Doğal Gaz Faturalarına ‘İklim’ Düzenlemesi Geliyor

arkamikontrolet

New member
Hükümetin doğal gaz faturalarına ait yeni bir düzenleme üzerinde çalıştığı öne sürüldü. Edinilen bilgilere bakılırsa 2022’nin başında TBMM gündemine getirilmesi planlanan düzenleme, farklı kentlerde yaşayan vatandaşların farklı tarifeler üzerinden faturalandırılmasını kapsıyor. Düzenleme yasalaşırsa, daha soğuk vilayetlerde yaşayan vatandaşlar daha düşük kademelerden faturalandırılacaklar.

Yeni düzenlemeyi elektrik faturaları ile kıyaslamak mümkün. Türkiye’deki elektrik faturaları, tüm kentlerde belli tüketim ölçülerine bakılırsa belirleniyor. Doğal gazda ise bu biçimde bir şey olmayacak. Daha soğuk vilayetlerde yaşayan vatandaşlar ile daha sıcak vilayetlerde yaşayan vatandaşlar, farklı tarifelere sahip olacaklar. bu biçimdelikle sıcak kentlerde yaşayıp düşük fatura ödeyen vatandaş ile soğuk kentlerde yaşayıp yüksek fatura ödeyen vatandaş içindeki adaletsizliğin ortadan kaldırılması sağlanmış olacak.

Kademelendirmelerin nasıl olacağı belirli değil

Edinilen bilgilere bakılırsa hükümet, yapılacak çalışmalar ile Kars, Sivas, Erzurum üzere soğuk kentler ile Adana ve Antalya üzere sıcak kentlerin tarifelerini değiştirecek. Güç Bakanlığı ile doğal gaz dağıtım şirketleri, kademelendirmelerin nasıl olacağına ait ortak bir çalışma yapacaklar. Lakin burada net olmayan birtakım şeyler var. Örneğin kademelerin nasıl belirleneceği ve iklim özelliklerinde yağışın mı sıcaklık bedelinin mi baz alınacağı çabucak hemen aşikâr değil.

Hususla ilgili olarak hükümet kaynaklarından da birtakım açıklamalar geldi. İsimsiz kaynaklar tarafınca yapılan açıklamalarda “Kars’ta bir ayda tüketilen doğal gaz, Antalya’da tahminen de bir yılda tüketilmiyordur. Bütün vilayetler için birinci kademeyi mesela 100 ünite olarak belirlerseniz, kışı yavaşça geçiren yerler daima düşük kademeden fatura ödeyecektir. Zira doğudaki bir vilayette tüketilen doğal gaz ile Akdeniz’deki tüketim tıpkı olmayacaktır. Adana’da oturan biri doğudaki bir vilayetten hayli daha az tüketecek ve tüketim ölçüsü az olacağı için daima düşük kademeden ödeme yapacaktır. Bu adaletsizliğe niye olur.” sözlerine yer verildi.