Bahar Bu Yıl Hindistan’a Hiç Gelmedi

Dahi kafalar

New member
BANGALORE, Hindistan – Isınmaya yabancı değilim. Kuzey Hindistan ve Pakistan üzerinde esen sıcak ve kuru yaz rüzgarlarının boğucu nefesini bilirim. “Başını örtecek bir eşarp al, yanında bir şişe su bulundur” annemin bana her yaz verdiği nasihattı.

Delhi, şiddetli hava koşullarının ve özellikle dayanılmaz yazların yaşandığı bir şehirdir. Ancak Nisan ayında – ilkbaharda – oradaki bir ziyaretimde 111 derece Fahrenheit ısı için yeterince donanımlı değildim. Öğleden 3’e kadar dışarıda kaldığımda, eve ulaşmak için klimalı dolu bir otobüsle klimasız daha boş bir otobüs arasında seçim yapmak zorunda kaldım. Artan Covid-19 vakalarının üzerime yüklendiği raporlarıyla sıcak otobüsü seçtim.

Bol suya ve dinlenmek için serin bir eve rağmen, bir gün sonra ısıya maruz kalmanın etkilerini hissettim. Sabah 5’te, aşırı derecede yorgun, zonklayan bir baş ağrısıyla uyandım ve tamamen susuz kaldım.

Yine de ben ayrıcalıklılardanım. Hindistan’da, daha yüksek sıcaklıklar daha erken geliyor ve her yıl daha uzun kalıyor. En savunmasız olanlar bu uzun süreli ısının etkilerini şimdi taşıyor. Soğuyabilenler soğuyacak, yapamayanlar başa çıkacak.

Mart ayından bu yana Hindistan ve Pakistan’ın çoğunu kaplayan sıcak hava dalgası, iklim bilimcilerinin Güney Asya için öngördükleri ile aynı doğrultuda: Tipik olarak Mayıs-Haziran aylarında görülen sıcaklıklar, Mart-Nisan aylarında zaten buradaydı ve arkalarında kurumuş buğday mahsulleri bıraktı. , azalan mango hasadı ve kaybolan bahar hakkında kafası karışan bir nüfus. Pazartesi günü yapılan bir araştırma, iklim değişikliğinin bu ısı dalgasını sanayi öncesi zamanlardaki olaylara kıyasla 30 kat daha olası hale getirdiğini gösteriyor.

Araştırmam, bazı insanların neden iklim değişikliğine uyum sağlamayı tercih ederken, diğerlerinin bunu acil bir tehdit olarak düşünmediğini veya araçlardan yoksun oldukları için uyum sağlayamadığını inceliyor. Yakın zamanda, Hükümetler Arası İklim Değişikliği Paneli’nin İklim Etkileri, Uyum ve Kırılganlık Çalışma Grubu II Raporu için en son araştırmayı değerlendiren yorucu bir üç yılı bitirdim. 3.600’den fazla sayfadan oluşan rapor, gezegensel bir yıkım ve bununla başa çıkmak için çözümler sunuyor.

Birlikte yazdığım Asya bölümünde, iklim değişikliğinin burada açtığı yaraların ne kadar derin olduğunu belgeliyoruz: orman ve su kaynakları ve tarımda yaşam ve geçim kaynaklarına yönelik orantısız kayıplar ve zararlar. Şehirler özellikle risk altındadır — 1,5 santigrat derecelik küresel ısınmada, yaklaşık 15 milyon nüfusa sahip Kalküta gibi şehirler, 2015 yılında ülke genelinde yaklaşık 2.500 cana mal olan yıkıcı ısı dalgaları gibi yıllık rekor sıcaklık dalgaları yaşayacaklar. İklim değişikliğine karşı savunmasızlık ve maruziyetle ilgili her küresel haritada öne çıkan Güney Asya, daha yüksek risk seviyelerini belirtmek için genellikle koyu kırmızı veya endişe verici bir mor renkle renklendirilmiştir. Bu haritalarda gösterilmeyen, insanları daha yüksek sıcaklıklara karşı daha savunmasız ve artan iklim risklerine uyum sağlamak için daha az donanımlı hale getiren yüzyıllarca süren kolonizasyon ve kaynak çıkarmadır.

Bugün, ısı dalgalarıyla başa çıkmanın en etkili yolu olan klima, sadece birkaç kişi için mevcuttur ve uygun maliyetlidir. Ortalama olarak, ev birimleri Hindistan’da 260 ila 500 dolar arasında olabilir. Ülkenin 2019’da yayınlanan Soğutma Eylem Planına göre, Hintli hanelerin yalnızca yüzde 8’i onlara sahip. İklim değişikliği çağında, serinleme ve içeride kalma yeteneği gerçek ayırıcıdır.

En savunmasız olanlar tipik olarak klima ünitelerine sahip değiller veya onları çalıştıracak elektriği tıslayacak paraya sahip değiller. Bu iklim adaletsizliğidir: Soruna en az katkıda bulunanlar en yüksek maliyeti üstlenirler.

“Uyum sınırı”, aşıldığında risklerin ve kayıpların “tahammül edilemez” hale geldiği bir eşiktir. Bu limitler, yeni teknolojilerin daha yüksek risk seviyeleriyle başa çıkmaya yardımcı olabileceği anlamına gelen “yumuşak” veya risklerden kaçınmanın imkansız hale geldiği anlamına gelen “zor” olabilir. Klima ile insanlar 122 derece Fahrenheit’i (Orta Doğu’da olduğu gibi) vuran yerlerde yaşayabilirler, bu nedenle bu yerlerde 122 yumuşak bir sınırdır.

Sert bir sınır, ısı ve nemin birlikte 95 derece Fahrenheit’e ulaşması ve birkaç saat sonra sağlıklı yetişkinler için ölümcül olabilen “ıslak termometre” sıcaklıkları elde etmenizdir. Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli, küresel emisyonların olduğu gibi devam etmesi halinde Hindistan ve Pakistan’daki birçok yerin yaklaşmak2060 yılına kadar katı sınırlar ve çiğneme2100’e kadar.

Artan ısıya maruz kalmanın bir sonucu, işgücü verimliliğini azaltacaktır: Nature Communications’da yayınlanan araştırmaya göre, dünya genelinde yılda tahmini olarak 228 milyar saat ağır dış mekan işçiliği, dünya çapında zaten ısı nedeniyle kaybedilmekte ve 134 milyar saat daha fazla ısı kaybıyla kaybedilecek. bir derece küresel ısınma. Pek çok iyi niyetli gazeteci ve yorumcu bana “Hindistan bu sıcakta ne yapıyor?” diye sordu.

Hindistan dır-dir ısı riskine uyum sağlamak. Ülkede, sıcak hava dalgaları da dahil olmak üzere çeşitli tehlikeler için bir erken uyarı sistemi var ve son on yılda ısı kaynaklı ölümler önemli ölçüde azaldı, ancak ısıyla ilgili hastalıklar mevcut değil. Birkaç devlet dairesini kapsayan ısıya hazırlık ve ısı tahliye politikaları vardır. Bazı şehirlerde ısı eylem planları vardır ve daha fazlası geliştirilmektedir. Artımlı ve şu anda gelecekteki ısı riskini karşılamak için yetersiz olsa da, adaptasyon devam etmektedir.

Hindistan’ın ısı dalgalarını daha tehlikeli hale getiren küresel sera gazı emisyonlarına katkısını azaltmak için temiz enerjiye geçişini hızlandırması da bana sık sık soruluyor. Hindistan – Pakistan gibi – sağlanması gereken büyük bir nüfusa ve ele alınması gereken derin sömürge sonrası kalkınma açıklarına sahip. Sistemik değişim de kaynak ve zaman alır. Bu nedenle, Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere ve Avustralya gibi tarihi yayıcılar olmadan Hindistan’ın enerji geçişini hızlandırma çağrıları, yalnızca iklim değişikliğinden en sorumlu olanlara “hapisten ücretsiz çıkış” kartı veriyor. Hepimiz temiz enerjiye geçmeliyiz ve Hindistan bunu tek başına yapamaz.

Hindistan ısınmaya yabancı değil. Uzun bir geçmişi, kamusal hafızası ve onunla başa çıkmak için pratikleri var. Ancak, daha sık ve daha uzun ısı dalgaları uyum sağlamak için sınırlarımızı test ediyor. İklim değişikliğinden etkilenen bir gezegende herkes için sıcaklar geliyor: Mart ayında Kuzey ve Güney Kutupları sıcaklıkları 30 ila 40 derecenin üzerinde gördü; Orta ve Ortabatı Amerika Birleşik Devletleri son zamanlarda Mayıs ayında Temmuz sıcaklıklarına sahipti. Ve ister Hindistan’da ister Amerika Birleşik Devletleri’nde aşırı sıcaklıklar vurduğunda, en savunmasız olanlar bunun darbesiyle karşı karşıya kalıyor. Gezegen yandığında, hiçbir insanın ve hiçbir yerin geride bırakılamayacağını kabul etmeliyiz.

Chandni Singh, Bangalore Hindistan İnsan Yerleşimleri Enstitüsü’nde iklim değişikliği araştırmacısıdır.

The Times yayınlamaya kararlı harf çeşitliliği editöre. Bu veya makalelerimizden herhangi biri hakkında ne düşündüğünüzü duymak isteriz. İşte bazıları ipuçları . Ve işte e-postamız: [email protected] .

The New York Times Opinion bölümünü takip edin
Facebook , Twitter (@zeynep) ve Instagram .