Çocuğumun Cebir Öğrenmesini İstiyorum. Bu Beni Kültür Savaşçısı Yapar mı?

Dahi kafalar

New member
Geçen ay, Florida düzinelerce matematik ders kitabını reddetti çünkü eyalet, bunların “kritik ırk teorisine referanslar içerdiğini” veya “Ortak Çekirdek içermeleri” veya “istenmeyen sosyal duygusal öğrenme eklenmesini” içerdiğini tespit etti. ” New York Times muhabirleri Dana Goldstein ve Stephanie Saul reddedilen 21 kitabı gözden geçirdiler ve “kitapların çoğunda ırka değinen çok az şey varken”, SEL’nin “bir uygulama” olarak tanımladıkları yönleri içerdiğini söyledi. Kökleri, öğrencilerin akademik başarıyı destekleyebilecek zihniyetler geliştirmelerine yardımcı olmaya çalışan psikolojik araştırmalara dayanmaktadır.”

SEL, eğitim kültürü savaşlarının en son cephesidir ve muhalifleri tarafından eleştirel ırk teorisine bir tür geçit ilacı olarak boyanmıştır. Sağ eğilimli bir düşünce kuruluşu olan Manhattan Enstitüsü’nün kıdemli bir üyesi olan Christopher Rufo, Goldstein ve Saul’a, SEL’nin tartışmasız görünse de, “pratikte SEL, eleştirel ırk teorisi ve toplumsal cinsiyet yapıbozumculuğu gibi radikal pedagojiler için bir dağıtım mekanizması olarak hizmet ediyor. ”

Bir ebeveyn olarak bunu okudum ve tamamen bitkin hissettim. Kısmen, ders kitaplarının sosyal ve duygusal öğrenmeyi açıkça ele alıp almadığı konusunda çok fazla sapmadığım için. İyi öğretmenler, sınıflarındaki tüm öğrenciler hakkında fikir sahibi olan kişiler, bu kavramları bir ders kitabında yazılı olsun ya da olmasın birleştirir. Dördüncü sınıf öğrencim bana sürekli olarak “pratik yapmak mükemmelleştirir” yerine “pratik yapmak ilerlemeyi sağlar” diyor çünkü okulu ona o işte iyi olmasa bile bir şey üzerinde çalışmaya devam etmesini öğretiyor.

Benim derinden düşündüğüm şey, çocuklarımın öğrenmeleri gereken matematiği sınıf seviyelerinde öğrenip öğrenmedikleri. Ve okulların ne öğrettiğine dair son zamanlardaki siyasi savaşların çok azının, dünyanın diğer bölgelerindeki öğrencilerle karşılaştırıldığında Amerikalı öğrencilerin nasıl yaptıklarına odaklandığını görüyorum. Bu kültür savaşı konuşmalarının çoğu sağdan başlasa da, ortaokulda hızlandırılmış matematiğe karşı tavsiyede bulunmak ve standartlaştırılmış üniversite giriş sınavlarını isteğe bağlı yapmak gibi soldan tepki çeken popüler olmayan fikirler de var – Amerikalıların yalnızca yüzde 14’ü buna inanıyor olsa da Pew Research’e göre, standartlaştırılmış testlerin üniversiteye kabul kararlarında bir faktör olmaması gerekiyor.

Bu haber bülteni için geride kalmış gibi görünen soruya bir cevap istedim: Amerikalı çocuklar matematikte nasıllar? Öğrenmek için, üniversitede seçkin bir profesör ve Michigan Eyalet Üniversitesi’ndeki Müfredat Politikası Çalışmaları Merkezi’nin direktörü William Schmidt’i aradım. Çalışmaları, matematikteki Ortak Çekirdek standartlarını bilgilendirdi ve on yıllardır Amerikan K-12 matematik performansını araştırıyor ve ders kitaplarını analiz ediyor.

Gazeteci Amanda Ripley, Schmidt’i 2013’ün en çok satan kitabı “The Smartest Kids in the World: And How They Got They Got That Way”de isim olarak kontrol etti. O sırada “matematiğin Amerikalı gençleri diğer tüm derslerden daha fazla atlattığını” belirtti ve Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı olan PISA adlı uluslararası bir sınavda Amerikan performansının ortalamanın altında olduğunu belirtti.

Geçen hafta Schmidt ile telefonda konuştuğumda, bana dünyanın geri kalanına kıyasla Amerika’nın performansının Ripley’nin kitabı çıktığından beri durağan olduğunu söyledi; 2018’de matematik performansı Amerika Birleşik Devletleri için ortalamanın altında kaldı ve PISA’yı denetleyen Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’ne göre tüm konulardaki performanstaki eğilim çizgileri “önemli bir iyileşme veya düşüş olmaksızın istikrarlı” oldu.

Benzer şekilde gelişmiş ülkelerle karşılaştırıldığında hala “kokuyor” olsak da, “öğrencilerimizin matematik eğitimini geliştirmek için çok büyük, büyük ilerlemeler kaydettik” dedi. Schmidt, onlarca yıl önce, öğretmenlerin her eğitim yılına çok fazla konu sıkıştırmaya çalıştığını ve bunun da “bir mil genişliğinde ve bir inç derinliğinde” müfredatlara yol açtığını söyledi. 1990’larda, “yüzde 20 seçkine dışında, dünyanın geri kalanı, hatta daha gelişmekte olan ülkeler bile cebir ve geometrinin başlangıçlarını kapsıyorken, yedinci ve sekizinci sınıf hala aritmetik yapıyordu. Müfredatımızın dünyanın geri kalanının iki yıl gerisinde olduğunu tahmin ediyorduk.”

Müfredatımız artık dünyanın geri kalanıyla daha uyumlu olsa da, bunun etkisini mutlaka görmedik. Schmidt’e nedenini sorduğumda, bunun muhtemelen bir dizi faktörden kaynaklandığını söyledi, biri eğitim sistemimizin federal düzeyde çok az kontrole sahip olması, bu nedenle herhangi bir standart setinin daha yerel olarak ne kadar iyi uygulandığını bilmek zor. Eyaletinizin ne kadar iyi durumda olduğunu bir web sitesinde, her eyaletin dördüncü, sekizinci ve 12. sınıflarda verilen Ulusal Eğitimde İlerleme Değerlendirmesi’nde nasıl sıralandığını gösteren The Nation’s Report Card’da görebilirsiniz.

Eğitimdeki eşitsizlik Amerika Birleşik Devletleri için büyük bir sorun olmaya devam ediyor ve bir 2015 çalışması için, Schmidt ve yardımcı yazarları 300.000’den fazla PISA test verisine baktılar. 62 ülkede öğrenci Zengin ve fakir öğrenciler arasındaki farkın Amerika Birleşik Devletleri’ndekinden daha fazla olduğu sadece 10 ülke vardı. Michigan Eyaleti web sitesinde yayınlanan araştırmadan -bana göre- şaşırtıcı bir çıkarım:

Aklı başında bir siyasi ortamda yaşasaydık, bu bulgu hakkında konuşuyor olurduk. Schmidt’in çalışmasına göre Polonya, Finlandiya ve Estonya gibi “hem nispeten yüksek performanslı hem de adil” ülkeleri nasıl taklit edebileceğimizi tartışabiliriz. Tüm çocuklar için ortalamadan daha yüksek test puanlarına sahip eyaletler hakkında sohbet ediyor ve ne yaptıklarını anlamaya ve tekrar etmeye çalışıyor olacaktık. Ama yapmıyoruz. Bana söylediği gibi, şu anki kültür savaşının “bu çocukların matematik öğrenip öğrenmemesiyle hiçbir ilgisi yok ve bu alakasız ve zaman kaybı.”

Benim korkum, halihazırda aşırı çalışan ve düşük maaşlı olma eğiliminde olan daha fazla kıdemli öğretmenin, tüm ters etki yaratan tartışmalara bakıp kaçmaya karar vermesidir. Ulusal Eğitim Derneği’ne göre, “Eğitimcilerin şaşırtıcı bir yüzde 55’i mesleği planladığından daha erken bırakmayı düşünüyor”. Etrafta onları dağıtacak öğretmenlerimiz yoksa ders kitaplarının ne dediğinin bir önemi olmayacak.

Eğitim Hakkında Daha Fazlasını mı İstiyorsunuz?

• Sabah bülteninde David Leonhardt, 1990’lardan bu yana Amerikan standart testlerinde öğrenciler için matematik ve okuma testi puanlarının nasıl geliştiğini açıklıyor.

• 2019’da Goldstein, Ortak Özü değerlendirdi ve eğitimle ilgili konuların her zaman (ve muhtemelen her zaman olacak) tartışmalı olduğunu gösterdi.

• Schmidt’in en son çalışmalarından biri, yalnızca ABD’de değil, tüm dünyadaki sekizinci sınıf ders kitaplarının çocuklara matematik bilgileri için gerçek dünya uygulamaları vermede nasıl başarısız olduğuyla ilgili. “Onlara öğrenme fırsatı vermezsek, çocukların gerçek dünyada matematiği kullanıp kullanmayacakları veya matematik yaparken herhangi bir deneyim kazanıp kazanamayacakları konusunda bir fikre sahip olmalarını nasıl bekleyebiliriz?” O sorar.

• Sol eğilimli bir düşünce kuruluşu olan The Center for American Progress, testlerin nasıl daha adil hale getirilebileceğine dair güzel bir seriye sahip. “İyi inşa edildiklerinde, standartlaştırılmış ve standartlaştırılmamış değerlendirmeler, eğitimde eşitliği sağlamada, yani tüm öğrencilerin yüksek seviyelere ulaşmasına yardımcı olmada yararlı bir rol oynar. Buna göre, bu rapor tüm değerlendirmelerin zararlı olduğu argümanına bir alternatif sunuyor: tüm değerlendirmelerin eğitimde oynaması gereken rol ve bunu gerçeğe dönüştürmek için gereken federal ve eyalet politika yapısı hakkında bir fikir.”

• Frederick Hess, The Dispatch için SEL hakkında muhafazakar bir bakış açısı sunuyor. Söylediği her şeye katılmasam da, Ulusal İngilizce Öğretmenleri Konseyi’nden gelen bu eğitim pozisyonu açıklamasının oldukça rahatsız edici olduğu konusunda onunla aynı fikirdeyim. “İngiliz dili sanat eğitiminin zirvesi olarak kitap okuma ve makale yazmanın zamanı geldi” düşüncesini içerir ve bunu yapmanın eşitlik sorunlarına yardımcı olacağını öne sürer. Bana eski kafalı diyebilirsiniz ama yine de deneme yazmanın ve kitap okumanın dil sanatları eğitiminin merkezi olması gerektiğini düşünüyorum.
Küçük Zaferler

Ebeveynlik bir eziyet olabilir. Minik zaferleri kutlayalım.

Tiny Victory’nizi yayınlamak için bir şans istiyorsanız, bizi Instagram
@NYTparenting adresinde bulun ve #tinyvictories hashtag’ini kullanın; bize e-posta gönderin ; veya Küçük Zaferinizi bu sayfanın altına girin. Tam adınızı ve konumunuzu ekleyin. Küçük Zaferler, netlik ve stil için düzenlenebilir. Adınız, konumunuz ve yorumlarınız yayınlanabilir, ancak iletişim bilgileriniz yayınlanmaz. Bize göndererek, bize gönderdiğiniz tüm içerik ve diğer bilgilerle ilgili Okuyucu Gönderim Koşullarını okuduğunuzu, anladığınızı ve kabul ettiğinizi kabul etmektesiniz.