Hakim Evlerinde Protesto Meşru Kalmalı. Bu Etkili Olmaz.

Dahi kafalar

New member
2020 Aralık ayının başlarında bir Cumartesi günü saat 9’a yakındı. Oğlum, o zaman 4 yaşındaydı ve arka planda “Grinch Noel’i Nasıl Çaldı” oynarken Noel ağacımıza son rötuşları yapıyorduk.

Bullhorn’ların güçlendirdiği seslerin sesi ilk kez oturma odamıza girdi. Akşamın barış, dinginlik ve tatil ruhu, bazılarının daha sonra Michigan Eyalet Polisi’nden silahlı olduğunu öğrendiğim yaklaşık 20 protestocudan oluşan bir grubun evimin önünde toplanmasıyla bozuldu. Kasım 2020 seçimlerinin Donald Trump’tan çalındığı yalanına inanan protestocular, bir dizi tehdit, küfür ve provokasyonla komşularımızı uyandırdı. Dışişleri bakanı ve baş seçim görevlisi olarak görevimi yapmak ve Michigan’da 2020 başkanlık seçimlerinin sonuçlarını bozmayı reddetmek konusunda benimle yüzleşebilmek için “dışarı çıkmam” ve kendimi göstermem için çığlık attılar – ki Başkan Biden daha fazla farkla kazandı. 154.000’den fazla oy. “Denetim yok, barış yok” diye bağırdılar.

Oğlumu yukarı taşıdım ve gürültüyü boğmak için yüksek sesle banyo suyunu akıttım. Sakin kalmaya çalıştım, ancak ailem ve büyüyen kalabalığın arasında ön verandamda yalnızca bir silahsız mahalle güvenlik görevlisinin durduğunun kesinlikle farkındaydım. Protestocular evime girmeye çalışır mı? Başıboş bir kurşun oğlumun yatak odasına girer mi yoksa seker mi? Kolluk kuvvetlerinin gelmesine ne kadar var? Olduğunda ne olacaktı?

ABD Yüksek Mahkemesi Yargıçları Brett Kavanaugh, Samuel Alito ve John Roberts’ın evlerinin dışında mum ışığında nöbetler için toplanan insanların son görüntülerini gördüğümde o akşamı düşündüm. Amerika’da kürtaj. Tüm hesaplara göre, bu kürtaj hakları gösterileri barışçıldı ve hiç kimse silahlı değildi veya yakın bir tehdit oluşturmadı. Yine de görüntüleri endişe verici buldum.

Protesto, Adalet Amy Coney Barrett’ın evinin dışında “The Handmaid’s Tale”den karakterler gibi giyinen kürtaj hakları aktivistlerinin bildiği gibi bir tür tiyatrodur. Gösteri sadece protestoların hedefine yönelik değil, aynı zamanda haber görselleri, görüntü veya sosyal medya aracılığıyla gören herkese yöneliktir. Gerçek şu ki, evde, özellikle geceleri sadece bir kişiyi hedef alan bir grup insan tehditkar görünüyor. Bu kişi ülkedeki en güçlü dokuz yargıçtan biri veya Michigan’ın dışişleri bakanı olsa bile bu doğrudur.

Protestoların kamu görevlilerinin evlerinin dışındaki konumu, eleştirmenlerin onları kınamak için ele aldıkları nokta. Virginia Valisi Glenn Youngkin protestoları eleştirdi ve federal hükümetten protestolara katılanlara karşı harekete geçmesini istedi. Florida’nın yasa koyucuları, herhangi bir kişinin özel konutunda “gözcülük yapmayı ve protesto etmeyi” yasaklayacak kadar ileri gittiler; Vali Ron DeSantis, tasarıyı imzalarken, “asi çetelerin” ve “kızgın kalabalıkların” yasaklanması konusunda ateşli bir dil kullandı.

Bu tür yasakların anayasaya aykırı olduğuna inanıyorum. Tüm Amerikalıların barışçıl bir şekilde toplanma hakkı korunmalıdır. Ancak bu, kamu görevlilerinin evlerinde yapılan protestoların etkili olduğu anlamına gelmiyor.

Protesto her zaman kibar değildir ve bazen görgüsüz ve hatta medeni olmayan protestoların, aksi halde görülmeyen veya ele alınmayan devam eden adaletsizlikler konusunda farkındalığı artırmaya yardımcı olduğu zamanlar vardır. Baktığım bir örnek, 1965’te Selma, Ala’da sivil haklar için şiddet içermeyen bir yürüyüş yaparken eyalet askerleriyle karşılaştığında kafatası kırığı geçiren Temsilci John Lewis’in örneği. iyi belada, gerekli belada ve Amerika’nın ruhunu kurtarmaya yardım et. ”

1990’ların sonlarında Alabama’da çalıştığımdan, nefret gruplarını ve nefret suçlarını araştırdığımdan beri, 1965’te Edmund Pettus Köprüsü’nün eteğinde duran ve Amerikan vaadini talep etmek için Selma’daki diğer cesur piyade askerlerinden ilham aldım. demokrasi her vatandaş için yerine getirilmelidir. Bu güçlü protesto, Afrikalı Amerikalıların Güney’de ve başka yerlerde katlanmak zorunda kaldıkları adaletsizlikleri dramatize etti ve görünür kıldı. Beyaz devlet askerlerinin ve vekil tayin edilmiş görgü tanıklarının protestocuları dövdüğü görüntü ülke çapında öfkeye yol açtı. Sivil haklar hareketine geniş bir destek verdi ve ABD Kongresi’nin Ağustos 1965’te Başkan Lyndon Johnson tarafından imzalanan Oy Hakları Yasasını geçirmesine yol açtı.

Protestoları yasaklamak veya kısıtlamak, gerekli muhalefeti susturur ve adaletsizliklere ışık tutmak, hükümet yetkililerinin ve kamuoyunun dikkatini çekmek için bir caddeyi kapatır. Herhangi bir kamu görevlisinin rolü, hizmet verdiğimiz tüm vatandaşların, özellikle sesleri ve bakış açıları marjinalleştirilenlerin endişelerini dinlemek ve bunlara yanıt vermektir. İnsanların sandıkta veya diğer demokratik normların ve kurumların çöküşü nedeniyle görevden alındığı, susturulduğu veya değişiklik arayışının engellendiği durumlarda, protesto, değişimi gerçekleştirmenin tek yolu olabilir. Bu durumlarda, barışçıl muhalefet veya sivil itaatsizlik eylemleri son derece güçlü olabilir.

Bununla birlikte, tüm protestoların değişimi teşvik etmede başarılı olmadığını kabul etmek de önemlidir. O gece evimin önünde toplananların da bana bağırdıklarında kendilerini güçten mahrum hissettiklerini umuyorum. Ancak sonuçları beğenmedikleri için evimde seçim hakkında yalanlar haykırmak davalarına yardımcı olmadı. Birçoğu oradaydı çünkü kendilerine yalan söylenmiş, görevden ayrılan başkan da dahil olmak üzere muazzam güce sahip kişiler tarafından 2020 seçimlerinin “çalınmış” olduğu söylenmişti, oysa öyle değildi.

Günler sonra, bir meslektaşım bana Bay Trump’ın bir Beyaz Saray toplantısında tutuklanmamı, ihanetle suçlanmamı ve idam edilmemi önerdiğini duyduğunu söyledi. (Bunu geçenlerde NBC News’de tartıştıktan sonra, Bay Trump’ın bir sözcüsü beni yalan söylemekle suçladı.) Bu protestocular, Michigan halkının iradesini koruma görevimden vazgeçmem için beni zorlamaya çalıştılar. Ama o gece ailem için beni korkutan insanlar da işimi dürüstçe yapmam için cesaretlendirdi.

Olayla ilgili ulusal basında, insanlar, bir kadın ve küçük oğlunun evinin önünde, bazıları silahlı öfkeli bir grup gördü. ABD Kongre Binası’nın 6 Ocak’taki baskınından bir ay önce, bu, bazılarının adil bir seçimi baltalamak için ne kadar ileri gitmeye istekli olduğunun erken ve endişe verici bir göstergesiydi.

Bir protestonun başarısı kısmen etkisine bağlıdır. Selma’daki yürüyüş ülkede büyük bir fark yarattı. Evimin dışındaki zorbalık sefil bir şekilde başarısız oldu.

Yargıçların evlerinin dışındaki kürtaj hakları protestolarının başarısı veya başarısızlığı net değil. Yüksek Mahkemenin Roe v. Wade davasındaki muhtemel yeni pozisyonundan benzer şekilde rahatsız olan birçok kişi tarafından desteklendiler ve barışçıl oldukları savunuldu. Ancak yine de, evde tek tek yetkililerin hedef alınması, protestoları önemli davalarından uzaklaştıran eleştirilere açtı.

Korunması gereken bir hak olan barışçıl protestonun gücünü ve kritik önemini her zaman savunacağım, bu, protestocuların Yüksek Mahkeme yargıçları gibi seçilmiş ve atanmış yetkililerin evlerinin dışında barışçıl bir şekilde oturabileceği veya tehditkar bir şekilde bağırabileceği anlamına gelse bile – veya beni ve ailemi.

Ancak amaç fikirleri değiştirmekse, tarih ve benim kendi deneyimim, bir yetkilinin evinin dışında protesto yapmanın bu toplantıların hedeflerine ulaşmada nadiren etkili olduğunun altını çiziyor – ve çoğu zaman geri tepiyor.

Jocelyn Benson (@JocelynBenson) Michigan’ın dışişleri bakanıdır. “Devlet Sekreterleri: Demokratik Sürecin Koruyucuları” kitabının yazarıdır ve 2022 yılında John F. Kennedy Cesaret Ödülü sahibidir.

The Times yayınlamaya kararlı harf çeşitliliği editöre. Bu veya makalelerimizden herhangi biri hakkında ne düşündüğünüzü duymak isteriz. İşte bazıları ipuçları . Ve işte e-postamız: [email protected] .

The New York Times Opinion bölümünü takip edin
Facebook , Twitter (@zeynep) ve Instagram .