Feminist Hareketin Neden Yaşamdan Yanlısı İnsanlara İhtiyacı Var?

Dahi kafalar

New member
Üniversitede birinci sınıftayken, bir profesör sınıfımızdan “feminist” terimini tanımlamasını istedi. “Sessiz kaldık. Geniş görüşlü bir liberal sanatlar okuluna gittim, bu yüzden profesörümüzün feminist olduğunu varsaydım, ancak bu kelime yeterince belirsiz ve ideolojik bagaj taşıyordu, ne diyeceğimden emin değildim ve onlardan biri olup olmadığımdan emin değildim. Oldukça muhafazakar bir geçmişe sahibim ve o zamanlar feminizm hakkındaki izlenimim belirsiz ve çelişkiliydi.

“Feminist” dedi, “kadınların ezildiğini ve ezilmeye devam ettiğini düşünen ve bunun yanlış olduğunu düşünen kişidir. ”

O günden sonra kendimi feminist olarak tanımladım. Onlarca yıldır bu tanıma bağlı kaldım. Sadeliğin zarafetine ve ikna ediciliğine sahiptir. Ne yazık ki, Amerika’daki feminist hareket her zaman bu kadar net ve kapsamlı bir tanımı benimsemedi. Son yıllarda, Amerikan feminizminin, benim gibi hayat yanlısı kadınları dışlayarak, talep üzerine yasallaştırılmış kürtaj taahhüdüyle kendini tanımlamasını dehşet içinde izledim.

Yaşam yanlısı feminizmin tarihi uzun ve karmaşıktır. Eleştirmenler bu iddianın aşırı spekülatif olduğunu söylese de, hayat yanlısı feministler, Susan B. Anthony de dahil olmak üzere feminist ataların “bilinen bir istisna olmaksızın” kürtaja karşı çıktığını iddia ediyorlar. Roe v. Wade’in 1973’te karara bağlanmasından kısa bir süre sonra, yaşamdan yana olan ve seçim yanlısı feministler arasındaki çatlaklar oluştu. Yine de, yaşamdan yana gruplar (Feminists for Life gibi) ve seçim yanlısı gruplar (National Organization for Women gibi) bir araya gelerek Eşit Haklar Değişikliği gibi yasaları destekleyin.

1970’lerin sonu ve 80’ler, yaşam yanlısı feminizmin düşüşünü getirdi. Hem Phyllis Schlafly ve Beverly LaHaye gibi muhafazakarlar hem de NARAL ve Planned Parenthood gibi seçim yanlısı örgütler, kürtaja karşı çıkılamayacağını ve feminist olunamayacağını ilan ettiler. Savaş hatları çizilmişti. Hukuk bilgini Mary Ziegler, Berkeley Cinsiyet, Hukuk ve Adalet Dergisi için bir makalesinde, feminizm ve seçim yanlısı hareket giderek eşanlamlı hale geldikçe şunları yazdı: ya da ana akım seçim yanlısı kadın örgütlerinde. ”

Bu bölünmenin etkileri günümüze kadar devam etmektedir. 2017 yılında, açıkça yaşam yanlısı olan feminist örgüt New Wave Feminists, “rahimden mezara” Kadın Yürüyüşü ile ortaklık statüsü kazandı. Katılımcılar, yaşam yanlısı kadınların yürüyüşe dahil edilmemesi gerektiğinden şikayet edince, organizatörleri özür diledi, seçim yanlısı olduklarını bir kez daha teyit etti ve “söz konusu seçim karşıtı örgütün” artık etkinliğe ortak olmadığını belirten bir açıklama yaptı. .

Geçen yıl, Amy Coney Barrett diğer kadınlar tarafından öncelikle muhafazakar, dindar bir Katolik, yedi çocuk annesi ve hayat yanlısı olduğu için “feminist değil” olarak kınanmıştı. “Feministler, Roe v. Wade davasını destekliyorlar. Virginia Üniversitesi’nde siyaset profesörü olan Jennifer Lawless, o sırada HuffPost’a verdiği demeçte, Amy Coney Barrett yapmaz. Feminist ilkelere aykırı olan bir kadın adaya karşı çıkmak, davaya bağlılığı yansıtıyor. ”

İnsanların Amy Coney Barrett’in görüşlerine katılmadığını anlıyorum. Ben de bazı görüşlerine katılmıyorum. Yine de, bir kadın – bir eş ve bir anne – ulusumuzun en yüksek mahkemesine atanmak, tarihinin çoğu için imkansız bir hayaldi. Barrett’ın sadece ataerkilliğin bir aracı olduğu suçlamaları saçma. Mizah yazarı Dave Barry’nin dediği gibi, “Eleştirmenler, Barrett’ın kadınları Yüksek Mahkeme yargıçlarına dönüşmeye zorlayarak boyun eğdiren zararlı, laik olmayan bir tarikata ait olduğunu iddia ediyor. ”

Feminizm çadırını genişletmemiz gerekiyor. Feminist olmak için, sadece kadınların ezilmesine karşı olunamıyor, aynı zamanda kürtaj veya diğer merkez solun nedenlerini de onaylaması gerekiyorsa, o zaman feminizm aslında bir hareket olarak var değildir. Bu sadece bayanlar için pazarlanan seçim yanlısı ilerlemeciliktir.

Ve bu da nihayetinde feminizmin nedenini zayıflatıyor çünkü birçok kadını, özellikle de genç kadınları dışlıyor. Daha genç yaştaki kadınlar, kendilerini genellikle hem doğmamış çocukların korunmasına hem de kadınların gelişmesine adamış olarak görürler. Kamu Dini Araştırma Enstitüsü tarafından 2015 yılında yapılan bir ankette, kendilerini feminist olarak tanımlayan Y kuşağının yarısından fazlası kendilerini yaşamdan yana (yüzde 18) veya hem yaşamdan yana hem de seçimden yana (yüzde 37) olarak değerlendirdi. Genel olarak, Amerikalıların çoğunluğu (yüzde 61) kürtajın bir şekilde sınırlandırılmasından yanadır.

“Yaşam yanlısı hareket değişiyor. Birçok genç aktivist kendini feminist olarak tanımlıyor” diye yazmıştı Emma Green 2017’de The Atlantic’te ve “Phyllis Schlafly tarzı öncüllerinin aksine Cumhuriyetçi Parti ile tek tip bir uyumu reddediyor. Son anketlere göre, kadınların büyük bir azınlığı (yüzde 43) kendini yaşam yanlısı olarak tanımlıyor. Bu, bu kadınların feminizmin hayati nedenlerini reddettikleri anlamına gelmez, ancak genellikle mevcut feminist hareketten dışlanır ve yabancılaştırılırlar.

Yaşamdan yana olan kadınların feminist hareketin içine dahil edilmesi gerekiyor, çünkü kadınlar için hala iyileştirilmesi gereken çok şey var. Amerika Birleşik Devletleri, yeni ebeveynler için bir tür ulusal ücretli izne sahip olmayan dünyadaki tek zengin ülkedir (ve toplamda altı ülkeden yalnızca biridir). Cinsiyete dayalı ücret farkı son 15 yılda iyileşmedi. Küresel olarak, kadınların yoksulluk ve açlığın yanı sıra aile içi şiddet ve cinayete maruz kalma olasılığı çok daha yüksektir ve dünyadaki her üç kadından biri fiziksel veya cinsel istismara maruz kalmaktadır. İnsan ticareti mağdurlarının büyük çoğunluğu kadın ve kız çocuklarıdır. Cinsiyete dayalı kürtaj nedeniyle yaklaşık 140 milyon kız çocuğu “kayıp”. Kadınlar erkeklere göre eğitime daha az erişime sahip ve dünyanın okuma yazma bilmeyen nüfusunun üçte ikisini oluşturuyor.

Kadınların eşitsizliği soyut bir fikir değildir. Gerçek kadınlar, her gün devam eden cinsiyetçiliğin etkileriyle karşı karşıyadır. Bu yanlış ve kadınları savunmak için geniş ve çeşitli bir koalisyon oluşturmamız gerekiyor. Feminist hareket, kürtaja karşı çıkan milyonlarca Amerikalı kadını devirirse, kadınları etkileyen bu diğer ciddi sorunları ele almakta başarısız olacağız.

Bu hafta, Yüksek Mahkeme, 15 hafta sonra çoğu kürtajı yasaklayacak bir Mississippi yasasına karşı çıkan bir davaya bakıyor. Bazıları bunun Roe v. Wade’in sonu olacağını tahmin ediyor. Eğer durum gerçekten böyleyse, kürtajı bir insan yaşamının sonu olarak gören bizler, kararı adaletin zaferi ve en savunmasız kişilerin korunması olarak kutlayacağız. Diğerleri bunu kadın haklarına tecavüz olarak görecek.

Mahkeme ne karar verirse versin, Amerikalı kadınlar da dahil olmak üzere Amerikalıların bölüneceği gerçeğinden kaçınmanın bir yolu yok. Ancak ileriye doğru, yaşamdan yana ve seçimden yana olan feministler, kadınların yaşamlarını iyileştirmek için ortak bir neden bulabilirler ve bulmalıdırlar. Yaşamdan yana grupların, yalnızca anne karnındaki bebekleri değil, kadınları da bilinçli olarak desteklemesi ve çocuk doğurmayı ve büyütmeyi kolaylaştıran politikalar için baskı yapması gerekir. (Bu ihtiyaca cevap vermek için büyüyen bir “tüm yaşam” hareketi var. ) Seçim yanlısı feministlerin kürtajın yanı sıra kadınları etkileyen diğer birçok önemli konuyu önceliklendirmesi gerekiyor.

Kadınlar ezildi ve ezilmeye devam ediyor ve bu yanlış. Profesörümün feminizm tanımı, üniversitedeyken olduğu kadar inandırıcı görünüyor. Yapılacak ne kadar çok iş olduğu düşünüldüğünde, alabildiğimiz kadar çok müttefike ihtiyacımız var. Dünyanın dört bir yanındaki kadınların karşılaştığı karmaşık sorunları iyileştireceksek, derin farklılıklar arasında koalisyonlar kurma sanatını kurtarmamız gerekiyor. Kadınların ihtiyaçları acildir ve feminizm tek bir konuda kavgaya dönüşürse bu ihtiyaçları karşılayamayız.

Geri bildiriminiz var mı? HarrisonWarren-newsletter@nytimes’a bir not gönderin. com.

Tish Harrison Warren (@Tish_H_Warren) Kuzey Amerika’daki Anglikan Kilisesi’nde bir rahip ve “Namazda Gece: Çalışan, İzleyen veya Ağlayanlar İçin. ”