George Santos’un Özgeçmişinde Kimsenin Üstünü Çizemeyeceği Bir Çizgi Var

Dahi kafalar

New member
Bret Stephens: Merhaba Gail. Geçen hafta Başkan Biden’ın gizli belgeleri kötü idare etmesini tartışmıştık, ancak işte yine, Delaware’deki evinde ortaya çıkan başka bir grup belgeyle başlıyoruz. Senin düşüncelerin?

Gail Collins: İç çekmek. Bret, Joe Biden’ın hikayesinin Donald Trump’ınkine hiç benzediğini düşünmüyorum. Trump, “gizli” teriminin “hatıra” teriminden daha az önemli olduğu teorisi altında tonlarca belge yığdı.

Biden’ınki bana başkanın kendi avukatları tarafından yetkililere bildirilen gerçek bir özensizlik gibi görünüyor. Ama bunun çok ama çok hayal kırıklığı yaratan bir gelişme olduğunu inkar edemem.

Bret: Tartışma adına, belgelerin başkan yardımcısıyken kahvaltıda yediklerinden daha ciddi bir şey olmadığını varsayalım. Bana öyle geliyor ki, bu hikayenin gerçekten rahatsız edici iki yönü var. Birincisi, Beyaz Saray bunu ara sınavlardan önce ve ardından iki ay boyunca bastırdı.

Gail:Kabul.

Bret: İkincisi, Biden, belgeler garajında kilitli olduğu için bir sorun olmadığını söyleyerek paçayı sıyırabileceğini düşündü. Bu, siyasi yolsuzlukla birleşen bir etik suistimal vakası.

Gail: Bunların hiçbirini mazur göstermeye çalışmayacağım, Bret. Ancak yine de bu, Trump’ın gizli belgeleri kasıtlı olarak yığması ve ardından bunları yetkililerden saklamaya çalışmasıyla kıyaslanamaz. Ki bence bu bir suç.

Bret:İki özel avukatın ne söyleyeceğini öğrenene kadar muhakememi saklı tutacağım.

Cumhuriyetçilerin utançlarına geçelim Gail, Long Island’ın Cumhuriyetçi George Santos’u hakkında hiç konuşmadık. Üzgün, gerçeküstü, şaşkın, dolandırıcı, utanmaz, ruhsuz adam hakkında söylenecek yeni bir şey yok. Ama, uzunluklar, bugünkü Cumhuriyetçi Parti hakkında ne yorum.

Gail: Biyografisindeki neredeyse her şeyi uydurmuş gibi görünen, yalancı, garip bir Cumhuriyetçi olan Bret, voleyboldaki hüneri, farklı bir çağda senin sorunun olurdu. Ama zamanının çoğunu eski partindeki eksiklikleri gidermek için harcadın, suçlayabileceğim son kişi sensin.

Bret: GOP, Bermuda Üçgeni Partisi için BTP olarak yeniden adlandırılmalıdır. Girin, garip şeyler olur ve doğrudan dibe gidersiniz.

Gail: Dürüst olmak gerekirse, o kadar korkunç ki biraz büyülendim. Ve gece geç saatlerde yayınlanan tüm komedi şovlarının yazarları, son zamanlarda hayatlarını bu kadar kolaylaştırdığı için Santos’a gerçekten minnettar.

Yine de Cumhuriyetçiler Meclisi’nin onu kaybetmeyi göze alamayacaklarını düşündükleri oldukça açık. Yüksek zemini alma şansları var mı?

Bret: şaşırırdım George Santos, Donald Trump, Roy Moore, Lauren Boebert ve “Space Laser” Greene’i zaten normalleştirdikten sonra kaçınılmaz olarak elde ettiğiniz şeydir. Onlardan sonra, aşağı yukarı başka bir patolojik yalancı nedir? Eski kongre üyesi Peter King gibi bazı Nassau Eyaleti Cumhuriyetçilerinin istifasını talep ettiğini biliyorum.

Gail: Ah, Peter King’in görevde olduğu zamanı hatırlıyorum. O zamanlar bazen New York’taki yerel Cumhuriyetçilerin Demokrat ana akımdaki yolsuzluğa karşı bir güç olduğunu hissettik. Ah, günler.

Santos’a geri dön…

Bret:Ancak Kevin McCarthy ona birkaç komite görevi verdi ve görünüşe göre ondan kurtulmak için hiç acelesi yok.

Gail:Şu anda McCarthy, bir yavru işkenceciye komite görevleri verecekti.

Bret: Daha az eğlenceli bir konuda Gail, elimizde… borç tavanı kavgası var. Senin düşüncelerin?

Gail: Birkaç, ister inanın ister inanmayın. Birincisi, maliyetleri düşür ya da her şeyi patlat stratejisine sahip partiler, kesintilerin bedelini ödemeden vergileri düşürmeyi seven partiler olmamalıdır.

2 numaraya geçmeli miyim?

Bret:Lütfen.

Gail: Maliyetleri kısın veya patlatın tarafları, akıllarında hangi maliyetlerin olduğunu açıkça belirtmelidir. “Aşırı harcama” kulağa harika geliyor, ancak bahsettikleri seviyelerde, herkesin sevdiği sağlık devi gibi şeylere ve GOP’un özellikle favorisi olan Pentagon gibi şeylere bakmanız gerekecek.

Bret: İki düşünceni göreceğim ve seni bir artıracağım. İlk olarak, Cumhuriyetçiler, yönetimle temerrüdü tetikleyen bir kavgaya girerlerse düşündüğümden daha aptal olacaklar. İkincisi, harcamaları gerçekten frenlememiz gerekiyor. 30 trilyon doları aşan bir federal borcumuz, 2008’de yüzde 40’ın altından şimdi yüzde 100’e düşen bir borç-GSYİH oranımız ve borç ödemeyi daha pahalı hale getiren yükselen faiz oranlarımız var.

Gail:Ya da adil paylarını ödemekten kaçınmak için mevcut yasaları kullanan yüksek gelirliler ve şirketler üzerindeki vergileri artırın.

Ama 3 numaraya git…

Bret: House Democrats’ın istediklerini söylediği sermaye kazancı vergisini yükseltmeyi, artan yaşam beklentisini yansıtmak için emeklilik yaşını Sosyal Güvenlik yardımları için yükseltme karşılığında seve seve değiştirirdim. Ayrıca işgücü eksikliklerimizi hafifletmek için daha fazla göçmeni yasal olarak içeri alabiliriz ve tabii ki kuralsızlaştırabilir, kuralsızlaştırabilir, kuralsızlaştırabiliriz. Daha güçlü bir ekonomi, genel borç yükünü çok daha küçük hale getirmek için uzun bir yol kat eder.

Tamamen aynı fikirde olduğunuzu varsayalım, değil mi?

Gail: Sen ve ben göçmen meselesinde birlikteyiz. Sosyal Güvenliğe gelince, insanların ileriki yıllarda çalışabilme yetenekleri arasında büyük bir fark vardır, özellikle de işleri ağır iş tarafındaysa. 70’lerinde çalışmaya devam etmek zorunda olan bir inşaat işçisi, bir yazardan veya bir … başkandan çok farklıdır.

Bret:Haklı bir nokta, ancak insanlar yaşlandıkça fiziksel olarak daha az güç gerektiren işlerde çalışabilirler.

Gail: Bunu tartışmak bile şu anki durumumuz açısından anlamsız. Cumhuriyetçiler bütçe dengeleme için iki partili bir planı asla kabul etmeyecekler.

Bret: İç çekmek. Haklısın.

Gail: Kevin McCarthy’ye geri dönelim. Çılgın kanadından korktuğu için mantıklı bir şey yapamayacağını düşünmekte haklı mıyım? Bu, Marjorie Taylor Greene’i Gözetim ve Hesap Verebilirlik Komitesine atayan bir adam.

Bret: Ayrıca doğru. Ama ben buna “kanat” demezdim. 50 yıl içinde Cumhuriyetçiler sessiz çoğunluğun partisi olmaktan Ahlaki Çoğunluğa, en azından Temsilciler Meclisi’nde dengesiz çoğunluğa geçtiler. Bir 50 yıl sonra çocuklarımın buna ne isim vereceğini merak ediyorum. Whig Partisi mi?

Gail, tamamen farklı bir konuda, gaz sobaları hakkında ne düşünüyorsun?

Gail: Vay canına, itiraf etmeliyim ki bu beklediğim bir soru değildi. Ama hey, neden olmasın?

Bir gaz sobası hayranı olduğumu itiraf etmeliyim. Bazı çocukluk çağı astım vakalarından sorumlu olabilecekleri hakkında hiçbir fikirleri yoktu.

Bu, sahip olunması gereken yararlı bilgilerdir. Ancak sağcının sanki Joe Biden gazlı pişirmeyi yasaklayacakmış gibi ses çıkarma girişimi, ofiste başka bir gün.

Bret: Komisyon başkanı bir yasağın geleceğini reddetmesine rağmen, bunların yasaklanmasını öneren, Biden’ın Tüketici Ürünleri Güvenliği Komisyonu’na atadığı bir kişiydi. Ve New York’un Demokrat valisi Kathy Hochul, bu on yılın ikinci yarısından itibaren yeni binalarda gaz sobası kullanımına son verilmesini önerdi. Ve bir düzineden fazla şehir, yeni binalarda tamamen elektrikli zorunluluklar lehine gazlı cihazları yasaklamak için oy kullandı. Bu yüzden bunun benim hararetli muhafazakar hayal gücümün bir ürünü olduğunu düşünmüyorum.

Gail:Komisyon başkanı tarafından reddedilen bir komisyon üyesinin önerisi, tam olarak yakın bir dönüşüm değildir.

Ama devam edin, ateşin çıldırmasına izin verin…

Bret: Sanırım daha büyük sorun, ilerici solun iklim değişikliği de dahil olmak üzere nedenlerini savunmaya geldiğinde kendi ayağına sıkma konusundaki inanılmaz yeteneği. Bir şeyleri yasaklamak yerine, cazip alternatiflerden oluşan menüyü genişletmeye ne dersiniz?

Gail: Mükemmel bir seçenek ve bu çekici alternatiflerin geliştirilmesini teşvik etmenin en iyi yolunun, yeni inşaatlarda gaz sobası kullanımını caydırmak olduğundan şüpheleniyorum. Birçok yetkilinin yapmaya çalıştığı şey.

Bret: Gaz elektrikten daha iyi pişirir. İnsanlar, devlet yetkilileri onlar adına seçim yapmadan seçim yapma hakkına sahip olmalıdır.

Gail: Kabul et Bret, sinir krizi geçirecek bir şey aramak tam da bu. Ve Kevin McCarthy hakkında konuşmaktan kaçınmanın mükemmel bir yolu.

Bret: McCarthy hakkında söylenecek başka ne var? O, Marx’ın bir takipçisi – Groucho, yani. “Bunlar benim ilkelerim. Onları beğenmediysen, bende başkaları var.

Benim tahminim, McCarthy ve Temsilciler Meclisi’nin geri kalanının, siyasi açıdan konuşursak, sonunda Demokratlara yardım edecekleri, çünkü herhangi bir şeyi başaramayacak kadar zayıf ama her şeyi engelleyecek kadar güçlüler. Bu, özellikle partinin mesajından tiksinen ve sandık başına gitmeye can atan Z kuşağı arasında popülaritelerini artırmak için bir tarif değil. Mutlu olmalısın!

Gail:Evet, ulusun tüm sorunlarının çözülmesi imkansız olduğunda bunu seviyorum.

Ama bana potansiyel başkanlık yarışına, Cumhuriyetçi tarafa hızlıca bir göz atın. Donald Trump veya Ron DeSantis. Kim daha korkunç?

Bret: Gerçekten? Bundan bile şüphe edilebilir mi?

Gail: Bilmiyorum. Hepimiz Trump’ın korkunçluğunu biliyoruz, ancak DeSantis’i daha az korkunç bir seçenek olarak görmekten çekiniyorum. Berbat bir sağcı vali ve ayrıca sıkıcı bir siyasetçi. Bir Biden-DeSantis seçimini haber yapma fikri beni derin, derin bir korkuyla dolduruyor.

Bret: DeSantis, özünde, işinde oldukça iyi olduğu için geçen yıl büyük bir çoğunlukla yeniden seçimleri kazanan oldukça tipik bir muhafazakar. Onunla ilgili hoşuma gitmeyen şeyler, yaptığı ve onaylamadığım şeyler, kişiliğinin sinirlerimi bozan yanları var. Öyle bile olsa, Kaliforniya ve New York gibi mavi eyaletlerden on binlerce insan Florida’ya taşınıyor çünkü yer değişiyor. Buna karşılık Trump, James Buchanan’dan bu yana en kötü başkandı. O, Amerika’nın demokrasisi, hukukun üstünlüğü, vatandaşlarımızın akıl sağlığı ve dünyanın istikrarı için açık ve mevcut bir tehlike olmaya devam ediyor.

Bu yüzden benim için zor bir karar olmadığını düşünüyorum. Bizim için daha ilginç olan soru, hangi Demokrat adayın onu yenme olasılığının yüksek olduğu. Önümüzdeki hafta uğraşılacak bir şey…

Gail: Tamam, bu bizim marşımız olacak. Meclis Cumhuriyetçilerinin hafta bitmeden ekonomiyi eritmenin bir yolunu bulamayacağını varsayarsak.

The Times yayınlamaya kararlı çeşitli harfler editöre. Bu veya makalelerimizden herhangi biri hakkında ne düşündüğünüzü duymak isteriz. İşte bazıları ipuçları . Ve işte e-postamız: [email protected] .

The New York Times Görüş bölümünü takip edin
Facebook , Twitter (@NYTopinion) ve instagram .