ChatGPT ile So-So Karşılaşmalarım

Dahi kafalar

New member
Bir dağ adamı ilk motorlu testeresini satın alır. 20 ağaç keseceği söylendiği halde günde sadece iki ağaç kestiğinden şikayet ederek bir hafta sonra dükkâna geri geliyor. Dağ adamı geri sıçrar ve “Bu ses de ne?” diye sorar. (Motoru çalıştırmadan kesiyordu.)

Görünüşe göre herkesin denediği güçlü yeni yapay zeka sohbet robotu ChatGPT söz konusu olduğunda kendimi o dağ adamı gibi hissediyorum. ChatGPT’den vasat sonuçlar aldım çünkü onu düzgün kullanmak için çok çabalamadım. Diğer insanlar, onu nasıl kullandıkları konusunda daha akıllı ve daha amaçlı oldukları için harika sonuçlar elde ettiler – çekme ipini çekiyorlar ve motorunu çalıştırıyorlar.

İtiraf etmeliyim ki ilk fikrim ChatGPT’nin yapabileceklerinden çok neleri yapamayacağını anlamaktı. Görüş sunmayacak. Geçen yıl eğitildiğinden beri olan hiçbir şeyle ilgili değil. Cesedi olmadığı için İrlanda’ya hiç gitmedi. (Sorularımdan biri.)

Bir şekilde ChatGPT ile Fransızcadan İngilizceye çevrildiklerinde yazımlarını değiştiren kelimeler hakkında bir sohbete girdim. ChatGPT örnek olarak “bale”yi verdi. Ancak “bale” her iki dilde de aynı şekilde yazılır. Hah, bir hata yaptı! İnsan ırkı için bir galibiyet elde etmiş gibi hissettim.

Ama ne sığ bir galibiyet.

Diğer insanlar olumlu olanı vurguladıkları için daha iyisini yaptılar. YouTube’da Jason Fleagle adında bir bilgisayarcının ChatGPT’ye şu soruyu sorduğu bir görüntü buldum: “HTML, CSS ve Javascript kullanarak bir şirket için hisse senedi simgesi alan bir forma sahip bir web uygulaması oluşturabilir misiniz ve ardından form gönderme ekranlarında söz konusu şirketin borsa performansı?” ChatGPT bunu ve daha fazlasını yaptı. Kod mükemmel değildi – bir yerlerde bir hata vardı – ama Fleagle, “Gördüğünüz gibi, kendimi epeyce zaman kurtardım,” dedi. Bunun gibi onlarca örnek var. ChatGPT, yazılımı farklı bir programlama diline bile yeniden yazabilir.

Ethan Mollick, “Girişimcilik lisans öğrencilerimi yeni yapay zeka sistemiyle tanıştırdım ve konuşmamı bitirmeden önce öğrencilerimden biri onu daha önce hiç görmedikleri kod kitaplıklarını kullanarak bir başlangıç prototipi kodu oluşturmak için kullanmıştı.” Pennsylvania Üniversitesi Wharton School’da bir doçent, Çarşamba günü Harvard Business Review’da yazdı. Mollick, ChatGPT’yi bir kurs müfredatını, sınıf ödevlerini, not verme kriterlerini ve ders notlarını kabaca hazırlamak için kullandı.

ChatGPT, ekonomistlerin “beceriye dayalı teknik değişim” dediği şeyin bir örneği olarak dikkatimi çekiyor. Halihazırda beceri ve fikirleri olan insanların elinde inanılmaz derecede güçlü çünkü ondan ne isteneceğini biliyorlar. İki seçeneğiniz var. İster yazma ister kodlama olsun, ChatGPT’den daha iyi bir iş çıkartabilirsiniz veya aşağılığınızı kabul edip ChatGPT’nin sizin için çalışmasını sağlamanın bir yolunu bulabilirsiniz. İkisini de yapamıyorsanız, farklı bir iş kolu bulmanız gerekebilir. Belki çoğumuz gereksiz hale geleceğiz ve evrensel bir temel gelire bağlı olacağız. Bu talihsiz olurdu.

Ben, hala ChatGPT’yi geride bırakabileceğimi ve bir süre daha işimin başında kalabileceğimi umuyorum. Ancak gerçek şu ki ChatGPT, insan benzeri metinler üretebilen güçlü bir dil modelidir. Gelişmeye ve daha da ilerlemeye devam ettikçe, yazarlıkla ilgili belirli mesleklerde insanları yerinden edebilir. Örneğin, yazarlar ve araştırmacılar için iş kayıplarına yol açabilecek makalelerin, raporların ve diğer yazılı içeriklerin yazılmasını otomatikleştirmek için potansiyel olarak kullanılabilir. Bununla birlikte, ChatGPT’nin hala bir araç olduğunu ve büyük olasılıkla insan işçileri tamamen değiştirmek yerine artırmak ve onlara yardımcı olmak için kullanılacağını not etmek önemlidir.

Bu son paragraf ilhamsız mı geldi? Belki de ChatGPT’nin benim yerime yazmasına izin verdiğim içindir (iyi bir hile); Ona ilk cümleyi verdim ve gerisini doldurmasını istedim. Bu iyi bir gazetecilik uygulaması değil. Yazar, yazar olarak kalmalı. ChatGPT ile yapmayı becerebildiğim tek şey onun işimi yapmasını sağlamaksa — Dinle, ben sandviç yerken sen direksiyona geçebilir misin? – Başıma gelen her şeyi hak ediyorum. Motorlu testereyi nasıl kullanacağımı bulmam gerekiyor.

Okuyanlar Yazıyor

Amerikan demiryolları hakkındaki haber bülteninizi okuyordum ve hayrete düştüm. Yazdığınız her şey, kesinlikle her şey bende bir déjà vu duygusu uyandırdı. Almanya’da da aynı sorunlarla karşılaşıyoruz ve nedenleri aynı: Son yıllarda yük treni tersaneleri kapatıldı, müşterilere doğrudan giden yollar kaldırıldı. Maliyetler her anlamda düşürüldü. Son zamanlarda Deutsche Bahn binlerce kişiyi işe alıyor ve altyapıya büyük yatırımlar yapıyor. Şimdi maliyetleri düşürmeye çalışan özel demiryolları ve geçmişin hatalarını tekrarlıyorlar!

Michael Kreutner
Hövelhof, Almanya

Günün Sözü

“‘Sevgilim,’ dedi Judy, ‘Babam yollar ya da hastaneler yapmaz ve onların yapılmasına yardım etmez, ama işleri o halleder. tahvillerparayı toplayan insanlar için.’

“Bonolar mı?”

‘Evet. Bir bağın bir dilim pasta olduğunu ve pastayı sizin pişirmediğinizi ama birine pastadan her dilim verdiğinizde küçük bir kırıntı gibi küçük bir parçanın çıktığını hayal edin ve bunu saklayabilirsiniz.’ ”

— Tom Wolfe, “Bâtıla Şenlik Ateşi” (1987)

Geri bildiriminiz var mı? not gönder [email protected] .