Florida Milletvekilleri Homofobiyi DeSantis’in Masasına İlerliyor

Dahi kafalar

New member
2008’de Kaliforniya’daki eşcinsel evlilik karşıtı 8. Önerme’den bana zehirli bir deja vu hissi veren bir hareketle, Florida’nın sözde “Eşcinsel Söyleme” tasarısı her ikisini de geçti. eyalet yasama meclisinin evleri ve onu imzalaması beklenen Vali Ron DeSantis’in masasına gidiyor. Mevzuat, sınıflarda cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği hakkında öğretilebilecekleri sınırlamayı amaçlıyor ve ayrıca ebeveynlere, öğretilenlerin kabul edilemez olduğuna inanmaları halinde okulları veya öğretmenleri dava etme hakkı veriyor.

Kısmen, bu tür müfredatların “anaokulunda 3. sınıfa kadar veya yaşa uygun olmayan veya devlet standartlarına uygun olarak öğrenciler için gelişimsel olarak uygun olmayan bir şekilde uygulanamayacağını” okur.

Bu, hızlı bir okumada neredeyse makul geliyorsa, aldanmayın. O değil. Sinik bir şekilde Eğitimde Ebeveyn Hakları olarak adlandırılan yasa tasarısı, DeSantis’in küçük bir şekilde belirttiği gibi, sınıflarda “eşcinsel” kelimesini açıkça yasaklamıyor, ancak bu niyeti değiştirmiyor. Belirsiz ama tehditkar dil, LGBTQ+ yaşamlarından herhangi bir bahsetmeyi korkutmaya odaklanmıştır. Gerçek bir problem arayışında aşırıya kaçmaktır. Daha da kötüsü, bazı ebeveynlerin çocuklarını uygun gördükleri şekilde yetiştirmelerinin engellendiğine dair gerçek bir korkuya hitap etmesidir.

Elbette değiller. Ancak yasa tasarısı, eleştirel ırk teorisini öğretmeye karşı olanlarla benzer hareketler gibi, Sunshine State’deki bazı hayati seçmenlerle iyi oynuyor. Ne olduğunu söyleyelim, trans ve homofobi. Bu saçmalığı onlarca yıl önce yaşadık. Dört çocuk annesi olarak, bu duygusal meselenin siyasi kazanç için manipüle edildiğini görmek beni gerçekten üzdü.

Ve şimdi, yeni, daha da kötü mesajlarla ve tüm bunların neyle ilgili olduğuna dair daha net bir anlayışla tasarının savunucuları gölgelerden çıkıyor. Kamu görevlileri, yasaya karşı çıkanların küçük çocukları seks için tımar ettiğine dair özellikle çarpık bir suçlama da dahil olmak üzere tüm durakları geri çekiyor.

Buna DeSantis’in kendi basın sekreteri Christina Pushaw da dahildir. “Liberallerin yanlış bir şekilde ‘Eşcinsel Deme’ dediği yasa tasarısı daha doğru bir şekilde ‘Tımar Karşıtı Yasa’ olarak tanımlanabilir” diye tweet attı. “Tımar Karşıtı Yasaya karşıysanız, muhtemelen bir damatsınız veya en azından 4-8 yaşındaki çocukların tımar edilmesini kınamıyorsunuz. Sessizlik suç ortaklığıdır. Demokratlar böyle işliyor ve kuralları ben koymadım.”

Bir milletvekili, bunun gençlerin LGBTQ

olarak ortaya çıkan bir “trende” yanıt olarak olduğunu söyledi. Ancak, eyalette, özellikle de Miami’de yaşamanın yararlarını ağır bir şekilde lanse eden teknolojidekilerin, bu tür açıkça aşağılık homofobiye nasıl tepki vereceği merak ediliyor. Büyük bir Florida destekçisi ve yakın zamanda Sway’de görüştüğüm (ancak bu tasarı hakkında değil) eski Silikon Vadisi girişim yatırımcısı Keith Rabois, bu tasarıyı desteklediğini açık bir şekilde tweetledi. (O, benim gibi, gençler için okuma, yazma ve “ritmetik” için var, ama her neyse.) Bu arada, oraya yüksek sesle hareket eden diğer önde gelen teknisyenler oldukça sessiz kaldılar.

Ben değil. Vox Media, Scott Galloway ve benim geçen ay Miami’de ilk kez ev sahipliği yaptığımız teknoloji odaklı Pivot konferansını daha az önyargılı bir yer lehine Florida’dan çekti. Florida’daki birçok kişiye büyük saygı duyuyoruz ve oradaki canlı etkinliğimizi önemli ölçüde genişletmeyi ummuştuk, ancak bu yasa – bunu nasıl hassas bir şekilde ifade edebilirim? – korkunç. Böylece kendi yatırımlarımı nereye koyacağım konusunda ayaklarımla oy kullanacağım. Bunun adı kapitalizm arkadaşlar. Ve işte böyle işler, Christina; Kuralları ben koymadım (sen yaptın). Her durumda, burada tasarının tam metnini okuyarak kendiniz karar verebilirsiniz.

4 Soru

Brian Koppelman, çalışmaları arasında Showtime’ın “Billions”u bulunan bir gösterici, yazar, yapımcı ve yönetmendir. Bana yeni programı “Super Pumped”dan, yine Showtime için de Uber’in araç çağırma hizmetinin inişli çıkışlı kuruluşundan bahsetti. Cevaplarını düzenledim.

Şovun tonu, gördüklerime göre, üstte ve beklediğimden daha hicivli – çok ötesinde The New York Times’tan Mike Isaac’in kurgusal olmayan kitabı, seriye dayanıyor. Uber’in kuruluşunun gerçekliği kesinlikle tuhaf olsa da. Hikayeye yaklaşımınıza nasıl karar verdiniz?

İşte bu kadar, gerçek çok fazlaydı. Olayları olduğu gibi, teknolojide çalışarak ya da üstünü örterek yaşadıysanız, Uber’de ortaya çıkan her yeni vahiylere aşamalı olarak uyum sağlamak için zamanınız olmuş olabilir. Ama şovu geliştirmeye ilk başladığımızda, bu malzemeye taze geliyorduk. Ve çoğu şok ediciydi. Serinin açılış sahnesini ele alalım: “Süper Pompalı”ya Uber’in, sürücüleri korumak ve sürücüleri güvende tutmak için görünüşte uygulanan “güvenli yolculuklar” ücretini ekleyerek başlıyoruz. Ancak, Mike’ın kitabında gösterildiği ve diğer harika raporlara yansıtıldığı gibi, ücret gerçekten Uber’in alt satırına gidiyordu. Kimseyi daha güvenli hale getirmeyen güvenli sürüş ücretiydi. Bu, en azından şovda yer verdiğimiz süre boyunca uğraştığımız türden bir şirketti. Yani olaylar adeta kendilerini hicvediyor. Tarz, biçim ve tonla oynamayı seçtiğimiz yol, on yıl önce Silikon Vadisi’nin hareketli atmosferini yansıtıyor.

Hollywood’un teknoloji devlerinin aslanlanmak yerine eleştirilmesine kayması hakkında ne düşünüyorsunuz? Burada iyi drama yapan nedir?

Gücün peşinden gitme ve elde etmeyle ilgili hikayeler doğası gereği dramatiktir ve her zaman öyle olmuştur ve teknoloji endüstrisinin tepesindeki insanlar muazzam, dünya çapında bir güç biriktirmiştir. Yani “Süper Pompalı” eski bir temaya modern bir bakış: kral olmak isteyen ve oturan kralları devirmek ve dünyayı yönetme hakları olduğuna ikna etmek isteyen insanlar hakkında bir hikaye. Ve bu hikaye gerçekten oldu. Uber taksi endüstrisini devirdi. Hannah Arendt “devrimin kayıp hazinesi” hakkında yazdı – bir devrim ruhunun asla sürdürülemeyeceği fikri çünkü bir sistemi devirmek her zaman onu yenisiyle değiştirmek anlamına gelir. Bu nedenle, her zaman yeni başlayanlar ne olduğuna bakmaya değer. yerleşik güçleri devirmek.

Hit şovunuz “Billions”daki Bobby Axelrod ile Uber’in kurucularından ve dizinin ana kahramanı Travis Kalanick’in entrikalarını nasıl karşılaştırır ve karşılaştırırsınız? Sizce teknolojinin gücü konusunda ne yapılmalı? Ve inovasyonun zarar vermeden gelişmesine nasıl izin veriyorsunuz?

“Milyarlar”daki hedge fon karakterleri ile “Süper Pompalı”daki karakterler (“Milyarlar” karakterlerinin tamamen kurgulanmış olması dışında) arasındaki büyük fark, “Milyarlar” karakterlerinin hiçbir şey inşa etmeyin. Yatırım yapıyorlar, portföylerini büyütüyorlar ama inşa etmiyorlar. Travis, Austin Geidt ve Garrett Camp gibi “Süper Pompalı”da tasvir ettiğimiz insanlar, dünyanın nasıl değişmesi gerektiğine dair belirli bir vizyona sahipti. Ve gidip inşa ettiler. Bu onları çalışmaya değer kılıyor. Ama aynı zamanda toplumun istediği değişiklikler için ödemesi gereken bedel hakkında soruları da gündeme getiriyor. Herhangi biri için ne yapılması gerektiğine gelince, bu, etikçilerin, gazetecilerin ve sosyologların yapması gereken bir karardır. David Levien, Beth Schacter ve ben meraktan ve sorgulamadan çalışıyoruz. Biz sadece ona bakmak ve şimdi sorduğunuz soruları sormaya çalışmak istiyoruz.

Geçenlerde Adam McKay’e bunu sordum — geleneksel şovların yapımcısı olarak, bir sonraki içerik oluşturma dalgası için nelerin değişeceğini düşünüyorsunuz? NFT’lerde veya metaverse’de umut olduğunu düşünüyor musunuz?

Bu, farklı türden bir uzman için bir soru. Ancak hikaye anlatımı tarihinin defalarca gösterdiği gibi, kesin olan bir şey de, hikaye anlatıcılarının hikayelerini anlatmak için mevcut her aracı kullanacaklarıdır. Ve izleyiciler her zaman hikayeler isteyecektir. Yapı taşları değişebilir. Ortam değişebilir. Ama hikayeler uzayıp gidiyor.

Güzel ve İğrenç

Güzel:
Kripto para biriminin geleceği ve gelişmekte olan endüstri için hangi düzenlemenin gerekli olduğu konusundaki tartışmalar önemli ve düşünceli bir hal aldı. Başkan Biden’in bu haftaki yürütme emriyle destekleyin. Riskleri ve faydaları tartan ölçülü bir raporda, Dijital Varlıkların Sorumlu Gelişimini Sağlamaya Dair Yürütme Kararı, bir dizi federal devlet kurumunu dijital para birimlerini incelemeye ve yeni düzenlemeler ve politikalar önermeye yönlendiriyor.

Web3 olarak bilinen, kripto para biriminden NFT’lere ve meta veriye kadar her şeyi kapsayan dijital çağın yeni nesli için büyük bir olay, çünkü esasen başkanın emriyle yasal hale getirildi ve daha fazlasını getirebilir. kenarda bekleyen insanlar. Başka bir deyişle, 1990’larda internetin patlak vermesi gibi, Beyaz Saray kripto havuzuna atlama zamanının geldiğini ilan etti. Daha ilgi çekici fikirlerden biri, doların dijital versiyonudur – ve saat gibi, Senatör Ted Cruz, karmaşık ve gelişen bir konu hakkında tweet yoluyla her zamanki aptal, gerici sıcak yorumunu yaptı.

İğrenç: Florida yasa tasarısından bahsetmişken, sorunlar konusunda ısrarlı bir şekilde beceriksiz davrandığını gösteren Disney CEO’su Bob Chapek’in parmak arası terliklerini seçmem gerekiyor (bkz: ScarJo akış fiyaskosu). Florida’daki 80.000 çalışanı ile Disney, politik olarak orada güçlü bir güçtür, ancak Chapek açıklanamaz bir şekilde nüfuzu olmadığını hissetti ve bir notta her türlü garip ve karmaşık nedenden dolayı tasarıya açıkça karşı olmadığını söylüyor gibiydi. Times’ın yazdığı gibi, Chapek “Disney çalışanlarına dahili bir e-posta gönderdi”. “Disney’in Florida’da aktivistlerin ‘Eşcinsel Deme’ yasa tasarısını etiketledikleri LGBTQ karşıtı yasalara karşı kamuoyundaki sessizliğini açıklamaya çalışıyordu. Bunun yerine, Bay Chapek’in yaklaşık 1000 kelimelik notu ateşe benzin döktü ve #boycottDisney hashtag’i kısa süre sonra sosyal medyada trend oldu.”

Bu, “Encanto” (şimdi sonsuz bir Bruno’da oynuyor) gibi büyüleyici filmler yaparken orada olmasını isteyeceğiniz bir hashtag değil. yol). Ardından, bir hissedar toplantısında Chapek geri adım attı ve tasarıya karşı olduğunu söyledi. DeSantis ile de konuştuğunu söyleyen Chapek, “On yıllardır topluluğun güçlü destekçileri olmamıza rağmen, birçoğunun tasarıya karşı konuşmadığımız için üzgün olduğunu biliyorum” dedi. “Tasarıya en başından beri karşıydık ve halka açık bir pozisyon almamayı seçtik çünkü perde arkasında koridorun her iki tarafındaki milletvekilleriyle doğrudan çalışarak daha etkili olabileceğimizi düşündük.”

Oof, , özellikle Chapek’in hemen selefi, çok saygı duyulan Disney CEO’su Bob Iger’in Twitter’da tasarıya muhalefetini tweet’lemesinden sonra geldiği gibi. Buna liderlik deniyor, Aralık ayında başkanlığından ayrılan Iger, onunla Sway’de yaptığım son canlı Disney çıkış röportajında etkili bir şekilde bahsetti.