Ben Michigan’da, Aşısız İnsanların Hastane Yataklarını Doldurduğu Bir Acil Servis Doktoruyum

Dahi kafalar

New member
Yakın zamanda 70’lerinde bir hasta, yirmi yıldır acil hekim olarak çalıştığım West Michigan’daki küçük kırsal hastanede tedavi görmek için geldi. Hafta başında koronavirüs testi pozitif çıkmıştı, ateşi yüksekti ve nefes almakta güçlük çekiyordu. Aşı olup olmadığı sorulduğunda, “Aşıyı onaylamıyorum. ”

Birkaç gün sonra, Covid-19 ile hasta olan genç bir hasta, tehlikeli derecede düşük kan oksijen seviyeleri ile kabul edildi. Eşi ve bebek çocuğu, sedasyon ve entübe edilmeden hemen önce veda etmek için geldi. “Seni bir daha göreceğimi sanmıyorum,” dedi. Hafta sonundan önce öldü. O aşısızdı.

Geçen Pazartesi itibariyle, Michigan’daki dokuz hastane yüzde 100 doluydu ve en az 20 hastane daha yüzde 90 kapasitede veya üzerindeydi. Eyalet çapında, yaklaşık dört hastane hastasından birinde doğrulanmış veya şüphelenilen bir Covid-19 vakası var. Son haftalarda hastanem sürekli olarak kapasitede veya buna yakındı ve neredeyse her gün bu hastaların büyük çoğunluğu Covid-19 hastası. Neredeyse tamamı aşısız.

Küçük bir hastanede hastalarımız komşularımız, arkadaşlarımız ve eski lise sınıf arkadaşlarımızdır. Bir hayat kurtaramamanın derin üzüntüsü her seferinde bizi vurur. Aşinalık üzüntülerimizi derinleştirir, ancak giderek daha fazla hüsrana uğramış ve öfkeli hissederiz. Bir hastayı kaybetmek asla kolay değildir. Ücretsiz, güvenli ve etkili bir aşı ile ölüm önlenebilirken, birini anlamsızca kaybetmek yıkıcıdır.

Dr. Davidson Kredi. . . The New York Times için Brittany Greeson

Sık sık travma, suçluluk ve umutsuzlukla dolu hissediyorum. Fox News kişiliklerine ve aşılamayı küçümseyen Cumhuriyetçi politikacılara kızgınım. Kendilerini ve sevdiklerini korumak için daha fazlasını yapmayan insanlarla hayal kırıklığına uğradım. Bazen, kaynayan bir tür amaçsız öfkeyle deliriyorum. Ama en zor günlerimde bile duygularımı bastırıyorum ve hastaları tedavi etme işine geri dönüyorum çünkü insanları iyileştirmeye adadım, kin beslemeye değil.

Bazı vardiyalarda havadaki stres hissedilir düzeyde. Meslektaşlarım ve ben hastaların yığıldığını biliyoruz, ancak herkesi uygun şekilde triyajlamak için yeterli hemşire yok. Kalp yetmezliği olan bir hasta, üst kattaki yatak odalarının tamamı dolu olduğu için acil serviste beklemektedir. Ameliyat olması gereken hastalar transfer edilemiyor çünkü iki saatlik sürüş mesafesindeki hemen hemen her hastane de yakın veya kapasitede.

Acil servisimdeki hemşireler, kabul edilen hastaları kontrol ederek ve görünüşe göre her saat başı yeni gelenlere yönelerek çifte görev yapıyorlar. Bu vardiyayı, görünürde sonu olmayan en az bir ay boyunca vardiyadan sonra yaptılar. Ve bunu ilkbahardaki son dalgalanmada ve ondan önceki, geçen kışta yaptılar. Çalıştığım en iyi acil hemşirelerinden biri, her vardiyadan sonra eve giderken ağladığını söyledi.

Kredi. . . The New York Times için Brittany Greeson

Michigan’ın geri kalanında olduğu gibi, hastanemizdeki hastaların ezici bir çoğunluğu, akut kritik bakım hastalarının yüzde 98’i dahil olmak üzere aşısızdır. Michigan sakinlerinin sadece yüzde 62’sinin en az bir doz aşı yaptırdığı ve ulusal oranın yaklaşık dokuz puan gerisinde kaldığı göz önüne alındığında, korkarım yakın zamanda hasta insan dalgasında bir son göremeyeceğiz ve hastaneler bunu emebilir. sadece çok fazla dalgalanma var.

Michigan’ın sağlık altyapısı, çöküşün eşiğinde olan tek kişi değil. Arizona Sağlık Hizmetleri Departmanı, eyaletteki yatakların yüzde 94’ünün dolu olduğunu ve hastaneye kaldırılanların yaklaşık üçte birini Covid-19 hastalarının oluşturduğunu bildirdi. Ocak ortası ile Ekim ayları arasında Teksas’ta, bildirilen Kovid-19 vakalarının ve ölümlerin büyük çoğunluğunu aşısız kişiler oluşturuyor. Gergin operasyonların domino etkisi bir maliyet taşıyor ve veriler, çok sayıda hasta insan ve yeterli sağlık çalışanının ezilmesi altında hasta güvenliğinin zarar gördüğünü gösteriyor.

Aşıların bağışıklığı azaldıkça, sürekli olarak çok sayıda insan aşısız kalırsa enfeksiyonlar büyük olasılıkla artacaktır. Bir aşı zorunluluğu, hastaneleri eşiğine iten sonsuz ve artan enfeksiyon döngüsünü kırmanın ve Covid-19 yanlış bilgilerinin yaygın olduğu ve ölüm oranlarının çok daha yüksek olduğu benimki gibi muhafazakar, Trump yanlısı topluluklarda hayat kurtarmanın tek yoludur. diğer topluluklardan daha.

Yaklaşık iki yıldır doktorlar ve halk sağlığı uzmanları insanları maske takmaya ve sosyal mesafeye ikna etmeye çalışıyor. 2021’in büyük bölümünde insanları vatandaşlık görevlerini yapmaya ve aşı olmaya ikna ettik. Bilimi paylaştık, gerçekleri kullandık, aşıların hastalıkları nasıl baskıladığını ve nihayetinde durdurduğunu anlattık. TikTok’a geçtik. Belediyeler düzenledik.

Sağlık sektöründeki meslektaşlarım ve ben, ömür boyu doğal bağışıklık ve kanıtlanmamış tedaviler hakkında saçma sapan laflar eden şarlatanları susturamayacağımızı biliyorum. Gerçeklerle kazanmıyoruz çünkü yedi Amerikalıdan biri hala aşı olmayacaklarını söylüyor. Maskeleri ve aşıları Covid-19’u nasıl durduracağımızı doğrulayan, artan sayıda hakemli araştırma ve bilimsel araştırmaya rağmen, milyonlarca Amerikalı hala ikna edilmiyor.

Her vardiyada, Kovid-19’a yakalanan insanların hastaneme yüklediklerini görüyorum. Aşı olmama tercihleri kişisel değildir. Apandisleri patlamış, kemikleri kırılmış hastaları acil servisimde saatlerce beklemeye zorluyor, sayısız insanın ameliyatlarını erteliyor, doktorları, hemşireleri yakıyor.

Koronavirüs yaklaşık 50 milyon Amerikalıyı hasta etti ve 788.000’den fazla insanı öldürdü. Yeni mutasyonlar ortaya çıkmaya devam ediyor ve kışın soğuğu beraberinde grip mevsimini de getirecek. Kişisel tercih, diğer insanları tehlikeye atmak için kabul edilebilir bir neden olamaz. Vakalar ve ölümler artmaya devam ederken ve antiviraller yetersiz durumdayken zaman bizden yana değil. Hastanelerimizi ve hastalarımızı kurtarabilecek tek şey yaygın bir aşı zorunluluğu olabilir.

Dr. Rob Davidson (@DrRobDavidson), Batı Michigan’da bir acil servis doktoru ve Sağlık Hizmetlerini Koruma Komitesi’nin yönetici direktörüdür.

The Times, yayınlamaya kararlıdır harf çeşitliliği editöre. Bu veya makalelerimizden herhangi biri hakkında ne düşündüğünüzü duymak isteriz. İşte bazıları ipuçları . Ve işte e-postamız: harfler@nytimes. com .

The New York Times Opinion bölümünü takip edin
Facebook , Twitter (@NYTopinion) ve Instagram .