Bu Yaşam Çizgisini Ebeveynlerime Değerlendiriyorum

Dahi kafalar

New member
Bu makale aynı zamanda Opinion Today bülteninde de yer almaktadır. Buradan kaydolabilirsiniz hafta içi her sabah gelen kutunuza almak için.

Stephen Sondheim 26 Kasım’da 91 yaşında öldüğünde, ilk dürtüm onun şarkılarını dinlemek ya da Broadway müzikallerinden kesitler izlemek değildi. Bunun yerine içimdeki bir şey, Al Hirschfeld’in Sondheim’ın şovlarının ve karakterlerinin onlarca yıl boyunca yaptığı harika çizimlerini görmek istedi – Hirschfeld’in “West Side Story” ve “Company” ve “Follies” ve “Sweeney Todd” ve “Sunday in George ile Park” ve “Ormanın İçinde” ve daha fazlası.

1970’lerde Boston banliyölerinde büyüyen bir çocuk olarak, Hirschfeld’in görüntüleri benim Broadway’e ilk biletimdi ve yayınları Times’ın Sanat ve Eğlence bölümünde yayınlandı. Ayrıca, zaman içinde ve hatta Alzheimer’la geçen yıllara kadar dayanan ailemle erken bir bağ kurmam da onlardı.

Ailem gerçekten Sondheim hayranı değildi; “Send In the Clowns”ı “A Little Night Music”i değil, Judy Collins sayesinde sevdiler. Ama Broadway şovlarına giderek büyüdüler ve Sondheim’ın akıl hocası Oscar Hammerstein II’ye ve Hammerstein’ın Richard Rodgers ile yaptığı şovlara saygı duydular; “Oklahoma!” 6 yaşındayken beni Boston’a götürdükleri ilk müzikaldi. O sıralarda, New York’ta yaşamadığımız halde neden The Times’ı aldığımızı aileme sordum. Kendilerini hâlâ New Yorklu olarak gördüklerini ve Arts & Leisure’ı ve tiyatroyla ilgili hikayeleri ve çizimleri sevdiklerini söylediler.

Çizimler mi? Bunlar Hirschfeld’indi. Bunlardan bazılarını bu sabahki yeni bir konuk makalesinde görebilirsiniz – Broadway’deki Sondheim şovlarından dokuz Hirschfeld çizimi ve beraberinde The Times’ın eski baş tiyatro eleştirmeni Ben Brantley’in bir makalesi.

Ben’in güzel bir şekilde oluşturduğu bir argüman olan Sondheim’ın şovlarının en iyi fotoğraflarından ve videolarından bile neden daha çağrıştırıcı ve kinetik olduklarını kanıtlamak için çizimleri Opinion’da sergilemek istedim. Ama aynı zamanda, başkalarının bu çizimleri The Times’da (veya ilk kez) bir kez daha görmekten ve tiyatroya nasıl aşık olduklarını düşünmekten zevk almasını istedim – umdum. Onun çizimleri on yıllar boyunca ailem için New York City’e giden bir can simidi gibiydi ve benim için Sondheim’a açılan kapıyı açmama yardımcı oldular.

Danielle Ferland, Stephen Sondheim’ın 1987 Broadway prodüksiyonunda Kırmızı Başlıklı Kız rolünde “Into the Woods. ” Kredi. . . Al Hirschfeld Vakfı

Bu nasıl:

N. Y. U.’da birinci sınıf öğrencisi olarak 1989’da New York’a gittim ve burada Hirschfeld’in Sondheim’ın “Into the Woods” eserinden Little Red Ridinghood çizimine benzeyen bir yurt arkadaşımla tanıştım. Adı Danielle Ferland’dı ve anlaşılan o ki öncesi Little Red, o müzikalin orijinal 1987 Broadway prodüksiyonunda. Sondheim’ın şovlarında Broadway’de bulunmuş biriyle sınıf arkadaşı olmak bir şeydi; onun için de Hirschfeld tarafından ölümsüzleştirilmiş olması tamamen farklı bir şöhret düzeyiydi. (Bu Hirschfeld’i heyecanla telefonla aileme anlattım.)

Danielle ve diğer arkadaşlar beni “Send In the Clowns”ın çok ötesinde Sondheim’ın müziği ve sözleriyle tanıştırdı ve dinlediğim şarkılardan bazıları hatırladığım Hirschfeld çizimlerini çağrıştırdı: “West Side Story”den “America” ve Hirschfeld’in Anita’yı oynayan Chita Rivera’nın portresi ve “Sunday in the Park With George”dan “Move On” ve Hirschfeld’in bu yapımdan Bernadette Peters ve Mandy Patinkin’in çizimleri. Konuk makalemizdeki resimlere bakın ve Hirschfeld’in siyah çizgilerinin neredeyse hayatla nasıl titreştiğini görün – Ben’in yazdığı gibi “kıvrımlar, girdaplar ve döngüler”.

1984’te Broadway’de, önünde Bayan Peters ve Mandy Patinkin ile birlikte “Pazar George ile Parkta”. Kredi. . . Al Hirschfeld Vakfı

Annem ve babam yaşlandıkça, onları benimle gösteri izlemeye götürmek zorlaştı. Ama The Times’da tiyatro muhabiri olarak çalıştığım yıllarda New York’ta ne gördüğümü sorarlardı ve Angela Lansbury’nin Sondheim’ın “A Little Night Music”inin 2009’da yeniden canlandırılmasında oynadığını duyunca çok sevindiler. ” Şişkin gözlerini Hirschfeld’in çizimlerinden hatırladılar; onu uzun zaman önce Broadway’de gördüklerini hatırladılar. O gösterinin adını hatırlayamadılar, ama yine de bir heyecandı.

Yaklaşık on yıl sonra annemi Lincoln Center Tiyatrosu’nda Lerner ve Loewe’nin “My Fair Lady”sini izlemeye götürdüm. Alzheimer’a rağmen “The Rain in Spain”in sözlerini ezbere fısıldadı. Broadway’i hâlâ hatırlıyordu. Bu gördüğü son gösteri olacaktı. Şu anda yardımlı yaşamda ve babam vefat etti. Bu konuk yazısı bir bakıma onlar için. Şarkılar gibi görüntüler de çok özel ve mutlu anıları canlandırabilir; Annemin “İspanya’da Yağmur”un sözlerini hatırlaması en mutlu olduğum anlardan biri. Onu bu Noel’de gördüğümde, ona göstermek ve onları hatırlayıp hatırlamadığını görmek için Hirschfeld çizimleri kitabımı alacağım.

Patrick Healy, Opinion editör yardımcısıdır. 2005 yılında The Boston Globe’dan Times’a katıldı ve Politika editörü, Culture’da editör yardımcısı ve iki başkanlık kampanyasını, tiyatro ve New York siyasetini kapsayan bir muhabir olarak görev yaptı.