Gürcistan Seçmenleri Onları Bastırma Çabalarına Karşı Çıkıyor

Dahi kafalar

New member
Salı öğleden sonra, Atlanta’da Demokrat Raphael Warnock ile Cumhuriyetçi Herschel Walker arasındaki Georgia Senatosu ikinci turunda oy kullanmak için bir buçuk saatten fazla bekledim.

Bu, Gürcistan’daki ikinci seçim dönemim, ancak oy kullanmak için bekleme sürelerine hâlâ alışamadım. Bu başlı başına bir seçmen bastırma taktiğidir. Zamanında ödenen bir kelle vergisidir.

25 yıldan fazla bir süre New York’ta yaşadım ve burada oy kullanmanın sıradan bir olay olduğunu kabul ettim. Yıllarca, seçim sürecinin nasıl işlediğini görmeleri için çocuklarımı yanıma alırdım. Hiç sıra yoktu. Belki önümüzde bir iki kişi vardı ama gerçek bir gecikme olmadı.

Bunu burada Georgia’da yapmazdım. Bir çocuğu soğukta uzun bir sırada beklemeye zorlamak başlı başına taciz olarak kabul edilebilir.

Ancak beklerken aklıma başka bir şey geldi: Seçmen baskısı, kayıtsızlığın en kesin çarelerinden biridir. Hiçbir şey, birinin onu sizden çalmaya çalışması kadar bir şeye değer vermenizi sağlayamaz.

Çizgi ve içinde sabırla bekleyen tüm insanlar, bir dayanıklılık ve azim sembolüdür. İnsanların gerekli gördükleri şeyleri başarmak için engelleri aşmak için çok çalışacaklarını hatırlatır.

Sırada beklemek Georgia oylamanın öyle bir özelliğidir ki, bazı ilçeler bekleme sürelerini çevrimiçi olarak yayınlar, böylece seçmenler gelişlerini en kısa bekleme süresine sahip olacak şekilde planlayabilir.

Bu beklemeler, beyaz olmayan seçmenleri orantısız bir şekilde etkileyebilir. Georgia Public Broadcasting ve ProPublica tarafından 2020 Seçim Günü’nden önce hazırlanan bir rapora göre, azalan oy kullanma yerleri “öncelikle seçmen kaydının arttığı ve daha fazla sakinin Seçim Günü şahsen oy kullandığı beyaz olmayan mahallelerde uzun kuyruklara neden oldu.”

Rapora göre, Atlanta metropolünün dokuz ilçesi “eyaletteki aktif seçmenlerin neredeyse yarısına, ancak oy kullanma yerlerinin yalnızca yüzde 38’ine sahip.”

Yine de bu seçmenler caydırılmayacaktı.

Genel seçimler sırasında seçmenler, Gürcistan ara seçimlerinde kullanılan erken oy sayısı rekorunu kırdılar ve Pazartesi ve yine Salı günleri, Gürcistan ikinci tur seçimlerinde tek günlük erken oy kullanma rekorunu kırdılar. Şu ana kadar erken oyların tahminen yüzde 35’inin Afrikalı Amerikalılardan geldiğini belirtmek ilginçtir; bu, onların Gürcistan nüfusunun yüzdesinden biraz daha yüksek bir rakamdır.

Bu, seçmenlerin cesaretinin bir kanıtıdır, çünkü Brennan Adalet Merkezi başkanı Michael Waldman’ın geçen yıl ifade ettiği gibi, Georgia’nın seçmenleri bastırmaya yönelik son turunun “esrarengiz bir doğrulukla” hedef aldığı seçmenler onlardı. Waldman, Vali Brian Kemp’in “seçmenleri bastırma yasasını 100’den fazla Siyahın köleleştirildiği bir plantasyonun resminin önünde imzaladığını yazdı. Sinir bozucu ve korkunç olan sembolizm neredeyse fazlasıyla uyuyor.

Seçmenlerin baskı altına alınmasını savunanlar, bu rakamları, kendilerini eleştirenlerin abartıya vardığının ve hiç var olmayan bir sorun yarattığının kanıtı olarak gösteriyor. Ama bu benim görebildiğim kadarıyla gerçeğin tam tersi. Benim bakış açıma göre, seçmenler basitçe bastırma çabalarına meydan okuyarak yanıt veriyorlar.

Yine de bu meydan okuma, seçmenlerin önüne konulan tüm engelleri aşmak için yine de yeterli olmayabilir. Bu rekor günlük rakamlar cesaret verici olsa da, kısmen erken oy kullanma günlerinin sayısını kabaca yarıya indiren yeni bir Cumhuriyet seçim yasasının bir sonucudur. Olağanüstü katılıma rağmen, bu yılki erken oylamanın geçen yıl Warnock ile görevdeki Cumhuriyetçi Kelly Loeffler arasında yapılan ikinci tur seçimle eşleşmesi pek olası değil.

Buna ek olarak, Cumhuriyetçiler, sanki Siyah adaylar başarı ve yeterlilikten bağımsız olarak birbirinin yerine geçebilirmiş gibi, seçilmiş göreve uygun olmayan bir adam, Siyah yetkinliğinin ve mükemmelliğinin yürüyen bir karikatürü olan Walker’da tekil bir saldırgan aday çıkardılar.

Sırada beklediğim süre boyunca, çocuk deva veya yaşlı deva ile mücadele eden biri veya işi – veya işleri – arada bu kadar uzun bir ara vermeye izin vermeyen biri için beklemenin nasıl imkansız olacağını düşündüm. Günün.

Ayrıca, mevsim dışı sıcak bir günde oy kullandım. Peki ya yağmurlu veya soğuk bir gün oy kullanmak için tek fırsatı olanlar? Oy verme yerimdeki kuyruk, beklediğim sürenin yüzde 90’ında dışarıdaydı.

Yeni vatanımdaki oylamayı bastırma çabalarını küçümsemekten başka bir şeyim yok ama seçmenlerin bastırılmama konusundaki kararlılığına hayranlıktan başka bir şeyim yok.

Demokrasi, insanların önlerine asla konmaması gereken bir tepeye tırmanmasıyla, tamamen irade gücüyle kurtarılıyor.

The Times yayınlamaya kararlı çeşitli harfler editöre. Bu veya herhangi bir makalemiz hakkında ne düşündüğünüzü duymak isteriz. İşte bazıları ipuçları . Ve işte e-postamız: [email protected] .

The New York Times Görüş bölümünü takip edin
Facebook ve Twitter (@NYTopinion) , ve instagram .