Bazen Tarih Geriye Gider

Dahi kafalar

New member
Bret Stephens: Merhaba, Gail. “Uçak” filmindeki Lloyd Bridges karakterini hatırlıyor musunuz bilmiyorum, “Sigarayı/içmeyi/amfetaminleri/yapıştırıcıyı bırakmak için yanlış haftayı seçmişim gibi görünüyor” diyen adam. Geçen hafta uzaktaydık ve… bir şeyler oldu. Roe v. Wade’in eli kulağında ölümü hakkında ne düşünüyorsunuz?

Gail Collins: Pekala, Bret, çok sayıda düşüncem var, bazıları felsefi ve Katolik yetiştirilmemden türemiş. Buna kesinlikle katılmasam da, hayatın anne karnında başladığına dair felsefi inancı anlıyorum.

Bret: Bir Yahudi olarak hayatın, çocuklar evden taşındığında başladığına inanıyorum.

Gail: Fakat insanların bu inancı aksini düşünen Amerikalılara empoze etmek istemelerini ve aynı zamanda imkanları kısıtlı genç kadınların doğum kontrolünü elde etmelerine yardım etmeyi reddetmelerini tamamen şok edici buluyorum.

Bret: Kabul.

Gail: Yani ülkenin bir kesiminin dini inançlarını diğer herkese dayatan bir Yüksek Mahkememiz var. Bu derinden, derinden anayasaya aykırı.

Bu kısma katılıyorsunuz, değil mi?

Bret: Tamamen değil.

Her zaman, meseleye seçilmemiş yargıçlardan ziyade seçmenlerin karar vermesine izin vermenin daha akıllıca olduğu görüşüne dayanarak, dini inançlara bakılmaksızın, Anayasal gerekçelerle Roe v. Wade’e karşı çıkmanın mümkün olduğunu düşünmüşümdür. Ama bu dava 1973’te karara bağlandığı zamandı.

Şu anda, Roe’yu devirmek dehşet verici. Yargıtay tarafından defalarca onaylandıktan sonra; on milyonlarca Amerikalı kadın, birden fazla nesil boyunca, seçimin temel bir hak olduğu beklentisiyle reşit olduktan sonra; arka sokakta kürtajın geçmiş yılların karanlık bir bölümü olduğunu düşündükten sonra; Amerikalılar olarak şu ya da bu eyalette yaşasak da haklarımızı kullanma şeklimizde temel bir fark yaratmaması gereken noktayı çoktan geride bıraktığımıza inanmaya başladıktan sonra.

Gail: Eğer mahkemelerimiz olacaksa, onları korumak için kendi bedeninizi kontrol etmekten daha temel pek çok şey düşünemiyorum. Ama aşağı yukarı aynı yere geldik. Devam et.

Bret: Bazı muhafazakarların, karar vermenin önemli olmadığına dair en sevdikleri argümanları analojiyle satın almıyorum, çünkü uzun süredir devam eden bazı emsaller – Plessy – Ferguson kararı gibi Bu, Brown v. Board of Ed’de nihayet bozulana kadar 58 yıl boyunca ayrımcılığı kutsallaştırdı. 1954’te – açıkça devrilmeyi hak etti. Plessy daha sonra iade edilen bir hakkı geri çekerken, Roe şimdi iptal edilebilecek bir hak verdi .

Sanırım şimdiki soru bunun politik olarak nasıl oynayacağı. Demokratları eyalet düzeyinde seçim için savaşmaya mı yoksa ara sınavlarda Cumhuriyetçileri durdurmaya mı teşvik edecek?

Gail: Demokratların bir şekilde güçlenmesi gerekiyordu. Bu benim tercih edeceğim bir yol değildi ama bu, tam bir Cumhuriyetçi kontrolü altında hayatın nasıl olacağının güçlü bir hatırlatıcısı.

Bret: Kürtaj söz konusu olduğunda seçme hakkının sona ermesi, seçime gelindiğinde seçme hakkının sona ermesiyle bir parça gibi görünüyor.

Gail: Ve Roe’yu devirmenin Donald Trump’ın Amerikan yaşamı üzerindeki en büyük, uzun vadeli etkilerinden biri olabileceği bir tür ironik. Kürtaj haklarını sona erdirmenin kişisel öncelikler listesinde 200. sırada yer aldığını garanti ederim.

Bret: Ha!

Gail: Amerika vizyonunuzdan bahsettiğinizde, burası bana her zaman sınırlı hükümete ama güçlü bireysel haklara sahip bir yer gibi gelmiştir. Roe’nun yasama versiyonunu geçirecek bir Demokratik Kongreye oy verir misiniz? Yoksa Adalet Alito’ya öpücükler gönderen bir Cumhuriyet Kongresi mi?

Bret: Demokratik politika fikirlerine yönelik çok sayıda itirazımı yutacağım, eğer bu Karaca’nın özünü ülkenin kanunu olarak onaylayan Kongre mevzuatı anlamına gelecekse. Bazı şeyler diğerlerinden daha önemlidir.

Gail: Bret, senin muhteşemliğine boyun eğiyorum.

Bret: Tm akıl sağlığı harikalık değildir, ama teşekkürler! Sonra tekrar, Demokratlar siyasi topu becermeselerdi kendilerine gerçekten yardım edebilirlerdi. Göçmenlik gibi. Ve enflasyon. Ve suç. Ve çocukların eğitiminde ebeveyn hakları. Ve Elon Musk’ın Twitter’ı satın almasıyla ilgili tüm o aptal telaşlar. Demokratlara bir konuda biraz merkeze kaymalarını tavsiye ediyor olsaydınız, bu ne olurdu?

Gail: Demokratların sorununun fazla liberal olduğu konusunda sizin alt satırınıza itiraz ediyorum. Demokratların sorunu işlerin yapılmaması.

Bret: Fazla liberal oldukları için işleri yapamamak. Üzgünüm, devam et….

Gail: Mükemmel bir dünyada, haydutlar gibi dolaşan enerji şirketlerine beklenmedik bir kâr vergisi koymalarını ve parayı, düşük gelirli aileler. Aynı zamanda gaz vergisini askıya alarak enflasyonun düşmesine yardımcı olur. Geçici.

Bret: Önümüzdeki on yıl kadar “geçici olarak”.

Gail: Gerçek dünyada, gaz vergisini askıya almak, ortalama aile finansmanını kolaylaştırmak için muhtemelen en hızlı çözümdür. Her ne kadar nefret ettiğimi, nefret ettiğimi, fikirden nefret ettiğimi söylememe izin verin. Şimdilik küresel ısınma lafına girmeyeceğim, geleceğe saklıyorum.

Tavsiyeniz nedir?

Bret: Güney sınırında bir yaz göç krizini önlemek için Başlık 42’yi derhal uzatın. Covid vakaları tekrar artıyor, bu nedenle epidemiyolojik olarak iyi bir gerekçe var. Keystone XL boru hattını yeniden başlatın: Enerjimizin çoğunu Kanada’dan almalı, Suudilere daha fazla petrol pompalaması için yalvarmamalıyız. Vergileri sadece benzin için değil, aynı zamanda bakkaliye satış vergileri olan 13 eyaleti de onları durdurmaya çağırıyor: Bu, patlayan gıda faturalarıyla mücadele eden ailelere yardımcı oluyor. Enerji altyapısı da dahil olmak üzere ek altyapı harcamaları için bastırın ve buna Joe Manchin Is the Man Yasası veya onun oyu almak için gereken başka bir pohpohlama deyin. Ve yönetimin polisi desteklediğini ve asayiş konularını ciddiye aldığını göstermenin bir yolu olarak, Başkan Biden’ın 1994 tarihli suç yasa tasarısının bir versiyonunu daha fazla polisi sokağa çıkarmaya çalışın.

Sanırım bunu seviyorsun?

Gail: Vay canına, kavga edecek ne çok şey var. “Sokakta daha çok polis var”ın bir plandan çok bir slogan olduğunu hemen söylememe izin verin. Polisimizin daha fazla desteğe ihtiyacı var ve yardım etmenin iki kritik yolu var. Biri, şiddete dönüşebilecek aile içi çatışmalarla başa çıkmak için aile kriz ekipleri oluşturmak. Diğeri, lanet olası silahları sokaktan ve internetten uzaklaştırmak, burada şimdi tüyler ürpertici bir klipte satılıyorlar.

Bret: Eh, polisler son yıllarda sürüler halinde güçten çekildiler, bu yüzden sayılar büyük ölçüde moral sorunlarından dolayı bir sorun. Polisin belediye başkanlarının ve savcıların arkalarında olduğunu bilmesi ve işlerini etkili bir şekilde yapıp yapamayacaklarını bilmesi büyük bir fark yaratır. Los Angeles’tan Philadelphia’ya ve Seattle’a kadar şehirlerde bu yoktu. Silahların sokaklardan kaldırılmasından yanayım, ancak kefaletle serbest bırakma veya Dur, Soru ve Frisk kullanımını yasaklamaya çalışmak veya sivil polis birimlerinden kurtulmak gibi ilerici çabaların yeni silahla çok ilgisi var. -şiddet dalgası.

Gail: Keystone boru hattı hakkında — Olmayı Bekleyen Petrol Sızıntısı mı demek istiyorsunuz? Ve geleceğin ailelerini zehirli, mega-ısınma gezegeni yapmak istemiyorsak, enerji sorunlarımızın yanıtı daha fazla petrol pompalamak olamaz. Paramızı rüzgar ve güneş enerjisine harcayalım.

Bret: Şu anda Kanada enerjisi, genellikle trenle sevk ediliyor ve bazen bu trenler raydan çıkıyor ve havaya uçuyor.

Gail: Tamamen raydan çıkan trenlere karşı. Yine evvel, genel olarak daha az petrol, ancak taşınıyor.

Ama şimdi siyaset konuşalım. Önümüzdeki hafta Pensilvanya ön seçimi çok önemli. Cumhuriyetçi tarafta ise Trump, adamı, korkulan Mehmet Öz için canla başla mücadele ediyor. Herhangi bir tahmin?

Bret: Tam açıklama: Oz, ailemde yaşamı tehdit eden bir tıbbi acil durumda kilit rol oynadı. Birçok insanın ondan nefret etmeyi sevdiğini biliyorum. Ama kitaplarımda her zaman iyi olacak, onun dışında onun hakkında yorum yapmayacağım ve okuyucularımız bunun kişisel nedenini bilmeli.

Ancak, JD Vance’in Ohio’da kazandığı yutz hakkında konuşmak isterseniz, oldukça konuşkan olabilirim….

Gail: Özgür hissedin. Bu, Kasım’da Ohio Senatosu koltuğunu Demokrat Tim Ryan’ın kazanması için destek vereceğiniz anlamına mı geliyor? Ilımlı ama yine de genel parti gündemini destekliyor.

Bret: Ryan’ı seviyorum ve sadece JD Vance olmadığı için değil. İster Kyrsten Sinema ister Lisa Murkowski olsun, genellikle kendi partisinin ortodokslarına bazen isyan edebilen herhangi bir politikacıyı severim.

Vance’e gelince, o, giderek yaygınlaşan tipin bir başka örneğidir: fırsatçı, kendini alçaltan, entelektüel olarak dürüst olmayan, ahlaki olarak durumsal eski NeverTrumper, Trump’ı kazanana kadar tam olarak ne olduğunu gördü ve sonra ilkelerini ve güç kazanmak için bir atış için netlik. 6 Ocak 2021’den sonra, Trump’ın gözüne girmek için daha da az bahane vardı ve Rusya’nın 24 Şubat 2022’de Ukrayna’yı ikinci işgalinden sonra daha da az bahane vardı.

Demokrasi: Ya sen istersin ya da Buna karşı. Kiev veya Columbus’ta Vance yanlış tarafta.

Gail: Vay, al şunu, JD

The Times, yayın yapmayı taahhüt ediyor
editöre çeşitli mektuplar . Bu veya makalelerimizden herhangi biri hakkında ne düşündüğünüzü duymak isteriz. İşte bazı ipuçları . Ve işte e-postamız: [email protected] .

Facebook , Twitter (@NYTopinion) The New York Times Opinion bölümünü takip edin ) ve Instagram .