Dul Olmak Nasıl Bir Duygu

Dahi kafalar

New member
Gelen kutumuzdan daha fazlası:

• Yaşlandıkça Seçime veya Koşullara Bağlı Yalnızlık
Kredi… Dagou

Editöre:

Betty Rollin’in yazdığı “How to Talk to a Widow” (Görüş konuğu makalesi, 30 Kasım), kesinlikle tam isabet. İki kez dul kaldım, önceki 55 yaşında, 32 harika, mutlu yıllık evliliğin ardından ve iki yetişkin kızımla birdenbire. Kendi kendime “Bir daha asla evlenmeyeceğim çünkü başka birini asla sevemem” dedim.

Yanılmışım. Çok erken, bir yıldan daha kısa bir süre sonra, ben hâlâ yas tutarken, yine yakın zamanda dul kalmış bir adamla tanıştım. Aşık olduk, evlendik ve birlikte 18 yıl geçirdik. Birbirimizi tamamladık. Bir daha asla neşe hissetmeyeceğimi düşünürken hayatıma neşe getirdi.

Kısa bir hastalıktan sonra yedi yıl önce öldü ve bir daha asla tam olamayacağımı biliyorum. Keder, “aşabileceğiniz” bir hastalık değildir. Keder aşktan doğar ve onun içinde yaşamayı öğrenmeli, elinizden geldiğince ilerlemelisiniz.

Şanslıyım. Yeterli mali durumum var, güzel bir toplulukta yaşıyorum, golf oynuyorum, mahkeme sisteminde çocuklarla gönüllüyüm ve beni seven arkadaşlarım (çoğu dul) ve ailem var. Ama ben yalnızım.

Eşinizi kaybettiğinizde, artık kimseyle ilk sırada değilsiniz. Bu anlaşılabilir bir gerçek ama aynı zamanda acı bir gerçek.

İyi bir hayat olduğu için sahip olduğum hayat için minnettarım ama düşünceleriniz ve dualarınız benim için pek bir şey yapmıyor. Ve anılar beni ayakta tutmuyor. Gerçeği çok daha iyiydi.

Beverly Stautzenbach
Venedik, Florida

Editöre:

“Bir Dul Kadınla Nasıl Konuşulur” bazı düşünceli ve yararlı öneriler içeriyor. Psikoterapist, dul ve dul kadın grupları için kolaylaştırıcı olarak deneyimlerime dayanarak başkalarını eklemek istiyorum.

Empatik bir dinleyici olun – tavsiye vermeyin. Kişiyi, ister sizinle ister kendi başına olsun, duygularını ifade etmesi için cesaretlendirin. Acılarını geride bırakıp hayatlarına devam etmenin en iyi yolu bu.

Mesela ölen eşe kızmak çok olağandır; terk edilmiş hissediyorsun. Bir insan yas tuttuğunda, bu duygularla birlikte olması gerekir. Moral konuşmaları ve mantık zamanı değil.

Pek çok dul kadına çok yardımcı görünen tek söz sadece “Onu çok sevdim” değil, “Beni ne kadar sevdiğini biliyorum” dır.

Shelli Chosak
san diego

Editöre:

Betty Rollin, dul olmakla ilgili pek çok gerçeği dahil etti. Kırık bir kalbe sahip olmak, harika bir evlilik için minnettar olmak, başkalarının evi olmadığında, açken ya da bir savaştan geçerken üzgün hissetmekten suçluluk duymak.

Bahsetmediği bir şey, bir dul veya dul kadının diğer yarısının desteği olmadan kendi ölümüyle yüzleşmesiydi. Bu hayattan ayrılırken kocamın elinin elimi tutmasını ve beni sevdiğini söylemesini istiyorum ama olmayacak. Sadece onun yanında olduğum için gerçekten minnettar olabilirim.

debra spaldo
Nokesville, Va.

Editöre:

Betty Rollin’in makalesini okumak beni on yıl öncesine, hayatımdaki zor, garip bir döneme götürdü. Bayan Rollin, dul kaldığı süre boyunca bir yılı aşkın bir süredir devam eden bir sohbetten bahsediyor. O zamana kadar, birçok dul kadın için dünya yoluna devam etti (olması gerektiği gibi), “Kaybınız için çok üzgünüm” aşaması çoktan geride kaldı ve hala derinden üzgün olabileceğiniz, hatta muhtemelen daha da üzgün olabileceğiniz fikri artık geçerli değil. Anlaşıldı.

Bir yıl sonra, kaybım çok şiddetliydi. Kocamın yokluğunda günlük hayat geri döndü ve yeni rutinler ortaya çıktı. Varlığımdaki hiçbir hücre onu özlemekten vazgeçmedi.

Ölümünün birinci yıldönümünde aile, küllerini serpmek için Montana’daki Glacier Ulusal Parkı’nda toplandı. Onunla bir yıl önce kaldığımız bir kulübede yattım. Küllü bir günde erkenden uyanıp, bulunduğum yerde mühlet olmayan bir dağ yolunda tek başıma amaçsızca yürürken buldum kendimi.

Yanıma bir araba yanaştı. İçeride ailesi beni arıyordu. Yengem konuşmak için camını indirdi. Gülümsedim ve “Deli kadın, değil mi?” dedim. O da gülümseyerek, “Evet,” dedi.

Şeker Ellard
Austin, Teksas

Editöre:

Betty Rollin’in bilge tavsiyesine bir öneri daha eklerdim. Henüz beş hafta önce dul kalan, 11 yıldır dul kalan kız kardeşimin tavsiyesine uymanın değerini şimdiden gördüm. Bana arkadaşlardan gelen davetleri geri çevirmememi öğütledi, yoksa büyük olasılıkla onları yapmayı bırakacaklardı.

Müzede bir gün gibi uzun bir gezi dayanılmaz geliyorsa, bir yemek veya film önererek karşı çıkın. Bir daveti reddetmek yerine kabul etmek için çok erken geliyorsa, daha sonraki bir tarih için bir plan yapın… ve sonra onu saklayın. Sevecen bir davete kendinizden biriyle yanıt verin.

Gail Lynn Goldberg
Ellicott City, Md.

Yaşlandıkça Seçime veya Koşullara Bağlı Yalnızlık

Mary Felder, Philadelphia’daki Strawberry Mansion semtindeki evinde. Kredi… The New York Times için Sahar Coston-Hardy

Editöre:

Re “ABD’de Daha Sonra Hayatta Yalnız Yaşamak” (ön sayfa, 27 Kasım):

Yalnızlık üzerine bir kitabın yazarı olarak, yalnız yaşayan Amerikalılar hakkındaki makaleyi ilgiyle okudum.

Makalenin, benzer haberlerin manşette veya başlıkta “yalnız” ifadesine yer verdiği ve hayatın yalnız yaşayanlar için ne kadar korkunç olduğuna odaklandığı 10 yıl öncesine göre değişen tonunu takdir ediyorum. Kitabım için yaptığım röportajlarda, birçok münzevi, yalnızca kendilerini bu şekilde tanımlayan medyayla karşılaştıklarında nasıl yalnız veya depresif hissettiklerinden bahsetti. Makaleniz uygun bir şekilde birçok yalnızlığın yalnızlık içinde tatmin olduğundan ve tatmin olduğundan bahsediyor.

Gerçekten de Amerika’nın müstakil bir evde yaşayan çok çocuklu mutlu çift mitine dayanan bir sorunu var. Bu efsane, devlet konut sübvansiyonları ve vergi politikasından çiftler ve aileler için özel sektör indirimlerine kadar uzanan politika kararlarını yönetir.

Aşırı kalabalık, hızla ısınan bir gezegende, sürdürülebilir bir geleceğe yönelik en önemli jesti yapanları – yalnızlık içinde veya toplum içinde mütevazı bir şekilde yaşamayı seçen ve çocukları evlat edinmeyi veya çocuksuz kalmayı seçenleri – ne zaman ve nasıl alenen tanıyacağız ve onlara mali destek sağlayacağız?

fenton johnson
Renbeck, NY
Yazar, “Tüm Güzelliğin Merkezinde: Yalnızlık ve Yaratıcı Yaşam” kitabının yazarıdır.

Editöre:

Bu makale, Amerikalıları yaş, ırk ve medeni duruma göre sıralayarak, yalnız yaşayanların – artan bir payla – daha kısa, daha az sağlıklı yaşam sürdüklerini açık bir şekilde belirterek,