Fito ve Chapo Guzmán'ın ortak noktası nedir?

Fantestik lady

Global Mod
Global Mod
Yatarak koşmak etkiliyor

“Chapo” Guzmán ve “Fito”yu öven şarkılar, müziğin Latin Amerika'daki suç liderlerini en azından müzikal olarak birleştiren başka bir unsur olduğunu gösteriyor.

Bunun bir örneği, sözleriyle uluslararası üne kavuşan şarkıcı Peso Pluma'dır. Luis R.

Bu sırada “Fito”, bir mariachi ve kendisini Kraliçe Michelle olarak tanıtan kızının, hapishane bahçesinde onun onuruna bir narkocorridonun video klibini kaydetmeye geldi.

Guadalajara Üniversitesi Sosyoloji profesörü, Jorge Ramírez Plascencia, gençlik üzerinde etkili olduklarını garanti ediyor ve özellikle organize suçun parçası olanlar.

Tür bu suçluluğun bir evrimidir, çünkü bu müzik yeni bir işlevin ortaya çıkışıyla bağlantılı olmalıdır. Bu kalıcılığın bir özelliği de bu şarkılarda tema olarak çok mevcut olan bir şey; plazayla ilgilenmek, devriye gezmek, fiziksel bir çalışan olarak her zaman bir organizasyona hazır olmak” diye açıklıyor.

“Bu narcocorridos, daha önce var olmayan yaşam koşullarını kutluyor, şarkı söylüyor ve yeniden üretiyor. Ve bu anlamda koridorların bu medyayı etkilediğine inanıyorum. olmadığını düşünmek saflık olur”.

Sosyolog, Peso Pluma'nın, sonunda gösterimi iptal edilen Şili'deki Viña del Mar Festivali'nde yer almaması önerisinin sembolik olduğunu, çünkü bu tür ile organize suç arasındaki bağlantının inkar edilemeyeceğini doğruluyor.

“Nasıl bir etkisi var? Sonuçta bunun çok küçük, sembolik bir etki olduğunu düşünüyorum çünkü bu müzik esas olarak yüz yüze bir alanda hareket etmiyor. Konser meselesi, kara paranın da olduğu tespit edilen işin sadece bir kısmı. “Canlı iptaller düşüş anlamına geliyor ancak hiçbir şekilde tüketimi durduramayacak.”

Hem kurguda hem de gerçek hayatta narkokorridos videolarının kahramanları kesinlikle gençlerdir.

Ekvador'da, kapüşonlu gençlerin bir televizyon kanalına girip çalışanlarını uzun silahlarla tehdit ettiği bir kayıt viral oldu.

Nüfusun bu kesimi, bu çetelerin kilit parçası gibi görünüyor; emirleri yerine getiren, adam toplayan, zırhlı kamyonlara binerek gelişlerini öven, rakip yerlerin fethindeki yerler, çeşitli Meksika'da gözlemleniyor. eyaletlerde ve şimdi Latin Amerikalı ülkelerde.

Latin Amerika'da uyuşturucu kaçakçılığının yayılması gibi, gençlerin de bu ticaretin saflarına dahil edilmesi çok faktörlüdür. İşe alınanların çoğunluğu yoksul bölgelerde doğuyor, okula ya da temel hizmetlere erişimleri yok, dolayısıyla iş sektörüne erişim daha da karmaşık.

Ramírez Plascencia, “Bu sözde kümülatif dezavantajlar, gönüllü veya gönülsüz işe alım için çok uygun bir sektör haline geliyor” diye açıklıyor.

“Patronlar iş başında, ben bölgeyle ilgileniyorum, buraya kimse karışmıyor. Bay Guzmán'ın meydanıyla, saf savaşçı boğa güreşleriyle ilgileniyorum…” Bu şarkı sözlerinin bir parçası Her zaman beklemede.