Davet Merkezi Çalışanlarının İtirafları

arkamikontrolet

New member
Aynı şirkette çalışan, birbirleriyle arkadaş olan biri bayan biri erkek bireye niçin bu bölümde çalıştıkları, iyi-kötü neleri deneyimledikleri, beklentilerinin ne olduğu üzere sorular sorduk.

Onlar da bu alanda çalışmak isteyenlere yol göstermesi açısından tecrübelerini bizlerle paylaştı. bu biçimde gelin bu dala dair en hayli merak edilenleri bir de onlardan dinleyelim.

İşte davet merkezinde çalışan 25 yaşındaki bayanın yanıtları:

Çağrı merkezinin çalışma kaideleri şirketten şirkete nazaran değişir.

Ben kendi adıma konuşacak olursam, çalıştığım şirketle sabit saatlerde çalışıp hafta sonu da çalışmayacak (off) biçimde baştan anlaşmıştım. Benim çalışmaya devam etmemin öncelikli niçini bu ancak doğal bu da epey güzel değil.

Her dalda olduğu üzere burada da tecrübe isteniyor.

Bunun yanında ikna kabiliyetine ve düzgün diksiyona da bakıyorlar.

Ofisten çalışmayalı yıllar oldu, diyebilirim.

Arkadaşlarımla çalışmak daha keyifli lakin ev daha konforlu. örneğin home office olması, pijama ile çalışmak, bir bayan olarak saç ve makyaj sıkıntısının olmaması demek. Misal bir daha çalışırken çay ve sigara yapabiliyorsun, bu biçimde konforlu bir yanı var.

Maaşlar genelde taban ücret+prim formundadır.

Açıkçası ben davet merkezinde çalışıp hakkımızı alabildiğimizi düşünmüyorum. Birçok davet merkezinde şartlar ağır, yorucu ve karşılığı epey az. örneğin bu iş kolunda, mevcut pozisyonundan daha üst bir pozisyona geçip yükselen arkadaşlarımı gördüm lakin ben hiç yükselemedim.

Müşterinin gereksinimine göre müşteriyle birinci temasta olan kişiler biziz.

Biz müşteriyi bilgilendirip yönlendirerek onların muhtaçlıklarını karşılıyoruz.

Aslında ben bu iş kolunu sevdiğim için değil, geçmişte de iş tecrübem yalnızca bu alan olduğu için mecburen burada çalışıyorum.

Benim üzere bu kesimden kurtulamayanlar da bana hak verecektir, ki bence aslına bakarsan davet merkezi bir bataklık, giren kolay çıkamaz. Bunun sebebi bu alanda daima bir sirkülasyon vardır. Yani daima çalışan alımı vardır ve iş imkanı fazladır. Siz de mecburiyetten devam edersiniz. daha sonrasında da artık daha uygun kaidelerde iş bulamadığınız için bir daha devam etmek durumunda kalırsınız. Genel itibarıyla iyi bir yanı yok.

Belki de mobbing ve hak yemenin bu kadar fazlaca olduğu diğer bir meslek daha yoktur. En azından ben görmedim.

Burada hırs ve rekabet epey fazla. Olağan oldukca iyi arkadaşlıklar edindiğim iş yerleri de oldu. Lakin birçok davet merkezi personelini samimi ve içten bulamıyorum. Bizim bölümde palavraya yatkınlık fazlaca fazla, biz palavra konuşuyoruz bu bir gerçek.

Departmanlar ortası yardımlaşma, sadece yönetici isterse sağlanır.

Yöneticinin istemediği durumlarda her departman kendi bakılırsaviyle ilgilenir. Kimse bakılırsavinin dışına çıkma konusuna yanaşmaz.

Çağrı merkezi pişmanlıktır lakin borç yiğidin kamçısıdır.

Banka kredilerinden aldığım güce dayanarak işime devam etmekte olduğumu söylemek istiyorum.

Şimdi 29 yaşındaki erkek çalışanın yanıtlarıma geçelim:

Çağrı merkezi, üniversite mezunu olmak üzere, lise ve yüksekokul mezunlarına da meslek imkanı sağlayabilen bir dal.

Çağrı merkezinde 2 yıl çalışanların mahkemede yaptıkları şahitliğin birden fazla vakit geçersiz olduğunu orta bulucudan duymuştum.

Açıkçası bu kesimde her proje home office çalışmaya uygun değil. O niçinle meskenden yahut ofisten çalışma durumu proje bazlı değişkenlik gösterir.

Ücretlerimiz maaş+prim olarak veriliyor. Lakin kimi şirketler çalışanların yemek ve yol masraflarını da ödüyor.

İnsanlar bence davet merkezlerinde çalışıp haklarını alabiliyor diye düşünüyorum. Yani alamasalardı bu kadar istihdam olmazdı.

Ancak buralar dedikodu kazanıdır. Burada çalışanlar mezar personeli üzeredir, herkes birbirinin kuyusunu kazar.

Bu niçinle mobbing arkadaşlar içinde bile yapılabiliyor.

Çağrı merkezlerinde müşteri temsilcisi, grup başkanı, süpervizör, operasyon yöneticisi, müdür üzere durumların haricinde öbür dallarda yer alan finans, insan kaynakları, eğitim, iş geliştirme, satış ve pazarlama, kalite, planlama, kurumsal bağlantı, bilgi teknolojileri üzere birfazlaca departmanda iş imkanı sağlanabilmektedir.

Bizim şirkette yükselenler şirketin ortasından olur. Yani diyelim müdür alınacak şirket bu konumu kendi içerisinden çıkarır, dışarıdan gelmez.

Hepinizin de gördüğü üzere bu iki kişinin görüşlerinde ve tecrübelerinde benzerlikler olmasının yanında farklılıklar da vardır. Pekala siz daha evvel hiç davet merkezinde çalıştınız mı? Yahut çalışmaya devam ediyor musunuz? Görüşlerinizi bizimle yorumlarda paylaşabilirsiniz.