Evde Yapamadığım İçin Başka Ülkelerde Çalıştım, Oynadım ve Sevdim

Dahi kafalar

New member
Geçen ay bir saat partisindeydim ve Singapur’un sonunda eşcinsel erkekler arasındaki rızaya dayalı cinsel ilişkiyi suç olmaktan çıkaracağına dair beklenen duyuruyu heyecanla bekliyordum.

İngiliz sömürge döneminden kalma Singapur Ceza Yasası’nın 377A Bölümü, queer haklarına bir engel olarak ortaya çıktı ve konut, sağlık deva ve istihdam gibi daha geniş alanlarda ayrımcılığın tonunu belirledi.

Hükümet bunu uygulamayı yıllar önce durdurmuş olsa da, yürürlükten kaldırılması benim gibi eşcinsel Singapurlulara sonunda kabul edilebileceğimiz konusunda umut verdi ve Başbakan Lee Hsien Loong haberi ilettiğinde alkışlar yükseldi. Ama oda bir süre sonra sessizliğe büründü.

Muhafazakarları rahatlatmak konusunda endişeli olan Bay Lee, evliliğin bir erkek ve bir kadın arasındaki olarak tanımlandığını ve bir anayasa değişikliği yoluyla daha fazla yasal itirazdan korunacağını hemen ekledi. Diğer politika alanlarında bizi marjinalleştiren herhangi bir değişiklikten söz edilmedi. Aile değerlerinin bilindik nakaratıyla meşrulaştırılan statüko korunacaktı.

Hükümet, bir uzlaşma jesti yerine, queerlere karşı tarihsel olarak istismar ve örgütlenen bağnaz hizipleri alaycı bir şekilde onayladı.

Ancak bu, -cinsel azınlıkların hakları başka yerlerde ilerlemiş olsa bile- değişimin hızının acımasızca yavaş olduğu bir ülkede gidişatla aynı.

Singapur’da queer olmak bir tür çifte vizyona sahip olmaktır: Singapur zengin, çağdaş ve çok kültürlüdür; vatandaşları dünyanın en hareketli ve eğitimli insanları arasında, küresel fikir akışına derinden bağlı. Benim gibi insanlar, kendimiz olmakta özgür olduğumuz diğer ülkelerde çalıştı, oynadı ve sevdi.

Evanjelik sağcı Hıristiyanlar tarafından en belirgin şekilde ön plana çıkan, sert muhafazakarların vokal bir azınlığının, eşcinselliği kamusal yaşamdan silmeye takıntılı hale geldiği evde durum böyle değil.

Gerici müdahaleler rutindir ve sıklıkla saçmadır.

Birkaç yıl önce, milli kütüphanenin çocuk bölümünde bir civciv yetiştiren iki erkek penguen hakkında bir kitap yüzünden bir tartışma patlak verdi. Kütüphane, aile değerlerimizi saptırmasın diye bu tehlikeli broşürün tüm nüshalarını yok etmek üzereydi, ancak böyle bir eylemin faşist imaları üzerine halk arasında çıkan bir uğultudan sonra yön değiştirdi. Kitap yerine yetişkinler bölümüne aktarıldı.

O çocuk kitabını ve onun nazik çizgi film penguenlerini hamur haline getirme fikri, yurttaşlarımızın acımasız dürtülerine karşı ne kadar savunmasız olduğumuzu hatırlatarak, son derece kişisel hissettirdi.

Singapur her zaman bu kadar boğucu değildi.

Şehrin Bugis Caddesi gece hayatı bölgesi, 1950’lerde ve 1960’larda trans fahişelerle oyun oynayan ve müstehcen kabarelere katılan yabancı ziyaretçiler için kötü bir şöhrete sahipti. Queer arzunun diğer çoğu ifadesi karanlık sokaklara ve tuvaletlere gönderildi, ancak kolluk kuvvetleri büyük ölçüde insanları yalnız bıraktı.

Ancak 1980’lerde ve 1990’larda devlet, eşcinselliği aktif olarak denetlemeye başladı. Polis, gay erkekleri yakışıklı gizli memurlarla cezbetti ve tutukladı. 1993’te düzenlenen bir baskında on iki adam tutuklandı ve rattan bastonla hapis cezasına çarptırıldı ve inme cezasına çarptırıldı.

Bu durdu, ama o öldürücü homofobi psişemizde oyalanıyor. 2000’lerin ortalarında, benim gibi gençlerin flört edip dedikodu yaptığı SGBOY adlı bir gey forumunda aktiftim. Bir gün, 40’lı yaşlarındaki bir yabancıdan gelen özel bir mesaj beni uyardı: “Dikkatli olun. Bu kadar ‘dışarıda’ olmak güvenli değil.”

Bu melodramatik görünüyordu. Ancak çok sonra, önceki polis baskınlarını öğrendiğimde, onun deva ve bilgelik mesajını anladım. Sık sık bu adamı düşünüyorum. Arzuyu yalnızca utanç ve tehlike bağlamında mı tanımıştı? Arkadaşlarını mı kaybetmişti, aşıkların gaddarca öldürüldüğünü mü görmüştü?

Bugün Singapurlu queerler, onun utancının mirasçıları, özellikle de yüzlerini uygulamalarda saklayanlar, seks için takıldığımızda benimle göz göze gelmeyenler. Birçok çift, yıllarca birlikte olduktan sonra bile, halka açık sevgi gösterileri konusunda hala endişeli.

Daha fazla kabul görme umudu, dini bir tepkiyle karşı karşıya kaldı. 2007’de 377A Kısmı hakkındaki parlamento tartışmalarında, Hristiyan bir parlamento üyesi olan Thio Li-ann, erkekler arasındaki seksi “içmek için burnunuza pipet sokmaya” benzetti. Yorum alkışları ve sandalyelerin gümbürtülerini çekti.

Daha sonra, o sırada katıldığım evanjelik kilisesinde bir dua toplantısında, cemaatten Bayan Thio’yu duayla kaldırması tavsiye edildi ve bu şekilde kendime karşı dua ettim.

Günümüzde muhafazakar örgütçüler laik terimler kullanmaya özen gösteriyorlar: Halka düzenli olarak “aileleri koruma”, “muhafazakar Asya değerlerini” koruma ve “yabancı kültür savaşlarına” direnme ihtiyacını hatırlatıyorlar.

Onlara ne derseniz deyin, bu haçlı seferleri ayrımcılığı devam ettiriyor. Evlenmemiş Singapurluların, eşcinsel çiftleri fiilen yasaklayan 35 yaşına kadar uygun fiyatlı toplu konut satın almalarına izin verilmiyor. Cinsel azınlıklar istihdam ayrımcılığından açıkça korunmamaktadır. Medya yasaları queer tasvirlerini kısıtlıyor: Pixar’ın “Lightyear” filmi, lezbiyen bir çifti tasvir etmesi nedeniyle bu yıl “16 yaşından küçük çocuk yok” notu aldı. Ve tıbbi veya cerrahi müdahale olmaksızın cinsiyetlerini yasal olarak değiştirmek için sınırlı yolları olan transların ihtiyaçlarına dair çok az resmi anlayış var.

Bu bir ücret alır. Pek çok queer, durdurulmuş bir gelişme hissi, hayatlarını tam ve işlevsel olarak sürdürememe konusunda bir yetersizlik hisseder. Önemli bir azınlığı geride tutmanın sosyoekonomik sonuçları vardır: Çoğu sadece toparlanır ve gider. Bir birey olarak en eksiksiz ifademi İngiltere’de yaşamak için Singapur’dan ayrıldığımda buldum. Bu olumsuz sonuçlara ve olası ekonomik etkilere dikkat çekmek, Singapur hükümetiyle anlaşmanın tek yolu olabilir.

Çoğumuz, hayatımız boyunca eşcinsel seksin suç olmaktan çıkarıldığını göreceğimizi hiç düşünmemiştik. Ancak Bay Lee’nin iki taraflı duyurusundan kısa bir süre sonra, Hindistan Yüksek Mahkemesi aileye ilişkin yasal tanımı eşcinsel birliktelikler gibi “atipik tezahürleri” içerecek ve çeşitli ailelere erişimi genişletecek şekilde revize ettiğinde ne kadar ileri gitmemiz gerektiğini hatırladık. ilgili sosyal yardımlar.

Başbakanımız, 377A Bölümü’nün yürürlükten kaldırılmasının eşcinsel Singapurlulara bir miktar “rahatlama” sağlayacağını umduğunu söyledi – belki de zımnen acımızı kabul eden bir kelime.

Bundan daha fazlasına ihtiyacımız var. Ama şimdilik, rahatlama olabildiğince iyidir.

Joel Tan, Londra’da yaşayan Singapurlu bir oyun yazarı ve sanatçıdır. Onun oyunu TangoSingapur’un homofobik politika ortamının insani maliyetini dramatize etti.

The Times yayınlamaya kararlı harf çeşitliliği editöre. Bu veya makalelerimizden herhangi biri hakkında ne düşündüğünüzü duymak isteriz. İşte bazıları ipuçları . Ve işte e-postamız: [email protected] .

The New York Times Opinion bölümünü takip edin
Facebook , Twitter (@zeynep) ve Instagram .