Chandrayaan 2 takım üyesi İngiltere'nin en zorlu TV sınavının finaline ulaştı

Dahi kafalar

New member
Kalküta mezunu Sourajit Debnath'ın ekibi İngiltere'deki 'en zorlu' TV sınavının finallerine çıktı

Londra:

Kalküta'dan bir bilgisayar bilimi mezunu, üniversitesinin ekibinin bir parçası olarak, Birleşik Krallık'ın “en zorlu” televizyonda yayınlanan bilgi yarışması turnuvalarından birinin final turuna çıkmak için bir dizi karmaşık soruyu yanıtladı.

31 yaşındaki Sourajit Debnath, Pazartesi günü televizyonda yayınlanacak olan BBC University Challenge'ın büyük finalinde University College London (UCL) ile karşılaşacak dört kişilik Imperial College London takımına katılacak.

Bu hafta programdan yayınlanan kliplerde Debnath, kırmızı ve siyah kurtasıyla, BAFTA ödüllü Haber oyunlarıyla ilgili bir dizi bonus soruyu yanıtlarken görülüyor.

Bay Debnath, “Bu köklü İngiliz kurumunun tarihinin bir parçası olma fırsatı bana verildiği için onur duyuyorum” dedi.

“Imperial'ın ekibi bu yıl alışılmadık derecede çeşitli ve her takım arkadaşının sınav dilinden benimseyebilecekleri kendi niş veya uzmanlık alanları seçimi var. Her şey eşit olduğunda, “Ben beşeri bilimler tarafında matematik, fizik, genel bilim ve popüler kültürü ele almaktan sorumluyum” diye paylaştı.

Bay Debnath, bilgisayar bilimleri alanında kariyer yapmak için seçtiği Imperial College London'ın Yer Bilimleri ve Mühendisliği Bölümü'nden Uygulamalı Bilgisayar Bilimi ve Mühendisliği Yüksek Lisansını tamamladı.

Hindistan'da, Hindistan Uzay Araştırma Örgütü'nün (ISRO) uzay aracı üretim kolu olan UR Rao Uzay Merkezi'nde uzay bilimci olarak çalıştı ve burada diğer şeylerin yanı sıra Hindistan'ın 2019 aya iniş/gezici görevi Chandrayaan-2'de çalıştı.

Imperial College London'dan mezun olduktan sonra, üniversitenin Kraliyet Maden Okulu'ndan çıkan, jeofizik algoritmalara odaklanan bir Imperial start-up şirketine katıldı.

Britanya'nın Hintli öğrenciler için bir yüksek öğrenim destinasyonu olması sorulduğunda, “İngiltere öğrenciler için dost canlısı ve misafirperver bir ülke, ancak yabancı bir vatandaş olarak doktora programları için fon bulmak oldukça zordur” dedi.

BBC tarafından “televizyondaki en zorlu bilgi yarışması takımı turnuvası” olarak tanımlanan Üniversite Mücadelesi, İngiliz-Hint yayıncısı Amol Rajan tarafından düzenleniyor ve Birleşik Krallık'taki en iyi üniversitelerden sınav şampiyonu olmak isteyen öğrenci takımlarını kendine çekiyor.

Geçen hafta Manchester Üniversitesi'ne karşı oynanan yarı finalde Bay Debnath, Panch Phoron (beş baharat karışımı) bileşeninin adını şu açıklamadan aradığı Hint tarzı bir soru da dahil olmak üzere birçok zorlu soruyu yanıtladı: “küçük tohum”. Hintçe'de jeera olarak bilinen maydanoz ailesinden bir bitkinin meyveleri mi? Cevap, kimyon, muhtemelen Bengalli öğrencinin zorlu rekabette şu ana kadar karşılaştığı en basit cevaplardan biriydi.

(Başlık dışında bu hikaye Haberler personeli tarafından düzenlenmemiştir ve ortak bir yayından yayınlanmıştır.)