Fox News’den Trump’ın Büyük Yalanına Kadar Kısa ve Doğrudan

Dahi kafalar

New member
Bu makale, Times Opinion’un 2021 Tatil Verme Rehberi’nin bir parçasıdır. Bu yıl nereye bağış yapılacağına ilişkin diğer fikirler için lütfen bkz. kılavuzumuzun geri kalanı burada .

Sean Hannity ve Laura Ingraham, 6 Ocak’ta Amerika Birleşik Devletleri Kongre Binası’ndaki ayaklanma hakkında ne dediler – ve bunu ne zaman söylediler?

Şiddeti uygun şekilde sansürlediler mi? O zaman, halka açık açıklamalar özel korkularıyla eşleşiyor muydu?

Bir Meclis komitesinin 6 Ocak’ta Fox News’daki popüler prime-time programlarının sunucuları Hannity ve Ingraham’ın Başkan Donald Trump’ın genelkurmay başkanına ayrı ayrı yalvardıkları metin mesajlarını yayınlamasından bu yana bu sorular hararetli ve kapsamlı bir şekilde tartışıldı. Trump’ın protestocuları dağıtmak ve şiddeti bastırmak için bir şeyler söylemesini ve yapmasını sağlayın. Eleştirmenlere göre Hannity ve Ingraham, onun bu protestocuları harekete geçirdiğini ve onları canlı yayında kabul ettiklerinden çok daha fazla etkileyebileceğini biliyorlardı. Hannity ve Ingraham’a göre, onlar sadece kurbanlar – bir kez daha! – sol medyanın karalamaları.

Bunun yabani otlarını araştırabilir veya geri çekilip tüm çirkin bahçeyi inceleyebilirsiniz. Ve bunu yaptığınızda gördüğünüz – sonuçta en önemli şey – Fox News’in 2020 seçimlerinin Trump’tan çalındığı kurgusunun satılmasına yardımcı olduğu ve bu yalandan ayaklanmaya doğrudan bir çizgi var. Bu yalandan, çeşitli Cumhuriyetçilerin, sonuçları beğenmemeleri durumunda oy sayılarını tersine çevirecek mekanizmalar geliştirme girişimlerine doğrudan bir çizgi var.

Bu yalan, Trump destekçilerinin demokratik sürece güvenmemeye ve onu baltalamaya teşvik edilmesiyle, içinde bulunduğumuz korkunç tehlikenin köküdür. Ve bu yalan, Fox News’de sık sık hoş karşılanan bir paspas buldu.

Washington Post medya eleştirmeni Erik Wemple, bunu belgeleyen pek çok uyumlu gözlemci arasında yer alıyor ve 2021 Ocak ortasındaki bir köşesi, 6 Ocak’a kadar Fox News hakkında kışkırtıcı bir yorumun özetini sundu. 29 Kasım 2020, Fox Business sunucusu Maria Bartiromo şunları söyledi: “Amerika’nın seçimlerinin bozulmasına izin veremeyiz. Yapamayız. İki gün sonra Hannity’nin programında, Fox News sunucusu Jeanine Pirro, Joe Biden’ın zaferiyle ilgili kıyametvari bir öfke besleyerek şunları söyledi: “Bu dolandırıcılık devam edecek ve Amerika önümüzdeki 20 yıl boyunca mahvolacak. Fox News’a katkıda bulunan Newt Gingrich, Fox Business’ın sunucusu Lou Dobbs, Hannity’nin kendisi – hepsi bir dereceye kadar harekete geçerek 2020 seçimleriyle ilgili bir şeylerin çok yanlış olduğunu belirtti veya işaret etti.

Ve kanıtları? O zaman kaçaktı ve o zamandan beri kimse izini sürmedi. Bunun nedeni mevcut olmamasıdır. Komplo odaklı, reyting odaklı bir halüsinasyon. Daha bu hafta, Associated Press, Trump’ın Biden’ın zaferine itiraz ettiği “altı savaş alanı eyaletindeki her olası seçmen sahtekarlığı vakası” hakkında bir inceleme yayınladı. 475’ten az vaka bulundu.

A.P.’nin bildirdiğine göre Joe Biden, Arizona, Georgia, Michigan, Nevada, Pennsylvania ve Wisconsin ile onların 79 Seçim Koleji oyu, başkan için kullanılan 25,5 milyon oylamanın toplam 311.257 oyuyla kazandı” dedi. “Tartışmalı oylar, bu eyaletlerdeki zafer marjının sadece yüzde 0.15’ini temsil ediyor. Davalar, olası hileli oyların tümü Biden’a verilmiş olsa bile (ki öyle değildi) ve bu oylar fiilen sayılmış olsa bile, ki çoğu durumda sayılmadı. ”

Bu matematiksel analiz, sağdaki histeriyi pek desteklemiyor – Fox News’in hemen kamçıladığı bir histeri. (Sizi, Tucker Carlson’ın 6 Ocak’ı yozlaşmış bir hükümetin, gerçekten siyasi mahkumlar olan Trump destekçilerini kurduğuna ve kilitlediğine dair kanıt olarak yeniden şekillendirdiği Fox Nation üzerine “Patriot Purge” adlı belgesele yönlendiriyorum.) Ve bu bahçe çeşitliliği partizan histeri değil. Biden’ın gayri meşru bir başkan olduğu ve Trump’ın güney Florida’nın Sibirya’sına sürgün edilen haklı yöneticimiz olduğu iddiası etrafında dönüyor ve bazen doğrudan doğruya iniyor.

Sağdan gelen tepkiyi biliyorum: Kabul etmeyi reddedenler Demokratlardı. Trump’ın Rusya ile işbirliği yaparak Oval Ofis’e girdiğinde ısrar ederek meşruiyet kazandı. Birkaç sempatik gazeteciden fazlası, kanıtlanabilecek her şeyin çok ötesinde rokoko senaryolarını şımarttığı veya yüzdüğü için yargıya koştular.

Ama ama ama. Demokratlar, savaş alanı eyaletlerinde halkın iradesine karşı çıkmalarını sağlayacak yasaları kabul etmiyor veya geçirmeye çalışmıyorlardı. Demokratlar, azınlık tarafından yönetimi kutsallaştırmaya çalışmıyorlardı. Birçok Cumhuriyetçi şimdi tam olarak bunu yapıyor.

Ve Fox News’de gördükleri ve duyduklarıyla hem doğrudan hem de dolaylı olarak motive oluyorlar ve neşeleniyorlar. Hannity’nin ve Ingraham’ın 6 Ocak’taki kesin sözlerini, onların ve meslektaşlarının Fox News’in öncesinde ve sonrasında söylediklerinden ve şu anda söylediklerinden daha az umurumda. Bu pervasız. Yıkıcı. Ve bu korkutucu.

<saat/>

Bir Vizyon Verme

Visions’daki dans sınıfı. Kredi. . . Damon Winter/The New York Times

Kör olmak okula, yani hayat okuluna geri dönmektir.

Yemek pişirmek ve giyinmek gibi en basit şeyler artık basit değil, başlangıçta değil, çünkü bir zamanlar bunları öncelikle görme duyusuyla yaptınız ve şimdi daha önce gerekli olmayan dokunma, ses ve küçük komutlar ve numaralara güvenmeniz gerekiyor. Çoğu zaman, birisinin size bu hileleri öğretmesi gerekir.

Birinin size evinizden çıkışta ve yeniden girişte nasıl gezineceğinizi göstermesi gerekiyor; caddede nasıl güvenle yürünür; nasıl çaprazcadde, katlanarak daha tehlikeli hale gelen bir geçit. Tanıdık görevler birdenbire yabancılaşmaya başlar ve bağımsızlık yeniden şekillendirilmelidir.

İşte burada Visions gibi bir grup devreye giriyor.

New York’ta, özellikle kör ve görme engelli insanlara yardım eden, kar amacı gütmeyen bir rehabilitasyon ve sosyal hizmetler kurumudur ve bu insanların ezici bir çoğunluğunun imkanları kısıtlıdır – bu yardım için kendilerinin ödemeyi göze alamazlar. Vizyonlar, tamamen olmasa da büyük ölçüde hükümet ve vakıf hibeleri ile finanse edilmektedir. Ama aynı zamanda bireysel katkılara da bağlıdır. Cömert insanlar verdiğinde gelişir.

Görüşümü tehdit eden nadir bir hastalık teşhisi konduktan sonra Visions’ın yönettiği üç merkezden birine giden yolu buldum. Oraya bir müşteri olarak değil, görme engellilerin karşılaştığı zorluklar hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyen bir gazeteci olarak gittim. Manhattan’ın Chelsea semtindeki bu Visions merkezinde, bu tür insanlara özel bilgisayar programları aracılığıyla koçluk yapıldığını gördüm. Onları, başka hiçbir yerde bulamayacakları fiziksel ifade ve güvenli bir alan sağlayan bir dans dersinde gördüm.

Ancak Visions’ın yaptığı şeylerin çoğu, terapistleri ve diğer yardımcıları gönderdiği insanların evlerinde. Bu terapistlerden biri bana, Yahudi Şabat’ı için tipik olarak kullandığı mumları yakmaktan ümidini kesen yaşlı bir kadından bahsetti. Artık alevi göremese de yeniden öğrendi.

Kör insanlar dolu dolu yaşarlar, ancak geri kalanımızın yaşamadığı zorluklarla karşılaşırlar. Son yıllarda verdiğim kendi tatil sezonumda, bunu aklımda tuttum ve görme engelli insanlara doğrudan hizmet eden veya körlük için olası tedaviler ve tedavilere yönelik araştırmaları teşvik eden grupları dahil ettiğimden emin oldum. Radarımdaki büyük ve küçük kuruluşlar arasında Foundation Fighting Blindness, VisionServe Alliance, Filomen M. D’Agostino Greenberg Müzik Okulu ve The Seeing Eye yer alıyor.

Visions’daki dans sınıfını, katılımcılarının bozduğu hareketler için değil, yaydıkları memnuniyet için uzun süre hatırlayacağım. Çoğu zaman onları dışlayan bir dünyada, davet edilmişlerdi. Onlara ne yapamayacaklarını söyleyen bir toplumda, kendilerinin beklemediği bir şey yapıyorlardı. Onlar verdi ben bir şey: umut.

<saat/>

Cümlelerin Aşkına

Kredi. . . Getty Images aracılığıyla Bettmann

Koronavirüs aşılarını reddeden çok sayıda Amerikalıyla ilgili hayal kırıklığını ifade etmenin yeni yollarını bulmak giderek zorlaşıyor, bu yüzden Air Mail’den John Ficarra’ya bunun için şapka çıkarıyorum: “Evet, Batı Virginia, bir Noel Baba. Ama yüzde 49’luk çifte aşı oranınızla, eyaletinizin çoğunu atlayacak. ”

Greta Garbo’nun The New Yorker’daki kariyerinin yakın zamanda yeniden incelenmesinde Margaret Talbot şunları yazdı: “Diğer birkaç sanatçı Garbo’nun yaptığı kadar hızlı bir şekilde tek isim statüsüne yükseldi – çoğumuzun yaptığı gibi, bir ad ve soyadıyla başladı. , ancak ilki kısa süre sonra kullanılmış bir roket güçlendiricisi gibi düştü. (Chapel Hill, N.C.’den Ian Grimm’e ve Denton, Texas’tan Stephanie Hawkins’e bunu aday gösterdiği için teşekkürler.)

Her zamanki gibi, son zamanlarda The Times’da, ilahi bir tatil jambonunun bileşenlerinden biri üzerine Eric Kim’in sözleri de dahil olmak üzere, bolca harika cümleler vardı: “Zemin gibi yapışkan ve tadı çok lezzetli olan bu sır, gövdesini ve baharatını Dijon hardalından alır. esmer şekerden pekmez bakımından zengin tatlılık ve yüksek notası, bir orkestrada ince ayarlı bir pikolo gibi, pirinç sirkesinin dokunuşuyla tepede yüzen türden bir lezzet. (Dan Lorenzini, Sleepy Hollow, N.Y.)

John McWhorter, telaffuz da dahil olmak üzere, dilin ne kadar güvenilir bir şekilde mutasyona uğradığı konusunda: “Lox kadar günlük bir kelimeyle bile (somon, tütsülenmiş veya başka bir şekilde saygısızlık yapılmadan), er ya da geç, zamanın geçişini ezeceğine bahse girebilirsiniz. havaneli ile ve onu prizmalar aracılığıyla, tanınmayacak hale gelene kadar kırarlar. (Barbara Sloan, Conway, S.C.)

İşte New York City restoranında bu yıl açılan öne çıkanlar arasında en beğendiği Pete Wells: “Dhamaka’nın başarısının yarısı zamanlaması olmalı. New York, Şubat ayında açıldığında hâlâ bir pandemi-kapanma sisinden çıkıyordu, bir arızalı görüntülü aramalar, tanımsız çalışma saatleri, sürünen endişeler, yeniden ısıtılan yemek artıkları ve bastırılmış zevkler. Hayat erken grileşmişti. Yine de Dhamaka’daki yiyeceklerde gri bir şey yok. Her yemek sanki seninle evlenmek ya da seni öldürmek istiyormuş gibi sana gelir. ” (Kathleen Bridgman, Walnut Creek, California ve Donald Ham, Vallejo, California, diğerleri arasında)

Ve işte Amerika’nın kültür savaşlarında tekrar eden bir karakter hakkında James Poniewozik: “Politikada bir kural vardır ya da en azından olmalı: Asla Big Bird ile kavga etmeyin. Sonunda tüylerinizi tükürürsünüz ve sekiz metrelik kümes hayvanı alfabe hakkında şarkı söyleyerek uzaklaşır. (Valerie Hoffmann, Montauk, N.Y.)

The Times’tan veya diğer yayınlardan “For the Love of Cümleler” bölümünde bahsedilecek olan son yazıların favori parçalarını aday göstermek için lütfen bana e-posta gönderin burada ve lütfen adınızı ve ikamet yerinizi ekleyin.

<saat/>

Ne İzlediğim (ve Okuduğum)

Aunjanue Ellis (en solda) ve Will Smith, “Kral Richard. ” Kredi. . . Warner Bros

• Benim için tatil sezonu genellikle ilk çıktıklarında izlemeye vaktim bulamadığım televizyon dizilerini ve filmlerini yakalamakla ilgili. Bu yüzden kısa süre önce, en ateşli hayranlarının bana söylediği kadar zevk aldığım ve hayran olduğum “Mare of Easttown”u ve erdemleri bölümden bölüme eşitsizliği gideren “Hacks” ı tıkadım. “Mare” ve “Hacks”ın ortak bir paydası var: yerel bir cinayeti çözmeye çalışan polis dedektifinin (Kate Winslet) annesi olarak “Mare”de yardımcı rolü olan aktris Jean Smart ve başrolde oynadığı rol. Bir stand-up divası olarak “Hacks”, komedi meralarına gönderilmekten korktu. Son yirmi yılda Smart, küçük ekranın Meryl Streep’i oldu. Bir Ikea şifoniyer montajı için talimatları okumasını dinlemek için para öderdim. Onu bir araya getirmesini izlemek için para öderdim. Heck, onun için bir araya getirirdim ve tamamen başparmaklarım.

• Harika performanslardan bahsetmişken, Venüs ve Serena’nın babası Richard Williams’ı konu alan “Kral Richard” filmi onlarla takılıyor. Will Smith’in başroldeki çalışması en çok dikkati çekti, ancak tenis dahilerinin annesi Oracene olarak Aunjanue Ellis beni daha fazla olmasa da çok etkiledi. “Kral Richard”ın kendisi, özellikle sporun hızını ve nefes kesen atletizmini merkezinde yakaladığı şekilde, eğlenceli ve ustaca yapılmış.

• Bir ünlü profili nadiren Michael Schulman’ın aktör Jeremy Strong (“Succession”) kadar tartışma yaratır. The New Yorker’da yayınlanan makale, başlı başına okunmaya değer: Kapsamlı, ayrıntılı bir habercilik modeli. Ancak, buna verilen tepkileri de kontrol ederek ve Schulman’ın konusuna karşı desteyi istifleyip istiflediği sorusuna kendi cevabınızı bularak biraz daha eğlenebilirsiniz.
<saat/>

Kişisel Bir Notta

Nina Simone 1965’te, “Feeling Good” versiyonunun yayınlandığı yıl. Kredi. . . Akşam Standardı/Hulton Arşivi/Getty Images)

Yıllar boyunca o kadar sık duyduğunuz bazı şarkılar var ki artık onları dinlemiyorsunuz, aktif anlamda değil. Seni yıkarlar. Farkında olmadan mırıldanırsınız, beyninizi meşgul etmeden ayağınıza vurursunuz. Ben ve “Feeling Good” un eşsiz Nina Simone versiyonunda durum bu. “Islandığımı fark etmeden içinde yüzüyorum.

Ama geçen gün, benim Pandora istasyonumdan birine geçtiğinde, çok dikkat ettim. Kayıt oldum – gerçekten kayıt oldum – kelimeler: “Yüksekten uçan kuşlar/Nasıl hissettiğimi biliyorsun/Gökyüzünde güneş/Nasıl hissettiğimi biliyorsun. “Nehir özgürce akıyor”, “ağaçta çiçek açıyor”, “parladığında yıldızlar”, “çam kokusu” – hepsi onun nasıl hissettiğini biliyor. Ne güzel bir tespit ve ne kadar doğru. Kendinizi gerçekten bu şarkının şarkıcısı kadar iyi ve özgür hissettiğinizde, sadece içindedoğa. Onunla iletişim kuruyorsun ve bu senin kendi sevincin ifadesi.

Bir kurtuluş bildirisi olan şarkı, Simone tarafından değil, Anthony Newley ve Leslie Bricusse tarafından 1964 müzikali “The Roar of the Greasepaint – The Smell of the Crowd” için yazılmıştır. Bir sahne prodüksiyonundan gelmesi şaşırtıcı değil: Birkaç hafta önce ölümünden sonra Stephen Sondheim’a yapılan övgülerin bize hatırlattığı gibi, müzikal tiyatro büyük ve zekice şarkı sözlerinden oluşan bir hazine sandığıdır. Ve burada benim odak noktam şarkı sözleri – şarkı sözleri ve daha üstünlerine rastlamak ne büyük bir zevk.

Günümüzde en popüler şarkılar lirik hayal kırıklıklarıdır. O kadar da çabalamıyorlar. Akılda kalıcı rifflere ve hantal veya banal tekerlemelere dayanırlar. Bazen şarkı sözleri anlaşılmaz. Sıklıkla basmakalıp oldukları kadar.

Ama olmadıklarında? Yıldızlı düzyazılarla karşılaşmaktan çok daha büyük bir sürpriz ve bu nedenle benim için daha da büyük bir zevk. Şarkıya eşlik edebileceğiniz bir şiir, bir vuruşla belagat. Pek çok şey için korkunç bir hafızam var, ama bana üç veya dört kez iyi yazılmış kelimelerle iyi yazılmış bir şarkı çal ve bu kelimeler sonsuza dek benimle ve içimde.

Örneğin Carly Simon’ın “You’re So Vain”. Banal tekerlemeler var ve bir de cüretkar tekerlemeler var. İkinci kategoriye “yat”, “kayısı” ve “gavotte” koydum – ve şarkının ilk kıtasında görünüyorlar. On yıldır duymamış olsam bile, tek bir heceyi boğmadan “You’re So Vain”i baştan sona söyleyebilirim.

Peki sen? Popüler müziğin, özellikle güncel ve son zamanlardaki popüler müziğin neresinde şarkı sözleri altın vurdunuz? Bana buradan e-posta göndererek söyle. Belki gelecek haber bültenlerinde bu örneklerden bazılarını öne çıkarırım ve kutlarım.

Bu sütun, Times Opinion’un Tatil Verme Rehberi 2021 . Verme kılavuzunda belirtilen herhangi bir kuruluşla ilgileniyorsanız, lütfen doğrudan web sitesine gidin. Ne yazarlar ne de The Times, gruplarla ilgili soruları yanıtlayamaz veya bağışları kolaylaştıramaz.