Facebook Aslında Beynimi Kırdığında

Dahi kafalar

New member
dillerde konuşuyordum. Plastik kaplı bir kanepede yan yatıyordum, boynum koluna uzanmıştı, annem yanımda bir doktora danışıyordu ve dillerde konuşuyordum. İçimden bir ruh geçiyordu ve bu ana kadar geçen yıllarda gördüğüm her şeyi kusmama neden oluyordu. Bu ruh, Rab ya da başka bir göksel varlık değildi. Her bir kelimeyle neyi kastettiğimi tam olarak biliyordum ve dudaklarım hafızamda gezinirken kaynak materyali tasavvur edebiliyordum. Facebook Haber Kaynağının başlangıcından bu yana okuduğum aylarca, aylarca alıntılar ve espriler beni şaşırttı ve dehşete düşürdü, şimdi bilinçaltımdan anlaşılmaz bir gençlik konuşmaları kakofonisi içinde köpürüyordu.

Bu hastaneye ilk gidişim değildi ama sözlü beyin dökümü yeniydi. Deva’ya bu sefer çok uzun süre direnmiştim ve onu dışarıda bir arada tutabilme yeteneğim buna yol açtı. Farklı dillerde konuşuyormuş gibi görünmem tabii ki çevremdekiler için endişe vericiydi ve hatırladığım kadarıyla hastaneye kabul sürecini hızlandırdı. Yine de kimse bana başıboş konuşmalarımın içeriğini sormadı. Belki konunun dışındaydı, ama belki de büyüyen bir sorunun habercisiydi: Sıradan olmayan sosyal medyanın tonajı, günlük olarak aklımıza pompalanıyor ve yaratabileceği psişik gürültü.

Facebook Haber Kaynağı özelliğini Eylül 2006’da, bipolar I teşhisimden ve ilk hastaneye yatışımdan beş ay sonra ve bu saçma sapan patlamadan iki yıl önce tanıttı. Bu zamanlama kayda değer çünkü beynim hala yeni gerçekliğine alışıyordu. Bu yeni gerçeklik, günlük yüksek güçlü reçeteli ilaç dozları, yeni hassas duyarlılıklarla sosyal çevremde gezinme ve arkadaşlarımdan yüzlerce güncelleme tüketme anlamına geliyordu. Hastalığıma sosyal medya kullanımımın neden olduğuna inanmasam da, Haber Kaynağının yarattığı yüksek gürültü 2008 bölümümde bariz bir etki yarattı.

Bipolar bozukluğumu anlama şeklim, ortaya çıkarmaktan çok, beni bilinçaltı aktiviteden başka bir şey olmayana kadar soyup soyar. 2008’in bu anında, diğer şeylerin yanı sıra, bağımlılık eğilimini ortaya çıkardı. Sosyal medyanın bağımlılık yapma potansiyeli iyi belgelenmiştir ve şiddetle hissedilmektedir. Diğer şeylerin yanı sıra, nikotin ve aşkta kendini gösteren bağımlılığa olan eğilimim, beni özellikle parşömenin cazibesine, çift dokunuşa, tükettiğim her ayrıntının bilinçaltı belleğine adamaya karşı duyarlı hale getiriyor. Şimdi çevrimiçi varlığım ve ağım tarafından tüketilmemek için çaba sarf etsem de, gündelik kullanıma bağlı kalmak gürültüyü durdurmuyor ve bilinçli olarak duymam için yeterince yüksek olduğunda, beynim geri dönülmez bir şekilde uyumsuzluğa yerleşti. beni deliliğe yükselme riskine sokan düşünce kalıpları.

Kaos beyni tıbbi bir durum değil, ama kendi içinde bir tehdit olduğuna inanıyorum – bir haberci ve uyarı işareti. Aslında, bu alanda araştırmalar hala ortaya çıkarken, 2011 tarihli bir makale, daha önce bilinen bir majör psikiyatrik bozukluk öyküsü olmayan, bilgisayar aracılı ortama daldıklarında ortaya çıkan psikotik semptomlar nedeniyle psikiyatrik tedaviye başvuran üç birey vakasını kronikleştirdi. sosyal medya ve sohbet işlevleri gibi iletişim. Bu tür bir iletişim, “bir yabancıyla ‘aşırı kişisel’ bir ilişkinin ortaya çıkmasına, diğer tarafın amaçlarına ve kimliğine güvensizliğin, bulanık öz sınırların, bilgilerin yanlış yorumlanmasının ve siber uzayda istenmeyen kişisel maruziyetin” ortaya çıkmasına neden oldu. Çok daha büyük bir çalışma, bağımlılık yaratan sosyal medya kullanımını dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu, obsesif-kompulsif bozukluk ve kaygı ile ilişkilendirdi. 2018’de yapılan bir araştırma, sosyal medya kullanımının psikozu olan ve olmayan kişilerde ruh halindeki zararlı değişiklikleri öngördüğünü gösterdi. Sosyal medya kullanımına duyarlılık benimki gibi ellere ağır gelebilir, ancak çok çeşitli insanları aynı şekilde etkileme potansiyeline sahiptir.

2020’de yapılan kapsamlı bir araştırma incelemesi, farklı türdeki çalışmalardan elde edilen kanıtların, akıllı telefon ve sosyal medya kullanımının “gençler arasında zihinsel sıkıntı, kendine zarar verme davranışı ve intihar eğiliminde artış” olduğunu gösterdiğini ortaya koydu. İnceleme, zarar azaltma yaklaşımı da dahil olmak üzere bir dizi yaklaşım önerdi ve ekran süresinin azaltılması, iyi uyku hijyeni (yatmadan bir ila iki saat önce ekranların olmaması gibi) ve terapötik ve ev ortamlarında yargılayıcı olmayan iletişim gibi stratejiler tanımladı. Bu alanlarda, iyi niyetli zarar azaltma stratejilerinin yeterli olmayabileceğini bilecek kadar uzun süre yaşadım. Bunlar, doğrudan bilinçaltına enjekte edilen günlük veya saatlik içerik dozları veya göndermenin performatif doğası için tam olarak çözülmez. Bipolar bozukluğumda hiçbir tetikleyici, sıradan sosyal medya kullanımından daha tutarlı bir varlık olmadı.

Ancak pek çok Amerikalı, topluluk ve anlam için sosyal medyaya bağımlı ve şebekeden tamamen çıkmak sürdürülebilir olmayabilir. Kesinlikle benim için değil. Beynimdeki gürültüden olan yorgunluğum ya da korkum, bu gürültüye katkıda bulunan aygıtlara katılmamı engellemiyor. Terapötik ilaçlarla bu kötü etkileri nasıl gideririz?

Hiçbir zarar azaltma yöntemi, hiçbirimizi günlük hayatımızı ve zihnimizi şekillendirecek yeniliklere zihinsel olarak hazırlamaz. Bu şeyler olmaya devam ediyor ve bizim rızamız en iyi ihtimalle zımni. Teknoloji şirketleri artık cehaletlerini savunamazlar. Şimdi, hizmetlerinin insanları hasta ettiği gerçeğini yeterince ele almak bir iş kararı olabilir. Geçen yıl yayınlanan bir Wall Street Journal araştırması olan Facebook Dosyaları, Facebook’taki dahili araştırmaların Instagram’ın genç kızların ruh sağlığına zararlı olduğunu gösterdiğini bildirdi. Aynı ayda, adını Meta olarak değiştiren Facebook, en son girişimi olan metaverse’yi sorumlu bir şekilde inşa etmek için araştırma ortaklıklarına iki yıl boyunca 50 milyon dolarlık bir yatırım yaptığını duyurdu. Bu 50 milyon dolarlık fonun bir kısmı, dijital okuryazarlık ve dijital sağlık araştırmalarına. Topladığım bu sayının etkileyici olması gerekiyordu, ancak bu, meta veriye yıllık olarak yatırılan en az 10 milyar doların küçük bir yüzdesi.

Çoğumuz önce sosyal medyayı eğlenceli bir zaman kaybı, doldurduğumuz ve kontrol ettiğimiz sanal bir alan olarak gördük. Ama fark etmeden Instagram’ı açmak için telefonumu kaç kez kaldırdım? Akılsızca kaydırma yapmak için kaç saat harcadım ve algoritmik olarak seçilmiş hangi özçekimler, basmakalıp sözler, memler ve reklamlar şimdi beynimde değerli gayrimenkulleri işgal ediyor? Katılımda, kontrolü algoritmanın daha yüksek gücüne bırakıyoruz. Teşhisi olan birçok kişi gibi ben de dini kuruntular hayal ettim ve canlandırdım. Artık sosyal medyanın zihnimde saldığı kabuslar kadar korkutucu değiller. Algoritma doyumsuz, bizim hızlı dikkatimizi ve katılımımızı besliyor. Bunların herhangi birinde gezinmek için – sanal dünyada bir insan olmak için – ya da en azından iyi olanlar için hiçbir oyun kitabı veya en iyi uygulama yoktur.

Kurumsal gücün çoğu serpintisinde olduğu gibi, olmayacağı zaman yeni bir dil konuşmalıyız. Bu sözde çözülemez sorun, sistem dışında bir çözüm gerektirir. Buna ne dersin? Ya hiç kimse için yaratmak için daha fazla zaman harcasaydık? Sosyal medya, sanatçılar ve sanatçı olmayanlar için yaratma ve yaratıcılık eyleminde bulunmaları için bir platform sağlar. Ve yaratıcılığın ruh halini iyileştirme, stres ve kaygıyı azaltma ve benlik saygısını artırma gibi iyileştirici faydaları olduğu iyi bilinmektedir. Yaratıcı enerjimizi, yaratıcılığın beslediği şeylere saldıran bir sisteme odakladığımızda, bizi hasta eden yaratma eylemleriyle baş başa kalırız. Tüm bunların performansını ortadan kaldırmak – yazmak, video yapmak, çizim yapmak veya elimizdeki diğer yaratıcı araçları kullanmak – sosyal medya kullanımının yıkıcı niteliklerine karşı bir panzehir oluşturabilir.

2008’deki o günden beri başka dillerde konuşmadım. Neden basit olduğuna dair teorim: O zamandan bu yana aylar ve yıllar boyunca yüzlerce, muhtemelen binlerce sayfa biriktirdim, hiç kimseye yazmadım. Kendimi çoğunlukla yarı meraklı izleyicilerin ve algoritmaların görüş alanı dışında kendi hikayemi açmaya adadım. Aklımda bir dinleyici kitlesi olmadan, şiddetli bir dürüstlükle yazabildim. Yazdıkça zihnimde daha çok yer kaplıyordum. Kendini tanımaya dayalı, katılım, karşılaştırma ve kaos düşüncelerinden uzak, daha özgüvenli, sakin ve empatik bir şekilde kamusal sanal alanlara yeniden girebiliyordum.

Ne yaparsam yapayım beynim hâlâ yoğun bir şekilde kaygı ve paranoyaya meylediyor. Ama hiç kimse için yaratmak için harcadığım zaman ve enerji, benim de katılmama izin veren bir merhem ve kalkan olmadı. Yaratıcı çabalarımızı biraz çevrimdışına kaydırmak ve kendi yaratıcı dilimizi daha derinden anlamak, sefaletimizden çıkar sağlayanlardan gücü geri almanın en etkili yolları gibi görünüyor. Bu güç, eylemlilik, özgürlük ve en iyi durumda şifa anlamına gelir. Ne teknoloji milyarderleri ne de en sevdikleri para kazanma oyuncaklarına güç veren algoritmalar bizi kurtaramaz.

Stephanie Eisler Vance (@stephmakesfaces) yazar, şair ve ruh sağlığı savunucusudur.

The Times yayınlamaya kararlı harf çeşitliliği editöre. Bu veya makalelerimizden herhangi biri hakkında ne düşündüğünüzü duymak isteriz. İşte bazıları ipuçları . Ve işte e-postamız: [email protected] .

The New York Times Opinion bölümünü takip edin
Facebook , Twitter (@zeynep) ve Instagram .