sivil sorun bir hüsrandır; Bir gazi olarak askerlik konusunu dayanılmaz buluyorum.

Bu nedenle, genel halk için bir Covid-19 aşısı zorunluluğunu desteklemeyen birçok gazi, ben de dahil olmak üzere silahlı hizmetler için bir aşıyı destekliyor. Ordu, sivil hayattan uzakta hareket ediyor ve bunun iyi bir nedeni var: İşimiz tehlikeli ve savaşa uygun bir organizasyon gerektiriyor. Sivil komşularıma fıstık ezmesi iğnesi yaptırmalarını istemem ama bunun askerler için değerini biliyorum, tıpkı ordunun davranış, zindelik, konuşma ve giyim konusundaki katı kurallarını kabul ettiğim gibi. Bu kodlar, Covid-19 aşısı yönergesinin yaptığını yapar; savaşan güçlerimizin uyumunu ve hazırlıklı olmasını sağlarlar.

Bu nedenle askeri aşı politikasının partizan oyununa dönüşmesi rahatsız edici. Kongre’deki Cumhuriyetçiler, bu konuyu politize ederek kültür savaşında küçük bir zafer elde edebilir ve ülkemizin savaşma ve gerçek savaşları kazanma kapasitesini zayıflatabilir.

Max Rose, bir Ordu muharebe gazisi ve savunma bakanına kıdemli danışman olarak hizmet veren eski bir kongre üyesidir.

The Times yayınlamaya kararlı çeşitli harfler editöre. Bu veya makalelerimizden herhangi biri hakkında ne düşündüğünüzü duymak isteriz. İşte bazıları ipuçları . Ve işte e-postamız: [email protected] .

The New York Times Görüş bölümünü takip edin
Facebook , Twitter (@NYTopinion) ve instagram .