Geri Çekilme Yolu İnançlı mi, Riskleri Neler?

arkamikontrolet

New member
Cinsel bağ sırasında hamileliği önlemek için kullanılan sayısız prosedür var. Bunlar içinde dışarı boşalma olarak da isimlendirilen geri çekilme metodu, son derece yaygın lakin düşündüğümüz kadar inançlı değil. Erkeğin tam boşalacağı sırada bunu hissederek penisini vajinadan çıkarması ve dışarı boşalması prensibi üzerine konseyi olan geri çekilme usulü, son derece riskli olduğu için önerilmiyor.

Geri çekilme prosedürünün tıbbi olarak rastgele bir riski yok lakin bu tekniğin uygulanmasının temel gayesi hamileliği önlemek yani doğum denetim olduğu için maalesef hakikat bir biçimde uygulamak her yiğidin harcı değil. İstenmeyen gebeliklerin en sık görüldüğü sistem olması, bir epeyce şeyi açıklıyor. Gelin günümüz dünyası için son derece ilkel bir doğum denetim metodu olan geri çekilmenin risklerini yakından nazaranlim.

Geri çekilme sistemi nedir?

Halk içinde dışarı boşalma olarak da isimlendirilen geri çekilme prosedürü, cinsel bağ sırasında erkeğin boşalacağını hissederek penisini vajinadan çıkarması ve dışarı boşalması halinde uygulanan bir hamilelik tedbire, doğum denetim yoludur. Yapılan çalışmalara bakılırsa gençler içinde en sık kullanılan doğum denetim biçimlerinden biri olduğu görülmüştür.

Düşündüğümüz vakit son derece tesirli görünüyor. Sonuçta erkeğin sperminin hanımın yumurtalarına ulaşması için içeri boşalma gerekir ve bu yol ile kelam konusu seyahat başlamadan bitiyor. Lakin erkeğin ne vakit boşalacağını hissetmesi gerçek bir deneyim gerektiriyor ve ufak bir gecikme bile hamilelikle sonuçlanabiliyor.

Geri çekilme yolu niye tercih ediliyor?

Geri çekilme yolu, öncesinde rastgele bir hazırlık gerektirmiyor olması. Bugün aktifliği bilimsel olarak kanıtlanmış doğum denetim formları için öncesinden düşünmek, kimi süreçler yapmak ya da en azından yanınızda bulundurmak gerekiyor. Geri çekilme ise anlık gelişen olaylara süratli müdahale etmek için kullanılan bir formül.

Prezervatif fiyatlarını göz önüne alırsak geri çekilme yolunun parasız olması da avantaj olarak düşünülen etmenlerden bir tanesi. Birleşme sırasındaki zevki azaltmadığından dolayı da tercih ediliyor. Ayrıyeten farklı bir doğum denetim yolu daha kullanılıyorsa onu epey daha inançlı hale getirecektir.

Geri çekilme metodunun riskleri:

Açık konuşmak gerekirse geri çekilme metodunun kendisi başlı başına bir risk teşkil ediyor. Kabul edelim, bir hayli erkek erken boşalma sorunu yaşıyor ve boşalmadan bir saniye evvel bunu hissederek geri çekilmek her insanın harcı değil. Geri çekilmenin tam o andan evvel yapılması gerekiyor zira başladığı anda ne kadar çekilse beyhude.

bayanın gebe kalması için erkeğin bütün sperminin yumurta ulaşması gerekmiyor. Bir damla bile bırakın yumurtaya, vulva denilen dış cinsel organla ulaşırsa hamilelik mümkün. Üstelik boşalmadan evvel de epey az bile olsa erkeğin bir ölçü sperm bırakması mümkün. Yani tepeyi görmeden tırmanış başlıyor.

Bir de olayın hiç de küçümsenmeyecek ruhsal tarafı var. Rastgele bir müdafaa aparatı olmadan lunaparklardaki sürat trenine biniyorsunuz. Erkek olarak diyorsunuz ki merak etme tren yokuş aşağı inmeye başlayıp durdurulamayacağı noktaya gelince ben seni de kendimi de tutacağım. Bayan olarak diyorsunuz ki tamam, tüm denetimi sana bırakıyorum. Yani artık o andan zevk mi alırsınız yoksa o geri dönülemez an geldiği vakit sahiden erkek tüm denetimi sağlayabilecek mi diye tasa ile o anı mı beklersiniz?

Tesirli bir geri çekilme mümkün mü?

Hiç kimse bunun garantisini veremez. Onlarca kere başarılı olsa bile bir defa başarısız olursa hamilelik kaçınılmaz. Geri çekilmeyi bir doğum denetim metodu olarak kullanan ilgilerin %22’sinde istenmeyen gebelik görülüyor. Düşük bir oran üzere görünebilir lakin o 100 kişi ortasındaki 22 şahıstan biri olursanız neler olur bir düşünün.

Geri çekilme yolunu tam boşalma anında değil de biraz öncesinde yapmak olağan olarak bu usulü daha tesirli hale getirebilir. Lakin tepe öncesi tırmanışın başladığını yani tam boşalmadan da sperm çıkabileceğini unutmayın. Üstelik bu türlü uygulandığı vakit alınan zevkin hayli azalacağı da bir gerçek.

Pekala ne yapalım?

Korunun sevgili okuyucu. Bugün bilimsel olarak aktifliği ispatlanmış tonla doğum denetim prosedürü var. Spiral, doğum denetim hapı, hormon düzenlemeleri ve şayet olmazsa olmaz, prezervatif. Yapılan araştırmalar en tesirli doğum denetim sisteminin prezervatif olduğunu ortaya koyuyor. Üstelik prezervatif kullanması cinsel hastalık bulaşma mümkünlüğünü da azaltıyor. Çok önerilmiyor lakin sonraki gün hapı kullanmak da her vakit aklınızda bulunması gereken bir seçenek.

İlkel bir doğum denetim metodu olan dışarı boşalma olarak da isimlendirilen geri çekilme nedir, riskleri nelerdir üzere merak edilen soruları yanıtladık ve bu pek de tesirli olmayan sistem hakkında bilmeniz gerekenlerden bahsettik. Lütfen risk almayın ve tesirli bir doğum denetim yolu kullanmadan bu işlere kalkışmayın.