Ben Michelle Go’nun babasıyım. Yaşadığı Yerde Ölümünü İşaretliyorum.

Dahi kafalar

New member
Kızımız Michelle Alyssa Go’nun ölümünün üzerinden tam bir yıl geçti. Martial Simon, 15 Ocak 2022 Cumartesi günü sabah 9:30 civarında, Michelle’i Times Square istasyonunda yaklaşmakta olan bir metro treninin önüne acımasızca itti. 40 yaşındaydı.

Şimdi, aşık olduğu şehirdeki kızımıza saygılarımızı sunmak için Manhattan’a dönüyoruz.

Bu üzücü olay yankılanmaya devam ediyor. Michelle’in ölümünden bir ay sonra Belediye Başkanı Eric Adams ve Vali Kathy Hochul, metrolarda yaşayan evsiz New Yorklulara yardım etme planlarını duyurdu. Ve geçen ay, Bay Adams bu planları genişletti.

Ailem ve ben, şehrin şu anda uyandırdığı üzücü anılara rağmen, Michelle’in ölümüyle ilgili kanuni, emlak ve suç meseleleriyle uğraşmak için New York’a dönmeliyiz. Michelle’i tanıyan birçok New Yorklu ile tanışıp arkadaş olduğumuz için kederimiz azaldı.

New York, Michelle’in profesyonel hayatını kurduğu, pek çok arkadaş edindiği ve en önemlisi hayatından keyif aldığı yerdir. Onun sayesinde, bir aile olarak Kaliforniya’daki evimizden onun evim dediği şehre düzenli olarak seyahat ediyoruz. Umarız şehir onun ölümüyle bağdaştırabileceğimiz bir yer haline gelmez. Michelle’in ömür boyu beslediği sevgiyi besleyen New York’u bir gün tekrar görmek için dua ediyoruz.

Ancak şimdi, 365 gün sonra, Michelle’in bizim için ne ifade ettiğini ve ölümünün bizi nasıl etkilemeye devam ettiğini anlatabilirim. Michelle, kaybettiğim ilk kızım değil. Eşim ve ben ikinci kızımızı bebekken beşiğinde kaybettik, hayatı biz onu tanımadan kısa sürede kesildi. Birlikte, hayatımızda asla doldurulamayacak bir boşluğu temsil ediyorlar. Eşim, oğlum ve ben her gün onların yasını tutuyoruz.

Michelle, Ed Koch’un hem Cumhuriyetçi hem de Demokrat adayları kazandıktan sonra yeniden New York belediye başkanı seçildiği 1981 yılında doğdu. Michelle, başkaları tarafından çok sevilen ve etrafındaki herkes için sevgiyle dolu, erken gelişmiş bir çocuktu. Yaşama tutkusu, başkalarına saygısı, haysiyeti ve kendine saygısı vardı. Her şeyden önce, başkalarının iyiliğine olan inancını ve umudunu taşıyordu. O zamanlar bizim için harika bir çocuktu ve şimdi de öyle.

Michelle, hayatının üçte birini New York City’de NYU Stern School of Business’ta okuyarak ve ardından Citibank, Barclays ve Deloitte’de gelişerek geçirdi. Deloitte’ta üst düzey bir yönetici ve New York Junior League’de özverili bir gönüllü olarak, şirket liderlerinden evsizlere kadar hayatın her kesiminden insanlarla çalıştı. Tanıdığımız Michelle, kurtarılması gereken birinden çok bir kurtarıcı olarak hizmete adanmıştı.

Kredi… The New York Times için Gia Sergovich
Kredi… The New York Times için Gia Sergovich

Ailemiz, Michelle’in ölüm haberlerinin ne kadar çabuk yayıldığını görünce şok oldu ve travma geçirdi, ancak başkalarının onu görmesi ve onu yalnızca ölümüyle tanıması bizi şaşırttı. Tanıdığımız Michelle, her zaman gülümseyen ve maceraya hazır bir lise amigo kızıydı; o hayatta olmanın tam tanımıydı. Michelle nasıl öldüğüyle değil, nasıl yaşadığıyla hatırlanmalı.

Michelle’in ölümü, Martial Simon’ın işlediği suçu süregelen Asya karşıtı nefretin bir örneği olarak görenler de dahil olmak üzere birçok kişi için harekete geçme çağrısıydı. Kaybımızın kederi, geçmişte karşılaştığımız ayrımcılığın aşağılayıcılığını yutuyor. Tüm cevaplara sahip değiliz ve ölümünün ırksal düşmanlıktan kaynaklanıp kaynaklanmadığını asla bilemeyeceğiz. Yasal olarak, saldırganın zihinsel olarak mahkemeye çıkmaya uygun olmadığı düşünülürse, bu önemli olmayabilir. Ancak Martial Simon’ın akli dengesi ve gerekli ama uzayan yasal süreç konusundaki belirsizlik, acımızı daha da artırıyor. Ailesi olarak biliyoruz ki hiçbir aile bu şekilde evladını kaybetmemeli, bizim bir yıl sonra da hissettiğimiz ve hissetmeye devam ettiğimiz bitmeyen öfkeyi, kederi, çaresizliği ve şimdi de hissizliği yaşamamalı.

Sosyal medya üzerinden nefret kusan, hiç bitmeyen tiz sesleri sürekli duymak ve görmek üzücü ve fiziksel olarak yorucu oldu. Pek çok kişi gibi, ben de günlük haberlerde bitmek bilmeyen şiddet ve cinayet resimlerine duyarsızlaştığım için şok oldum.

Daha da kötüsü artık kızımı, ailemi ve kendimi haberlerde görmeyi deneyimledim. Michelle’im, 18 Ocak 2022’deki bir mitingde dünyanın görmesi için Times Meydanı elektronik reklam panosuna süslendi. Aile tatil fotoğrafımız gazetelerde ve televizyon haber bültenlerinde. Hayatlarımız sonsuza kadar değişti.

Evvel, kin ve cinayetin sadece diğer insanları etkileyen hastalıklar olduğunu sanırdım. Şimdi ailem o diğer insanlar. Cinayet aile tarihimizi lekeledi.

Michelle Covid’den veya kanserden ölseydi, ailem ve ben yine de kederin üstesinden gelirdik. Ancak bu tür bir kaybı muhtemelen kabul edebilir, bir şekilde anlayabilir ve belki de sonunda kabul edebiliriz.

Ancak Michelle’in yaklaşmakta olan bir trenin önüne itilerek öldürüldüğünü bilmek kabul edilemez. Bu, kendisinin en iyisini başkalarıyla paylaşan bir kadın için uygun bir son değil.

New York City’deki milyonlarca insan her konuda hemfikir olmayabilir, ancak New York City’nin onu evim olarak görenler için güvenli olması gerektiği konusunda hemfikir olabiliriz. Michelle saldırıya uğrama korkusuyla yaşamadı. İşe gitmek için metroya bindi; çevresine karşı umursamaz değildi. Michelle hala burada olsaydı, bizi daha güvenli bir topluluk oluşturmak için bir araya gelmeye teşvik ederdi. Bu siyasetle ilgili değil; bu birbirimize ve insanlığa değer vermekle ilgili.

New York’ta veya başka bir yerde, hiçbir ailenin bir daha çocuğunu sebepsiz şiddete kaptırmamasını sağlamak için harekete geçmeliyiz. Değer verdiğimiz özgürlükleri korumak ile topluluklarımızın ve aslında medeni toplumumuzun üyeleri olarak sahip olduğumuz sorumlulukları sürdürmek arasındaki gerilimi dengelemeye çalışmalıyız. İnsanlara ne kadar özgürlük verirsek verelim, bu tür özlük haklarına sahip olmak, Martial Simon gibi insanları metro sistemlerimize terk edebileceğimiz anlamına gelmez. Acil tıp çalışanlarının bu ihmal edilmiş ruhlarla başa çıkabileceğini veya sıradan bireylerin ortaya çıkan tehditlerle başa çıkabileceğini varsayamayız.

Gerçek değişim, anlamlı önleyici tedbirlerle gelir. Bu, diğer şeylerin yanı sıra barınma, tedavi ve diğer programlar için yeterli ve sürekli finansman gerektirir. Bu çözümler üzerinde şimdi, acilen, topluluk olarak birlikte çalışmaya başlamamız gerekiyor. Michelle’in hayatının ruhunu onurlandırabilmemiz için gerçek bir kararlılığa ve sürekli bağlılığa sahip olmamız gerekiyor.

Justin Go, Michelle Alyssa Go’nun babasıdır ve Kaliforniya’da yaşamaktadır.

The Times yayınlamaya kararlı çeşitli harfler editöre. Bu veya makalelerimizden herhangi biri hakkında ne düşündüğünüzü duymak isteriz. İşte bazıları ipuçları . Ve işte e-postamız: [email protected] .

The New York Times Görüş bölümünü takip edin
Facebook , Twitter (@NYTopinion) ve instagram .