Çocuklar İçin Kitaplar Ne Zaman Yasaklandı?

Dahi kafalar

New member
Gelen kutumuzdan daha fazlası:

• Suç Büyük Petrolün Ötesine Geçiyor
  • Doğanın Dengesi
  • Bergdorf Goodman Ziyaretimiz
Utah Parents United’dan Brooke Stephens. Grup, okullarda “hassas malzemeleri” yasaklayan bir yasa tasarısı için kulis yaptı. Bu tür önlemler, kitap yasaklarının son iki yılda rekor seviyelere çıkmasına yardımcı oldu. Kredi… The New York Times için Niki Chan Wylie

Editöre:

“Büyüyen Muhafazakar Grup Ağı Kitap Yasaklarını Artırıyor” (ön sayfa, 13 Aralık):

Bu ebeveynler, çocuklarına öğrettikleri ahlaki kuralların, kütüphane raflarında bir kitabın varlığının onu tehdit edecek kadar kırılgan olduğuna gerçekten inanıyorlar mı? Çocuklarıyla hayatın çeşitliliği ve kişisel ahlaklarının nasıl örtüştüğü hakkında konuşmak konusunda sorumluluk almıyorlar mı?

Kişisel bir ahlaki kod karmaşıktır ve en güçlü etki evden gelir. Ancak o zaman bile hiç kimse kimseyi kendi değerlerine veya benlik algısına uymayan bir şeye inanmaya zorlayamaz.

Bir kitap tek başına insanı ahlakına aykırı bir davranışta bulunmaya zorlayamaz. Ve kitapları yasaklamak, onları yazan insanların fikirlerini ve seslerini ortadan kaldırmayacaktır. Fikirler, gençlerin her gün yaptıkları sohbetlerde var.

Dünya çok yönlü bir yerdir. Ve sonunda bu “masum çocuklar” evi terk edecek ve bazen evde onlara öğretilmiş olabileceklerine rağmen kendi ahlaki kurallarını oluşturacaklar.

Kimse çocuklarını her şeyden koruyamaz. Ve bu iyi birşey. Çocukların karmaşık bir dünyayla başa çıkmak için hazırlanmaları gerekir ve katılmadıkları fikirlerden korku ve nefretle korunurlarsa bunu yapamazlar.

jo trafford
Portland, Maine

Editöre:

1950’lerde Los Angeles’ta büyüyen genç bir uzunluk olarak, “Murder, Inc.” adlı bir kitapta okuduğum New York gangsterlerinden büyülenmiştim. Ama 1920’lerde Brooklyn’de büyümüş ve kitaptaki en rezil karakterlerden bazılarıyla okula gitmiş olan babam bundan hiç hoşlanmamıştı.

Kitabı kütüphaneye geri götürmemi sağladı. Bununla birlikte, kütüphanenin kitaptan kurtulmasını talep etmedi ve organize suçla ilgili tüm kitapların yasaklanması için bir kampanya başlatmadı.

Babam, çocuklarını uygunsuz bulduğu materyallerden korumaya çalışarak ebeveynlik haklarını kullanıyordu. Florida Citizens Alliance gibi aktivist gruplar, kişisel inançlarını diğer insanların çocuklarına empoze etmekle daha çok ilgileniyor.

Bir sonraki adımları, katı gündemlerine uymayan tüm kitapları yasaklamaya çalışarak yetişkinlerin dünyasına adım atmak olabilir. Tarihte ilk olmayacaktı.

Bart Braverman
Hindistan, Kaliforniya

Editöre:

Devlete tapınmanın milli spor olduğu, sağla solu, hükümetle muhalefeti birleştiren bir ülkede doğdum. Ve böylece, 49 yıl önce ABD’ye geldiğimde, kurucu babaların merkezin zorbalığını önlemek için geniş kapsamlı önlemler aldıklarını, çevreyi benzersiz güçlerle donattıklarını keşfetmek benim için ufuk açıcıydı.

Görünüşe göre tahmin etmedikleri şey, şimdi keşfediyorum, çevrenin zorbalığı. Benim anavatanım olan Türkiye’de hükümetin öğrencilerin hangi kitapları okuması ve okumaması gerektiğine karar verme yetkisi burada, öğrencilerin neleri okuyup okumamaları gerektiğine karar veren yerel yahoo’larla değiştiriliyor.

Buna, yerel kurulların seçimleri onaylamama konusundaki kaprisli kararlarını, yerel yasama meclislerinin seçim bölgelerini değiştirme yetkisini ve son zamanlarda özel kişilere verilen, gevşek bir şekilde tanımlanmış “dini inançları” temelinde başkalarına karşı ayrımcılık yapma yetkisini ekleyince merak etmeye başlıyorum. eğer bu büyük demokrasi kalesi bundan başka bir şeyse!

Irvin Cemil Schick
Newton, Kütle.

Editöre:

“Kitapları yasaklamak değil mesele çocuklarımızın masumiyetini korumak” gibi yorumları ciddiye almakta zorlanıyorum.

Çocuklarımız anaokulundan itibaren yerinde barınma ve aktif atıcı tatbikatlarını öğreniyor ve aynı ebeveynler saldırı tüfeği yasakları etrafında toplanmıyorlar.

Çocukların mevcut binlerce kütüphane kitabına göz atmalarına ve zihinlerini genişletmelerine izin vermek onların masumiyetini yok etmez. Yine de sıradaki okullarının olabileceğini ve sıradaki kurban olabileceklerini bilmek, sadece masumiyeti değil, hayatları da paramparça eder.

Bu muhafazakar gruplar, özellikle Siyahi ve LGBTQ kişiler tarafından yazılan veya bunlarla ilgili kitapları hedefliyor. Çocuklarını korumaya ebeveyn hakları demek, bağnazlıklarını gizlemek için kötü bir bahane.

Pam Lotke
Takoma Parkı, Md.

Editöre:

Bakalım İncil’i çocukların okuyamayacakları listesine koyarsak ne olacak. Ne de olsa ensest, çocuk öldürme, sodomi, cinayet ve diğer şiddet dolu.

Paul Wilks
Kansas City, MO

Suç Büyük Petrolün Ötesine Geçiyor

Kredi… ibrahim rayintakath

Editöre:

David Wallace-Wells’in yazdığı “Büyük Petrol Şirketleri ‘İyi Adamlar Olarak Görülmek İsteyen Zorbalar’dır” (Görüş, nytimes.com, 15 Aralık):

California Temsilcisi Ro Khanna’nın Big Oil’in iklim krizini uzatmadaki rolü hakkındaki yorumları yerinde ve gerekli. Bu şirketler hesap vermeli. Ancak Kongre’nin yaklaşımı, büyük miktarda enerji kullanan çok sayıda şirketin parayı kaçırmasına izin veriyor.

Son 10 yılda, Big Oil temel araştırmalara olan ihtiyacı fark etti ve üniversitelere radikal olarak yeni enerji teknolojileri geliştirmeleri için önemli miktarda fon sağladı. Bu çabalar genellikle yeşil yıkama olarak eleştirildi. Peki Amerikan endüstrisinin diğer devleri ne yaptı? Büyük ölçüde parayı aştılar, bunu yapmaya devam ediyorlar ve Kongre’nin görüş alanı dışında kalıyorlar.

Google, Apple, Amazon ve Microsoft gibi teknoloji devleri net sıfır vaatlerde bulunurken, gerekli teknolojileri kimin yaratmasını bekliyorlar? Sadece biraz karbon kredisi satın almak yeterli olmayacaktır.

Fosil yakıtlardan önemli ölçüde emisyon üreten talep yönlü şirketlerin temiz enerji araştırmalarına yatırım yapmasına ihtiyacımız var. İklim krizini ele almak için, sadece Big Oil’in değil, herkesin masada olmasına ve hesap vermelerine ihtiyacımız var.

Brian Korgel
Austin, Teksas
Yazar, Austin’deki Texas Üniversitesi’nde mühendislik profesörüdür.

Doğanın Dengesi

Kredi… Michael Otoyolu

Editöre:

Michael Grunwald’ın yazdığı “It’s Time to Say ‘Put Down That Burger’” (Görüş konuğu makalesi, 18 Aralık):

Burgeri yere bırakmak hala odadaki filin etrafında dans ediyor. Evet daha az et yemeli ve çiftlik arazilerini doğaya döndürmeliyiz. Evet, tarımsal uygulamalarımızı temizlememiz gerekiyor. Ve tabii ki, bebek patlama dönemindeki çocuklara Depresyon dönemi ebeveynleri tarafından öğretildiği gibi, yemek israfını bırakmalı ve tabaklarımızı temizlemeliyiz.

Ama evvel yine neden bu kadar çok yiyecek üretmemiz gerektiğine dair bir söz yoktu. Çok fazla insan ürettik! Biz insanlar taşıma kapasitemizi aştık. Doğanın dengesini bozduk. Ve bu, en rahatsız edici konu gibi görünüyor.

Janice Küçük
Tucson, Arizona.

Bergdorf Goodman Ziyaretimiz

Özel bir müşteri olan Yawen Gao, ısmarlama Schiaparelli çizmelerini deniyor. Kredi… The New York Times için Landon Nordeman

Editöre:

Re “Surviving Bergdorf Goodman” (Perşembe Stilleri, 15 Aralık):

Yıllar önce 14 yaşındaki oğlumu Irak’ın işgaline karşı Manhattan’daki bir mitinge götürmüştüm. Soğuk ve yağışlı bir gündü; sırılsıklam olduk.

Tüm büyük mağazaların yemekhanelerinin olduğu batı New York’tan geliyorum. Bergdorf Goodman’ın da bir tane olması gerektiğini biliyordum ve bunun, sadece adını duyduğum mağazayı görmemiz ve biraz sıcak çikolata ile ısınmamız için mükemmel bir zaman olacağını düşündüm.

Girişte, güvenlik görevlisi bizi kibarca uyararak büyük siyasi tabelamızı içeriye götürmemize izin verilmediğini, ancak istersek yemeğimizi bitirene kadar bizim için tutacağını söyledi. Ve yaptı.

Christine Contillo
Haworth, NJ