Getty Images’ten Yapay Zeka ile Üretilen Görsellere Yasak

arkamikontrolet

New member
Son devirde DALL-E, Midjourney ve Stable Diffusion üzere yapay zekalar tarafınca üretilen görseller büyük ilgi çekiyor. Temel olarak bu yapay zekalara görselini istediğiniz şeyi yazıyorsunuz, bu yapay zekalar da sizin için istediğiniz görseli, istediğiniz üslupta hazırlıyor.

Getty Images, bu yapay zekalar ile oluşturulmuş olan görselleri yasakladı. bu biçimdece Newgrounds, PurplePort ve FurAffinity daha sonrasında bu tarafta bir karar alan en büyük platform oldu. Firmanın bu sonucunın sebebi ise ileride kullanıcıların mahkemelik olmasını istememeleri.

Getty Images’in sonucu tartışmaları alevlendirecek

Aslında yapay zeka üretimi yapıtların satışı konusunda önemli tartışmalar devam ediyordu. Temelde bir küme “Yapay zeka, benim fırça ya da bilgisayar yerine kullandığım araç, fikirler benim zihnimden çıkıyor, görseli ben değerlendirip paylaşıyorum” derken, bir başka küme ise bunu etik bulmuyor ve özetle “iki cümle yazarak sanat mı olur?” diyor. Ayrıyeten görsellerin seri biçimde üretilmesi de bir yandan etik tartışmalar yaratıyor.

Getty Images CEO’su Craig Peters, yaptığı açıklamada yapay zeka ile üretilen yapıtları yasaklamalarının niçinlerini deklare etti. Yapay zekaların var olan görseller üzerinden eğitilmiş olması, ileride telif konusunda problemler yaratabilecek bir durum. Örneğin bir sanatçı çıkıp “yapay zeka burada benim özgün çalışmamı yinelamış, telif istiyorum” diyebilir. Getty Images CEO’su da platformdan görsel satın alanların, bu biçimde tartışmalara girmesine mahzur olmak için yasak sonucu aldığını söylüyor.

Bu tipten yapay zekaları geliştiren bireyler, bu süratle gelişen teknolojinin yasal olduğunu öne sürüyor. bir daha de bu durumun tartışmaya açılmayacağı konusunda bir garanti bulunmuyor. Örneğin bir öğrenci iseniz, projeniz için bir görsel kullanıyorsanız kimse size telif davası açmaz lakin ticari maksatla görselleri kullanmak, yapay zekaların da faydalandığı adil kullanım kaidelerinin haricinde kalıyor. Bu yüzden de kimi sanatkarlar daha şimdiden düzenleme yapılması talebinde bulunuyor.

DALL-E üzere yapay zekalara insan yüzlerini kullanma müsaadesi verilirken, bir yandan da bu çeşitten etik tartışmaları karşımızda farklı bir müddetç olduğunu gösteriyor. Sizce yapay zeka ile üretilen görseller satılabilmeli mi?