Bitimli fiil ne demek ?

mavisaclikiz

Global Mod
Global Mod
Bitimli fiiller, dilbilimsel olarak, butunuyle tamamlanms olan, bir eylem ya da durumu ifade eden cumlelerdir. Bir bitimli fiil, eylem ya da durumun belirli bir zamanda tamamlanms olarak ifade edilmesini saglar ve bunu yaparken kip, sekil ve zaman gibi farkl kavramlarn kullanlmasn gerektirir. Bitimli fiiller, genellikle bir eylem ya da durumu tamamlanms olarak ifade etmek icin kullanlr, ancak bazen bir eylem ya da durumun bitmis olmasn anlatmak icin de kullanlabilir.

Bitimli Fiillerin Neleri Ifade Ettigi

Bitimli fiiller, dilbilimsel olarak, tamamlanms eylem ya da durumu ifade etmek icin kullanlan cumlelerdir. Bitimli fiiler, cogunlukla gecmis zamanda meydana gelen eylemleri ya da durumlar ifade etmek icin kullanlr. Gecmis zamanda meydana gelmis eylemleri ifade etmek icin kullanlan bitimli fiiller, cogunlukla gecmis zaman fiilleri olarak bilinir. Bitimli fiiller, ayrca bir eylemin ya da durumun bitmis olmasn da ifade edebilir.

Bitimli Fiillerin Kullanm

Bitimli fiiller, cogunlukla gecmis zamanda meydana gelmis eylemleri ifade etmek icin kullanlr. Bitimli fiiller, ayrca bir eylemin ya da durumun bitmis olmasn da ifade edebilir. Bitimli fiiller, ozellikle cogu zaman kullanlan eylemlerin ifadesinde kullanlan fiiller olarak bilinir. Ornegin, "gectigimiz ay gittim", "gectigimiz hafta okudum" veya "dun calstm" gibi cumleler bitimli fiiller kullanlarak olusturulmustur. Bitimli fiiller, gecmis zamanda meydana gelen eylemlerin tamamlanms olarak ifade edilmesi icin kullanlr. Bitimli fiiller, ayrca bir eylemin ya da durumun bitmis olmasn da ifade edebilir. Ornegin, "bitirdim", "durdurdum" veya "kapattm" gibi cumleler bitimli fiiller kullanarak olusturulur.

Bitimli fiiller, cogunlukla gecmis zamanda meydana gelen eylemleri ifade etmek icin kullanlr. Ancak, bitimli fiiller, ayrca gelecek zamanda meydana gelen eylemleri de ifade edebilir. Ornegin, "yarn gidecegim", "calsacagm" veya "okuyacagm" gibi cumleler bitimli fiiller kullanarak olusturulmustur. Bitimli fiiller, gelecek zamanda meydana gelen eylemlerin tamamlanms olarak ifade edilmesi icin kullanlr. Bitimli fiiller, ayrca bir eylemin ya da durumun bitmis olmasn da ifade edebilir.