Hangi Üniversite Final İmtihanlarını Uzaktan Yapacak?

arkamikontrolet

New member
Güney Afrika’da ortaya çıkan Omicron varyantı, tüm dünyada olduğu üzere ülkemizde de süratle yayılmaya başlamış, olay sayıları 68 binlere ulaşarak rekor kırmıştı. Bu rekorlar sebebiyle de bir daha önlem alınıp alınmayacağı, okulların, bilhassa de üniversitelerin uzaktan eğitime geçip geçmeyeceği merak konusu olmuştu.

Geçtiğimiz günlerde de Yükseköğretim Şurası (YÖK) Lideri Prof. Dr. Erol Özvar, mevzuyla alakalı açıklamalarda bulunmuştu. Üniversitelerin kapatılmayacağını aktaran Özvar, bu durumun önümüzdeki süreçte de devam edeceğini; lakin üniversitelerin kendi sonucunı vererek uzaktan eğitimi belirleyebileceğini tabir etmişti. Bu açıklamalardan daha sonra da final imtihanlarına başlayan kimi okullar salgına karşı yeni tedbirlerini deklare etti.

İTÜ ve Hacettepe’de imtihanlar yüz yüze

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ)
tarafınca yapılan açıklamalara nazaran okulda hibrit eğitim uygulanacak. Güz devri sonuna kadar uygulanacak olan bu karar, öğretim üyelerinin sınıfta ders anlatmalarına; öğrencilerin ise isterlerse uzaktan isterlerse sınıftan dersi takip etmelerine imkan sağlayacak. Yıl sonu final imtihanları ise yüz yüze gerçekleştirilecek.

Ankara’da bulunan Hacettepe Üniversitesi idaresi ise yıl sonu imtihanlarının, ‘maske, aralık üzere gereken önlemler uygulanarak’ yüz yüze yapılacağını deklare etti. Alınan bu karar ise hadise rekorları sebebiyle telaşlı olan öğrenciler tarafınca reaksiyon çekti.

Boğaziçi sonucu akademisyenlere bıraktı, Koç Üniversitesi imtihanları çevrim içi yapma sonucu aldı

Türkiye’nin en başarılı üniversitelerinden biri olan Boğaziçi Üniversitesi’nden de bahse ait kararlar belirtildi. Daha evvel 4 Ocak’a kadar derslerin online olarak gerçekleştirileceğini aktaran okul, yıl sonu imtihanlarının nasıl olacağının öğretim üyeleri tarafınca belirleneceğini, isterlerse yüz yüze isterlerse online yapabileceğini tabir etti.

7 Ocak’a kadar Hukuk ve Tıp fakültesinde bulunan uygulamalı dersler dışında uzaktan eğitim uygulanacağını açıklayan Koç Üniversitesi, 10-21 Ocak tarihlerinde gerçekleştirilecek olan güz dönü yarıyıl imtihanlarının da tıpkı dersler üzere çevrim içi yapılacağını aktardı.

Birden fazla üniversite, imtihanları yüz yüze yaparak ‘hibrit’ eğitim sonucunı uygulamaya devam edecek

Mimar Sinan Hoş Sanatlar Üniversitesi
idaresi tarafınca alınan kararlara nazaran, okuldaki imtihanların yüz yüze derslerin ise uzaktan yapılması sonucuna varıldı. Sahne ve atölyelerin ise ‘seyreltilmiş’ olarak kullanılabileceği tabir edildi. Derslerin online, imtihanların ise yüz yüze yapmayı planlayan İstanbul Bilgi Üniversitesi ise bu sonucun önümüzdeki günlerde değişebileceği bilgisini aktardı.

Bunlar haricinde Sabancı Üniversitesi ‘seyreltilmiş’ sınıflarda yüz yüze gerçekleştireceğini duyurdu. ODTÜ, Yıldız Teknik, 9 Eylül, Ege, Marmara, Ankara, Atatürk, Anadolu, Osmangazi, Selçuk, Yeditepe, Özyeğin üzere üniversiteler de periyot başı deklare ettikları kararlardan vazgeçmeyeceklerini, ‘hibrit’ olarak eğitime devam edeceklerini duyurdu.

özetlemek gerekirsesı birçok üniversite, hibrit bir biçimde eğitime devam etmeyi, final imtihanlarını yüz yüze yapmayı planlıyor. Biroldukca öğrenci ise bu bahse reaksiyon gösteriyor ve olaylarda yaşanan astronomik artışın onları huzursuz ettiğini vurguluyor. Pekala, siz bu mevzuda ne düşünüyorsunuz? Sizce üniversiteler büsbütün uzaktan eğitime geri dönmeli mi? Niyetlerinizi yorumlarda paylaşabilirsiniz.