Büyük Büyükbabamın Büyük Buhran Sırasındaki Hayatı

Dahi kafalar

New member
Bu yıl, ailemin Vermont tarafında, yaklaşık 90 yıl boyunca paketlendikten sonra bir kutu günlük dergi gün ışığına çıktı. Güneybatı Vermont kasabası Manchester’da başarılı bir inşaatçı olan annenin babasının babası Charles Orson Brewster tarafından tutuldular. Kuzenlerimden biri satılık bir evi temizlerken günlükleri buldu. Bana 1929 ve 1930 için bir tane verdi.

İlk düşüncem şuydu: “Fasulye Fasulyesi!” Bu, başka bir kuzenin ona verdiği sevecen isimdi ve öyle kaldı. Büyük büyükbabamı, ben 4 yaşımdayken 1962’de öldüğünden beri pek hatırlamıyorum. Resmi bir şekilde emekli kıyafetleri giymişti – kravat, askı ve kol jartiyerleri – ve torunlarının dizinde olmasını severdi. İç Savaş’ın bitiminden sadece 14 yıl sonra, 1879’da doğmuş olarak, hayal edilemeyecek kadar uzak bir geçmişe olan bağlantımızdı.

İkinci düşüncem, Büyük Buhran hakkında söyleyecek çok şeyi olması gerektiğiydi. Yazacak bir şeyler bulabileceğimi düşünerek günlüğü açtım ve doğruca 24 Ekim 1929’a, Kara Perşembe olarak bilinen, borsanın çöktüğü ve Buhranın gayri resmi olarak başladığı güne gittim. Hayal kırıklığına uğradığımı söylemeliyim.

İşte tüm kayıt: “Bulutlu, ılık AM 60. Bu gece yağmur yağmaya çalışıyor. 3 yumurta.”

Kaza haberlerinin Wall Street’ten Vermont’a ulaşmasının belki bir gün sürdüğünü düşünerek, ertesi gün için girişine baktım.

Kısmen, “Harold Thompson bu öğleden sonra evimizin önündeki telefon direğine çarptı” yazıyordu. “Bayan Powers’taki iş bugün bitti.”

Hisse senetleri için Kara Salı olarak bilinen başka bir kötü gün olan 29 Ekim’e döndüm. Hala şans yok. Kısmen şöyle yazdı: “Soğuk, kısmen. açık. Jessie ve Cecile bugün Bennington’a gittiler. Woolley bu akşam elma şarabından son içti. 1 yumurta.”

Bu yüzden yılın başına geri döndüm ve her girişi okudum. Ayrıca, 1929 takvim sayfalarının her birinin altına tutumlu bir şekilde yazdığı 1930 için tüm kayıtları okudum. Çoğunlukla hava durumu, inşaat işleri, aile yemekleri, Buick’te Rutland ve Bennington’a yapılan geziler ve o gün tavukların yumurtladığı yumurta sayısı hakkındaydı.

Charles, Vermont bahçesinde yaklaşık 35 yaşında. Kredi… Brewster ailesi aracılığıyla

31 Mart 1929’da tipik bir girişte “Paskalya Pazarı” yazdı. “Wallingford’a kadar sürdüm. Robert’ın bugün üç işi vardı. Will Purdy bu gece hastaneye gidecek. 18 yumurta.” 14 Mayıs 1930: “Bugün Shaftsbury’de Bennington yoluna ilk betonu döşediler.” 3 Temmuz 1930: “Hardy’s’de kayrak zemin neredeyse döşeniyordu.” 8 Temmuz 1930: “Bugün çayırdaki samanları biç.”

İki yıl boyunca dış dünyanın günlüğe girdiği tek zamanın ekonomiyle hiçbir ilgisi yoktu. 1 Ekim 1930’da Philadelphia Athletics’in World Series’in ilk maçında St. Louis Cardinals’ı yendiğini bildirdi.

Eh, belki de ekonomik gerilemenin etkilerinin Manchester’da hissedilmesi biraz zaman aldı diye düşündüm. Kuzenim Robert Brewster’a başka neleri olduğunu sordum. Bana 1932’nin günlüğünü gönderdi. O zamana kadar büyük büyükbabam yumurtalardan bahsetmeyi bırakmış ve kendisi için çalıştırdığı adamların sayısından bahsetmeye başlamıştı. 4 Ocak’ta beş, 12 Ocak’ta sekiz, 14 Ocak’ta dokuz, 17 Şubat’ta yedi çalışması vardı. Yine de iş geliyordu. Ev inşa etmek. Sebze mahzeni için duvar örmek. Bir kazanın asbest ile kaplanması. Tuğla döşemek.

Ulusal haberler 1932’de iki kez çıktı. 2 Mart’ta, havacı kahraman Charles Lindbergh’in bebeğinin bir gece önce kaçırıldığını kaydetti. Kasım ayında şöyle yazdı: “Roosevelt & Garner, Presd’i seçti. büyük çoğunlukla.”

Franklin Roosevelt’in zaferi muhtemelen onu memnun etmedi – o günlerde Vermont’luların çoğu gibi onun da bir Cumhuriyetçi olduğunu düşünüyorum. (Vermont, o yıl Herbert Hoover tarafından taşınan altı eyaletten biriydi.) Ancak herhangi bir fikir beyan etmedi.

Bu noktada iki teorim vardı. Birincisi, Calvin Coolidge kalıbındaki suskun bir Vermont Yankee olarak şikayet etmekten hoşlanmamasıydı. Diğeri ise şikayet edecek bir şeyinin olmamasıydı. Vermont’un kendine güvenmeye alışkın olduğu için Buhran’ın en kötüsünden kurtulduğuna dair ikinci teori, birçok Vermont’lunun kendileri hakkında söylediği bir şeydir. Bu, büyükbabam Robert C. Brewster’ın kız kardeşlerimden biri olan Carrie Brewster Coy’la üniversitede bir dönem ödevi için görüşme yaptığında ona söylediği şeydi. Carrie’ye çoğu insanın “daha çok çalıştığını, biraz daha fazla büyüdüğünü ve biraz daha az idare ettiğini” söyledi.

Büyükbabam, vali ve daha sonra senatör olarak görev yapan bir Cumhuriyetçi olan George Aiken’ı tekrarlıyordu. Aiken, 1938’de Vermont çiftçilerinin kendi kendine yetmeye alışkın olduklarını yazdı: “sağlıklı ve iyi beslenmiş, rahat bir şekilde sıcak ve kendi kendine yeten – ‘istatistiksel olarak iflas etmiş’ … ama aslında çözücü.”

Gerçekte, Buhran Vermont’u valinin kitabından, büyükbabamın iddiasından ve büyük büyükbabamın günlüklerinden düşünüldüğünden daha sert vurdu. Birincisi, devletin çiftçileri tamamen kendi kendine yeterli değildi. 1929’dan 1933’e kadar süt satışları yarıdan fazla düştü; Vermont Tarih Derneği için bir makaleye göre, buna ek olarak patates ve kereste gibi gelirlerini desteklemek için kullandıkları diğer ürünlere olan talebin azalması, tarım işçilerinin satın alma gücünü 1877’den beri en düşük seviyeye düşürdü. Richard Munson Judd’un “The New Deal in Vermont: Its Impact and Aftermath” adlı kitabına göre, devletin endüstriyel ürünlerden elde ettiği gelir 1928’den 1933’e kadar yüzde 60 düştü ve Rutland, Burlington, Barre ve Winooski gibi endüstri merkezlerini harap etti. 1933’te bir granit işçisi grevi ve 1935-36’da bir mermer işçisi grevi oldu. Devletin nüfusu on yılda küçüldü. İşler o kadar kötüye gitti ki Vermonters, New Deal ajanslarından, özellikle de en az 2.600 kişiyi çalıştıran Sivil Koruma Birliği’nden yardım almak zorunda kaldı.

Ancak Manchester daha az etkilendi. Bence en büyük nedeni, 19. yüzyıldan beri Boston, New York ve Philadelphia’dan zengin insanlar için bir sayfiye yeri olması. Vermont Devlet Planlama Kurulu ve Ulusal Kaynaklara 1935 tarihli bir rapora atıfta bulunan “The New Deal in Vermont” a göre, 1929’da Vermonters, taş ocağından elde ettikleri gelirin yaklaşık iki buçuk katı kadar mevsimlik rekreasyon işinden gelir elde etti. Yazı tahtası. Zengin yatırımcıların ölüme sıçrayan hikayelerine rağmen, gerçek şu ki, zengin insanlar fakirlere göre daha fazla mindere sahipti ve zor zamanlarda harcamaya devam edebildiler. Bir bütün olarak Vermont için doğru olan, turizm kaynaklı zenginliği nedeniyle bugüne kadar Vermont’un “altın şehirlerinden” biri olarak kabul edilen Manchester için daha da geçerliydi.

Büyük büyükbabam özel bir yararlanıcıydı. 1930 yazında ve sonbaharında Pullman Palace Car Co.’nun başkanı olan Başkan Abraham Lincoln’ün oğlu Robert Todd Lincoln’ün Manchester’daki görkemli evi Hildene’nin inşasına yardım etti. bu, o zamanlar Hildene’nin sahibi olan başkanın torunu Mary Lincoln Beckwith olacaktı.

Bulduğum şey hakkında kuzenim Rob’a e-posta gönderdim. Bana 1933’ten 1939’a kadar olan yıllara ait bir kutu Big Chief masa takvimi ve büyük büyükbabam ve karısı Jessie’nin Ocak 1931’de Florida’ya gidip geri döndüğü bir yolculuk hakkında bir seyahat günlüğü postalayarak yanıt verdi. ve Daytona Sahili açıklarındaki yunus balıkları, Orlando yakınlarındaki narenciye bahçelerine, kereviz tarlalarına ve çiçek açan tatlı bezelyelere hayran kaldılar ve Miami’de bir çantayı beyaz kumla doldurdular.) Masa takvimlerinin tüm sayfaları yırtılmıştı ama her biri için bir taslak vardı. büyük büyükbabamın önemli olayları kaydettiği gün. Her birini okudum.

İlk partiden topladığım gibi, büyük büyükbabam bir dizi zengin müşteriden faydalandı. Bunlar arasında Beech-Nut Packaging Co.’nun uzun süredir başkanı olan Bartlett Arkell; New York’ta bir bankacı olan Harry Herman Wehrhane; Sun Oil Co. servetinin varisi Bayan JN Pew Jr.; ve New York’tan bir avukat ve bankacı olan Peter HB Frelinghuysen. Müşterilerinden birkaçı kasabadaki hayırseverlerdi. Arkell, Ekwanok Country Club’ı Buhran sırasında mali yıkımdan kurtardı. Pew, Birinci Cemaat Kilisesi’ne vitray bir pencere bağışladı. Arkell ve Wehrhane, “Manchester, Vermont: Dağların Arasında Hoş Bir Ülke, 1761-1961″e göre Manchester’ın ilk kanalizasyon sisteminin kurulmasına yardımcı oldu.

Yine de satır aralarını okurken büyük büyükbabamın tamamen izole olmadığını gördüm. 1933 ve 1934’te sık sık kimsenin çalışmadığı günleri not etti. Kendisi daha fazla iş yaptı. Kendi evinde ve oğlunun evinde çalıştı. Cenaze müdürü olan oğluna işinde yardımcı olmak için zaman buldu. Ve etrafındaki belayı gördü. Korkunç bir giriş, arka bahçesindeki bir ağaca kendini asan bir iş adamından bahsediyor.

1935 ve 1936’da, ülke çapında olduğu gibi, onun için işler daha iyi hale geldi. 10 Haziran 1935’te ve yine 6 Temmuz’da “Şimdi çok iş var,” diye kaydetti. Hayat devam etti. Yeni bir Buick, yeni bir kamyon, Troy, NY’ye alışveriş gezileri, Rotary Kulübü dansları, sirk, Manchester Fuarı, St. Catherine Gölü’nde yaz tatilleri vardı.

Büyük büyükbabamın onun için düşündüğü bir şey, maliyetlerinin çoğunun değişken olmasıydı – eğer iş düşerse, daha az işçi çalıştırırdı. Bir hafta bir düzine insanı çalıştırabilir, diğer hafta hiç çalışmayabilir. O çalışanları merak etmekten kendimi alamıyorum. Onlar için bir işi yokken nasıl geçiniyorlardı? Ben sürem boyunca büyük dedem onlar için endişelenmiş ama dergilerde onlar hakkında hiçbir bilgi yok.

1930’lar sona erdiğinde Büyük Buhran hâlâ sürüp gidiyordu, ancak Manchester yeni bir refah kaynağı arıyordu. Kasabanın yedi mil doğusunda, Works Progress Administration, 1936’da Bromley Dağı’nın batı yakasındaki ulusal bir ormanda bir kayak pistini hacklemişti. İki yıl sonra bira varisi Fred Pabst Jr., yakınlarda Bromley Mountain Kayak Merkezi olan bir alan açtı. . Büyük büyükbabam 31 Aralık 1939’da “Kasaba dolusu kayakçı” diye yazmıştı.

Bütün bunları ona sormayı çok isterdim ama dediğim gibi, 1962’den beri yok. Geriye kalan tek şey, uzun zaman önce Green Mountains’taki günlük yaşamı el yazısıyla yazdığı kayıt. Yeni Yılınız Kutlu Olsun, Fasulye.

Okuyanlar Yazıyor

Pazartesi günkü bülteniniz, etkili özgeciliğin yanıltıcı bir tanımını veriyordu. Bazı etkili özgecilerin, yapay zekanın tehlikelerini dünyanın en büyük sorunlarından biri olarak gördükleri doğrudur. Ancak bu, gerçekten hayat kurtaran ve acıyı azaltan etkili müdahaleler ve organizasyonlar (örneğin, sineklik, çocuklar için aşılar, A vitamini takviyeleri) bulmak için dikkatlice düşünülmüş kanıtları kullanan etkili özgeciliğin çoğunun odak noktası değildir.

Angelo Tomedi, Dr.
Albuquerque, ABD

Günün Sözü

“Yalnızca adalet olan herhangi bir adalet, çok geçmeden yozlaşarak adaletten daha aşağı bir şeye dönüşür. Adaletten daha fazlası olan bir şey tarafından kurtarılmalıdır.”

— Reinhold Niebuhr, “Ahlaklı İnsan ve Ahlaksız Toplum” (1932)

Geri bildiriminiz var mı? not gönder [email protected] .