Çaresiz Kadınlara Yardım Edin ve Evsizlere Onur Verin

Dahi kafalar

New member
Bu makale, Times Opinion’ın 2022 Tatil Hediye Rehberi’nin bir parçasıdır. Devamını oku Opinion’un editörü Kathleen Kingsbury’den bir notta rehber hakkında.

Bu köşeyi rapor ederken, kar amacı gütmeyen kuruluşlarda çalışan insanlarla sık sık konuşuyorum, çünkü bunlar genellikle hayatları siyasetimizin akıntılarına kapılanlara hizmet ediyor. Bu yılki tatil verme rehberi için, bu yıl beni özellikle etkileyen iki küçük organizasyonun altını çizmek istiyorum.

Roe v. Wade’in sonu nedeniyle, 2022’de üreme hakları hakkında yazmaya normalden daha fazla zaman harcadım. Kürtaj yasaklarına duyulan öfkeden ilham alan kişiler için, Planlı Ebeveynlik gibi devlerden yerel, tabandan kürtaj fonlarına kadar pek çok harika seçenek var. Bu listeye Brigid Alliance’ı eklemek istiyorum, çünkü Yüksek Mahkeme’nin kararıyla korkunç bir şekilde şiddetlenen bir ihtiyacı karşılamaya yardımcı oluyor: kürtaja ihtiyacı olan insanlar için seyahat fonu.

New York’ta bir sosyal hizmet uzmanı olan Odile Schalit, Brigid Alliance’ı 2018’de yalnızca kendisi ve yarı zamanlı bir koordinatörle kurdu. “O zamanlar açık olan şey, seyahatin kürtaj erişiminin önündeki birincil engel haline geldiğiydi” dedi. Eyaletler kürtaj kısıtlamalarını artırdıkça, birçok kadın, bazen birden fazla eyalette, aşırı derecede pahalı olabilen gebeliklerini sonlandırmak için yürüyüş yapmak zorunda kaldı.

Brigid Alliance devreye girdi, uçak, otobüs veya tren bileti rezervasyonu yaptı ve kürtaj devası için uzun mesafeler kat etmesi gereken insanlar için çocuk deva, otel ve yemek fonu sağladı. Şu anda 15 çalışanı var ve ayda 125 müşteriye yardım ediyor ve gelecek yıl ayda yaklaşık 200 müşteriyle çalışabilecek şekilde genişliyor.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, grubun yardımına olan talep artıyor. Kadınlar genellikle kürtaj klinikleri veya kürtaj fonları aracılığıyla Brigid Alliance’a bağlanırlar; bu kuruluşlar, bunu karşılayamayanlar için prosedürün ücretini karşılamaya yardımcı olur. Roe devrildiğinden beri yönlendirmeler yüzde 50 arttı. Schalit bana, kadınların randevular için haftalarca hatta bir ay beklemeye zorlandıklarını, çünkü hala ayakta olan kliniklerin tamamen dolu olduğunu söyledi.

İstenmeyen bir hamileliği gereğinden fazla haftalarca taşımanın dehşetini hayal etmek benim için zor, potansiyel olarak bir eyaletin bitiş tarihine yaklaşıyor. Daha da kötüsü, çok ihtiyaç duyulan bir randevuyu oraya gitmenin maliyeti çok yüksek olduğu için kaçırmaktır.

Bu arada, Brigid Alliance’ın adı, bir hagiografiye göre, bekaret yeminini bozduktan sonra hamile kalan ve “fetüsün doğmadan ve acı çekmeden kaybolmasına” neden olan bir kadına el koyan Kildare’li Aziz Brigid’in adını almıştır. ” Görünüşe göre “kürtaj mucizesi” erken ortaçağ İrlanda Katolikliğinde bir motifti. Pek çok insan şu anda bu tür mucizeleri kullanabilir.

Ekim ayında Portland, Ore.’de bir evsizler hizmetleri kuruluşu olan Blanchet House’u ziyaret ederken, şehrin evsizlik krizinin eyaletin valilik yarışındaki rolü hakkında haber yaptım. Blanchet House isteyen herkese günde üç öğün bedava yemek veriyor ve özellikle beni çok etkiledi. nasıl onlara hizmet ediyor. Yemek odası, dörtlü masalarla noktalı, havadar, aydınlık bir alandır. Lokantalara, bardakları yeniden dolduran ve masaları dolduran gönüllüler tarafından restoran tarzında servis edilir. Bazen yemek servislerinde canlı piyano müziği vardır.

Organizasyonun yönetici direktörü Scott Kerman, “Fikir şu ki, onlar bizim misafirimiz ve karşılığında hiçbir şey verme beklentisi olmadan yemeklerinin tadını çıkarmak için buradalar” dedi. Bu, 70 yıl önce Blanchet House’u kuran insanları etkileyen sosyalist Katolik İşçi hareketinden gelen bir değerdir.

Blanchet House, insanları küçük masalarda bir araya getirerek sosyal bağlantıları güçlendirmeyi umuyor. “Yalnızlık, evsizler ve özellikle bölgede barındırılabilecek bazı yaşlılar ve engelliler için önemli bir sorundur. Buraya geliyorlar çünkü sıcak hazırlanmış yiyeceklerdeki faydalarını değil toplum için de kullanamıyorlar” dedi. “İnsanların söyleyeceği şeylerden biri, burada yemek yemenin onlara yeniden normal hissettirdiği.”

Blanchet House insanları beslemekten çok daha fazlasını yapıyor. Sitede küçük bir sağlık kliniği var – grup bunu yan binaya genişletmeyi umuyor – ve bağımlılıktan kurtulan insanlar için konut tesisleri. Bu yıl, kuruluşun geçici barınma programına ortalama 9 ay kalan yaklaşık 150 erkek katıldı. Bunların yaklaşık üçte biri Blanchet House’un Yamhill County’deki çiftliğinde yaşıyor, bahçecilik yapıyor, hayvanlara bakıyor ve hayatlarını yeniden düzene sokmaya başlarken ağaç işleri gibi beceriler öğreniyordu.

Kerman, “Birçok kurtarma programı çok beyinseldir – toplantılar, günlük tutma, okuma, bunun gibi şeyler” dedi. “Çiftliğin bazen sağladığı şey, bu eksik halkadır ve bu, doğada açık havada olma, ellerinizle çalışma şansıdır.”

Lüks rehabilitasyon programları, elbette, genellikle pastoral kırsal ortamlarda kurulur. Blanchet House’un fakirlere zenginlerin kanıksadığı bütüncül devanın bir kısmını sağlamaya çalışmasına hayranım. Kuruluşun bütçesi nispeten küçüktür – 2023’te 2,9 milyon dolar – ve programları için hiçbir kamu finansmanı almazlar, bu nedenle bağışların büyük bir etkisi vardır. Umarım vermeyi düşünürsünüz.

Bu makale, Times Opinion’ın 2022 Tatil Hediye Rehberi’nin bir parçasıdır. Yazarın bahsedilen kuruluşlarla doğrudan bir bağlantısı yoktur. Bahsedilen kuruluşlarla ilgileniyorsanız, lütfen doğrudan web sitelerine gidin. Ne yazar ne de The Times, gruplarla ilgili soruları yanıtlayamayacak veya bağışları kolaylaştıramayacak.

The Times yayınlamaya kararlı
çeşitli harfler editöre. Bu veya makalelerimizden herhangi biri hakkında ne düşündüğünüzü duymak isteriz. İşte bazıları ipuçları . Ve işte e-postamız: [email protected] .

The New York Times Görüş bölümünü takip edin
Facebook , Twitter (@NYTopinion) ve instagram .