‘Bugün Korkunç Bir Şey Oldu’: Ebeveynler Çocuklarına Uvalde’yi Anlatıyor

Dahi kafalar

New member
Salı günü Teksas, Uvalde’deki korkunç olaylarla ilgili haberler çıktıktan sonra çocuklarımı okuldan aldığımda, birçok ebeveyn gibi gözyaşlarıyla savaşıyordum. 9 yaşındaki ve 5 yaşındaki oğluma çekimden bahsetmedim. O kadar iyi bir ruh halindeydiler ki, muhteşem bir bahar akşamını canlı bir kabusla mahvetmek içimde yoktu.

Bu hafta bir ara 9 yaşındaki kızımla bunu tartışacağım ama ben ömrüm boyunca doğru kelimeleri bulmakta zorlanacağım. Buffalo’daki son silahlı katliam gibi toplu şiddet olaylarından sonra çocuklarınızla konuşmanın en insancıl ve yaşa uygun yolları hakkında yıllardır konuştuğum tüm ebeveynler ve uzmanlara rağmen, benim için hiç kolay olmadı.

Bunu akılda tutarak, Times Opinion okuyuculara ulaştı ve onlardan Salı günkü 19 çocuğun öldürüldüğü silahlı saldırı hakkında çocuklarıyla nasıl konuştuklarını paylaşmalarını istedi. Aşağıda onların yanıtlarından, deneyimlerinden ve tavsiyelerinden bir seçki yer almaktadır.

jessica grose

Korkularını Yönetmek

‘Ona bunun bizden çok uzakta olduğunu söyledim’

Kızım 7, biraz NPR kapsamını duydu. Kötü bir adamın silah getirip insanları vurup vurmadığını sordu. Evet dedim ve radyoyu kapattım. Bazen bir kedi olmayı dilediğini söyledi. Kedileri sever.

Bu sabah ona herhangi bir sorusu olup olmadığını sordum ve hayır dedi. Ona bunun bizden çok uzakta olduğunu söyledim ve rahatlamış görünüyordu.

Steve Morris, Seattle

‘Onlara okullarında pek çok önlemin olduğunu söylemek zorunda kaldık’

11 ve 13 yaşındaki çocuklarımızla bu çocukların ve öğretmenlerinin öldürülmesi hakkında konuşmanın en zor yanı şu soruyu yanıtlamanın bir yolunu bulmaktı: “Yarın okula giderken güvende miyiz?” Evet ya da hayır diyemedik. Onlara okullarının onları güvende tutmak için pek çok önlem aldığını söylemek zorunda kaldık. İle denemek.

Duyduğum en zor şey oğlumun “Eğer eve gelmezsem, otobüse bindiğimde her gün sana seni sevdiğimi söyleyeceğim” demesiydi.

Karen H., Montgomery County, Md.

‘Kendimi spesifik olmaktan kaçınırken buldum’

11 ve 9 yaşındaki çocuklarıma, başka bir yerde duymadan önce doğru bilgiyi verme ihtiyacıyla mücadele ettim, onlara çok fazla bilgi vererek onları işlevsiz hale getirdim. En büyüğüm zaten kaygıyla mücadele ediyor. Kendimi kurbanların sayısı veya yaşları konusunda net olmaktan kaçınırken buldum ve pusuya düşürülen ve katledilen bir sınıf olduğunu paylaşmadım.

Kimin ve neden yaptığını bilmek istiyorlardı. Onlara bazen kızgın ya da depresif gençlerin korkunç kararlar verdiğini söyledim. İkisi de bana sarıldı ve şimdi cehennemden gelen bir yazla karşı karşıya olan çocuklar ve aileler için ağladık. Bir aile terapistine paramız yettiği için şanslıyız. Biz dindarız ve bu sabah onlara kötülük, iyilik ve birbirinizi sevme emri hakkında Kutsal Yazılar okudum.

Sarah Stoddard, Utah County, Utah

‘Konuşmayı kısa tutmaya çalıştık’

Kocam ve ben oğlumuz 5 ile kısaca konuştuk. Et için avlanırken silah görmeye alıştı. Tehlikeli olduklarını biliyor ve biz kullanmadıkça kilit altında tutuluyorlar.

Sohbeti kısa tutmaya ve yetişkin tartışmamızı, başka bir şeyle meşgul olduğu veya olmadığı zamanlar ile sınırlandırmaya çalıştık. Ne olduğunu ve ne anlama geldiğini tam olarak anladığını sanmıyorum çünkü gerçek silahlarla ve ateş etmeyle ilgili deneyimleri insanları öldürmekle değil, hayvanları avlamakla sınırlı. Bununla yüzleşmek zorunda olduğu ve anaokulunda bile olmadığı için çok korkmuş ve kızgınım.

Lisa Rhoden, Kauai, Hawaii

‘Bilgili kalma konusunda çok konuşuyoruz’

16 yaşındaki büyük kızım bu sabah ağladı, bu alışılmadık bir durum çünkü o bir şehir çocuğu ve son olaylara rağmen her gün okula metroya biniyor. Ona New York’taki silahlarla ilgili Yargıtay’ın yaklaşan kararını ve bu kararın onları nasıl etkilemeyeceğini anlattım; bizi etkileyecek. 27’ye ulaşmayı umduğunu söyledi. Ya da belki yurtdışında eğitim alıp daha az silahın olduğu bir yerde kalmanın bir yolunu bulabilir.

Bilgi sahibi olmak hakkında çok konuşuyoruz. Pek çok ABD tarihi okudu ve görünümü kasvetli görünse de, tarihsel olarak işlerin zor olduğunu, ancak çoğu zaman daha iyiye gittiğini biliyor.

Lisa Molinaro, New York

Masumiyetlerini Korumak

‘Bu trajedi çocuklarımız için öğretilebilir bir an değil’

Son birkaç yılda, çocuklarımla çok zor tartışmalar yaptım – 5, 11 ve 15: Kaybedilen sayısız Siyah hayat ve kadınların üreme sağlığına erişimindeki erozyon deva. Ama onlarla Teksas’ta 19 masum çocuğun ölümü hakkında konuşmadım. Güvende olduklarını düşündüğüm için değil, olmadıkları için. Ve bu konuda yapabilecekleri bir şey yok. Bir masanın altına çömelmeyi bilmenin onları kurtaracağına inanmıyorum. Polis eğitimi ve silah, Buffalo’daki memuru kurtarmadı. Bu trajedi çocuklarımız için öğretilebilir bir an değil. Yetişkinlerimizin başarısızlığıdır.

Susannah Cornes, San Francisco

‘Çocuklar çok korkuyla yaşadı’

Ne diyeceğimi bilmiyorum. Hala işliyorum. Çocuklar olduğu gibi son iki buçuk yılda çok fazla korku içinde yaşadılar. Yaşamak ve umut etmek için bir nedene ihtiyaçları var. 13 yaşındaki kızım zaten iklim değişikliği konusunda endişeli. 10 yaşındaki oğlum hırsızlardan korkuyor. Covid nedeniyle okula hala maske takıyorlar. Böyle genç ruhlar için çok fazla.

Heather Schwager, Washington, DC

‘Nasıl bu ömrü sürdürebileceklerini soracaklar’

5 ve 7 yaşındaki kızlarıma Buffalo saldırısından bahsettim. Perişan oldular. Bugün okuldaki son günleriydi ve mutlu bir gün olmasını istiyordum.

Söylediğimde, söyleyeceğim, kendilerine de arkadaşlarına da böyle bir süreyi nasıl sürdürebileceklerini soracaklar. Onlara yapamayacaklarını nasıl söyleyebilirim? Ülkelerinin deva olmadığını mı? Hayatlarının kabul edilebilir bir teminat olduğunu mu? Bu onlar için çok fazla.

Leona Fisher, Rancho Cucamonga, Kaliforniya.

Kredi… Jae C. Hong/Associated Press

Onlarla Gerçek Olmak

‘Güvence yoluyla durumu hafifletmek oldukça acıklı’

Çocuklarım, genç gençler, haberleri zaten okumuşlardı ve benim kadar biliyorlardı. Çok endişeliler. Bu öğretim yılında kasabamızda zaten ölümcül bir okul silahlı saldırıya uğradı ve okullarındaki bir öğrenciden silah alındı.

Dürüst olalım: Durumu güvence yoluyla hafifletmeye yönelik herhangi bir girişim oldukça acınasıdır. Çocuklarımız Amerika’nın çocuklardan çok silahlara önem verdiğini keşfettiler, tıpkı bir pandemi sırasında barları okullardan daha fazla açık tutma konusunda yaptığımız gibi. Sanırım genç ruh sağlığı krizinde ulusal önceliklerimizin etkilerini görüyoruz.

Thomas Gerridge, Winston-Salem, Kuzey Carolina

‘Çiti atladığınızda yuvarlanmaya çalışın’

Gençlerim, benim de öğretmenlik yaptığım büyük bir açık alan lisesine gidiyor. Ne zaman ateş açsa, beni aramamalarını, çitlerden atlayıp kaçmalarını hatırlatıyorum. “Biliyoruz anne” diyorlar. Tehditleri reddediyorlar.

Birden fazla kurşuna dizilmiş insanları tanıyoruz. Tekrarlanan tehditlerden ve görüntülerden nasır tutulurlar. Sonra yine aynı konuşmayı yapıyoruz. Geçen hafta market çıkışlarından bahsetmiştik. Bu hafta, “Çitin üzerinden atladığınızda ayak bileklerinizi incitmemek için yuvarlanmaya çalışın” idi.

Emily Doepking, Simi Vadisi, Kaliforniya.

‘Sadece tetikçilerden nasıl saklanacağını değil, dikkatlerini dağıtmayı ve kaçmayı da öğrendi’

Kızım 4 yaşında Bu okul yılının başlarında ilçemizde ölümcül bir lise çekiminden sonra, anaokulu yeni eğitimden geçti ve sadece atıcılardan nasıl saklanacağını değil, dikkati dağıtmayı ve kaçmayı da öğrendi. Bu haftanın başlarında, Teksas’taki trajediden önce yatak odasını yeniden düzenliyordum ve şifonyerini yerinden oynatmamamı istedi çünkü kötü bir adam içeri girerse arkasına saklanabilmek istiyordu. Şu anda dünyadaki tüm trajedilerden , onu gizleyemediğim kişi aslında durdurabileceğimiz kişi.

Sarah Barton, Pleasant Ridge, Mich.

‘Çocuğuma yalan söylemem’

Oğlum dördüncü sınıfta. Ona bugün çok kötü bir şey olduğunu söyledik. Bir okulda silahlı saldırı oldu. Sonra her soruyu dürüstçe cevaplayarak soru sormasını bekledik.

Çocuğuma yalan söylemem, bu yüzden ona sahte bir güvenlik duygusu sunamadım. Bir savaş bölgesinde yaşıyorsanız, çocuklara ne diyorsunuz? “Endişelenme: Her şey yoluna girecek” mi?

– Holly Irish, Bend, Ore.

‘Duygularımı görmelerine ve duymalarına izin verdim’

12 ve 14 yaşındaki kızlarımızla Uvalde hakkında konuştum. Çarşamba günü okula giderken bayrağı yarıya indirdiler. Ve her şeye TikTok’un merceğinden bakıyorlar ama silahlı şiddete karşı duruşumu biliyorlar. Bunun son derece politik olduğunu biliyorlar ama krizi gerçekten anlamıyorlar. İniş noktasına yaklaşırken bir ritüelden geçiyorum: “Tamam bayanlar, bugün harika bir gün geçirin” ve kapıları kapatmadan hemen önce her biriyle göz teması kuruyorum.

Kadın hakları ve Asyalılara karşı nefret suçları gibi diğer benzer konularda olduğu gibi, silahlı şiddeti tartışırken de açık sözlü oldum. Duygularımı görmelerine ve duymalarına izin verdim. Kolay çözümlerin olmadığı gerçeğine açığım ama görmek istediğimiz değişime katkıda bulunmak için ses olmaya çalışmalıyız. Başa çıkma mekanizmalarına gelince: Herhangi bir konuyu tartışmak istediklerinde bana ve annelerine gelebileceklerini onlara her zaman bildiririm.

— Richard Chang, Austin, Teksas

Onlara Rahatlık ve Güven Vermek

‘Mücadele eden çocuklara karşı uyanık ve dikkatli olmaları gerekiyor’

12 ve 14 yaşındaki çocuklarıma, mücadele eden, zorbalığa uğrayan veya zorbalığa uğrayan çocuklara karşı uyanık ve gözlemci olmaları gerektiğini açıkladım. Bir şey söylemekten veya birine söylemekten asla korkmamaları gerektiğini açıkladım, çünkü bu yaşamla ölüm arasındaki fark anlamına gelebilir. Herkese aynı şekilde davranmalarını söyledim: nezaketle. Dinlediler ve sessiz kaldılar.

Jean DeWinter, South Bend, Ind.

‘Onunla yat, onunla otur ve nefes al’

13 yaşındaki ikizlerim sıkıntılıydı ama şaşırmamıştı. Buffalo ve onun ırksal temelleri ile atıcılar için bir motive edici olarak internet hakkında konuştuk.

Onlara küçük yaşlardan itibaren nasıl hissettiklerinin farkında olmaya çalışmayı ve yardımcı olacak şekilde davranmayı öğrettik: Konuşmak, ağlamak, dışarı çıkıp hareket etmek, kitaplara veya filmlere ara vermek, bir şeyler yemek, yaratıcı bir şeyler yapmak, uyumak. üzerine otur, onunla otur ve nefes al. Yardım isteyin.

Hayattaki herkes kendi ölçüsünde keder alır, bu yüzden zor zamanlar geldiğinde kendinize ve arkadaşlarınıza nasıl yardım edeceğinizi öğrenmek çok önemli bir beceridir.

Diana Johnson , Cambridge, Mas.

‘Yardımcıları aramasını söyledik’

3 yaşındaki oğlumuzla, büyüdüğünde açıklayacağımız üzücü bir şey olduğunu paylaştık. Acı çekenleri teselli etmesi için Allah’a dua ettik. Üzüntümüzle empati kuruyor gibiydi ve daha sonra açıklayacağımızı kabul etti. Bay Rogers’ın önerdiği gibi, ona yardımcıları aramasını ve yardım edebileceğimiz yollar aramasını söyledik.

Katie Bucko, Santa Cruz, Kaliforniya.

‘Bizimkiler, tanıdık rutin onları temellendiriyor’

Ben bir öğretmenim. Dördüncü sınıf öğrencilerime, senin gibi birinin başına korkunç bir şey geldiğini duyduğunda, doğal olarak senin de başına gelecekmiş gibi hissettirdiğini belirttim. Ama olması o kadar düşük bir ihtimal ki. Sonra güvenlik planlarımızı tekrar gözden geçirdik ve ağır dosya dolabını kapımızın önüne nasıl itebildiğimi gösterdim. Sonra kuş cıvıltıları ve doğa sesleri takıp çocukların huzurlu buldukları her şeyi çizmelerine, günlük tutmalarına, okumalarına, yazmalarına ya da masama gelmelerine izin verdim. Sonra öğrendiklerimizi aldık ve iki boyutlu şekilleri keşfetmeye başladık. Bizim tanıdıklarımız, tanıdık rutinimiz onları temellendiriyor.

Bana ne kadar güvendikleri, sevdikleri ve inandıkları kesinlikle mide bulandırıcı. 65 yaşındayım ve haziranda emekli oluyorum. Aslında emekliliği ertelemeyi düşündüm çünkü bu çocukların yanlarında olmaya devam edecek birine ihtiyaçları var.

Beth Bertin, Teaneck, NJ

‘Okul şiddetine karşı 1 numaralı panzehir topluluk oluşturmaktır’

Çocuğumun okulunda öğretmenim. 13 yaşında. Okuldaki silahlı saldırılara bazı insanların çözümünün öğretmenleri silahlandırmak olduğunu söyledim. Bunun nasıl bir çözümsüzlük olduğunu ve gerçek çözümün silahlara erişimi nasıl kontrol altına almak olduğunu konuştuk. Silahlanma öğretmenlerinin şiddete yönelen gençler arasındaki zihinsel sağlık krizini çözmek için hiçbir şey yapmadığını kabul etti. Devlet okullarımıza çöp, öğrencilerimize değersizmiş gibi davranıyoruz.

Kızım üzgün ama benim kadar üzgün değil. Okuldaki silahlı çatışmalar ve karantina tatbikatlarıyla büyüdüğü için bu hikayelere duyarsız olduğunu düşünüyorum. Sarıldık ve bağ kurmak için zaman harcadık. Ayrıca ders verdiğim öğrencilerle mümkün olduğunca bağlantı kurmaya çalışıyorum. Okul şiddetinin 1 numaralı panzehiri topluluk oluşturmaktır. Çocukların sevildiğini ve değer verildiğini hissetmeye ihtiyacı vardır. Okulların kendilerinden deva almadığını anlatmaya çalışıyorlar ve kızıyorlar.

Kristina Ratliff, Tepeli Butte, Colo.

Bu yorumlar netlik ve uzunluk için düzenlenmiştir. Çocuklarla bu tür trajediler hakkında konuşmak hakkında daha fazla bilgi için, Healthychildren.org adresindeki American Academy of Pediatrics web sitesini ziyaret edin.

Çocuklarla toplu şiddet hakkında nasıl konuşulacağına dair tavsiyelerinizi yorumlar bölümünde paylaşmaya davet ediyoruz.

Jessica Grose, Times Opinion için ebeveynlik hakkında yazıyor. Rachel L. Harris ve Lisa Tarchak, personel editörleridir.

The New York Times Opinion bölümünü takip edin Facebook , Twitter (@zeynep) ve Instagram .