Hayal Kurmaya Nasıl Zaman Ayırdım

Dahi kafalar

New member
Benim gibi yazarların sosyal medyayı terk edip hayatlarının nasıl dönüştüğünü bildirdiği bir sürü makale türü var. Eklemeyeceğime yemin ettim. Twitter’ı veya diğer sosyal medyayı kapatsam bu konuda yazmayacağıma yemin ettim. Ama buradayım, bunun hakkında yazıyorum. Ve bunu yapıyorum çünkü hayatımı beklediğim veya bu denemelerin çoğunun vaat ettiği şekilde değiştirmedi.

Twitter’dan keyif aldım. gerçekten yaptım. Başkalarıyla bağlantı kurmaktan ve dünyanın her yerinden insanların ne hakkında konuştuğunu duymaktan keyif aldım. özledim. Sorun şu ki, onu biraz fazla sevdim. Kendimi ne zaman çalışmam gerektiğini kontrol ederken, hızlı bir göz atmaya çalıştığım için kızlarımın okul etkinliklerine geç kaldığımda ya da çok geç saatlere kadar ayakta kalarak uçsuz bucaksız bilgi okyanuslarında gezinirken, yorgun ve zar zor ilgilendiğim ama karşı koyamadığım zaman bulurdum. parlayan alt akıntı beni içeri çekiyor.

Her ay Zoom üzerinden ve yılda bir kez yüz yüze bir araya gelen, ülkenin dört bir yanından küçük bir arkadaş grubunun parçasıyım. Hayatımız boyunca konuşuyoruz. Birbirimiz için dua ederiz. Birbirimize istenmeyen tavsiyelerde bulunma iznimiz var. Kasım ayında hepsi, en azından bir süreliğine Twitter alışkanlığımı bırakmam için beni teşvik etti. Şaka yaparak müdahale dedim. Ondan uzak değildi. Hayatım aşırı doluydu ve bu kesebileceğim bir şeydi. Arkadaşlarıma ve onların bilgeliğine güvendiğim için tereddütle ve biraz da sızlanarak uydum.

Bu yüzden Twitter’ı engelledim. Bir meslektaşım yazdığım makaleleri – bu haber bülteni dahil – hesabımdan tweetliyor. Yine de denesem (ve denedim) bile Twitter’ı göremiyorum. Neredeyse her gün yanında olmaktan iki aydır kapalı olmaya geçtim.

“Sosyal medyayı bırakmak hayatımı değiştirdi” yazısının Zen benzeri sessizliği ve huzuru keşfettiğimi, egzersiz yapmaya nasıl başladığımı, beş kilo verdiğimi ve yeni bir odak ve kaygıdan kurtulduğumu söylediğim kısmı bu. Ama bu olmadı. Henüz değil.

Çevrimdışı olmak, hayatımı meditatif bir mutluluk kalesi yapmadı. Hâlâ üç genç gürültülü çocuğum, işim, kilisem, eşim ve dağınık bir evim var. Hala olmak istediğimden daha meşgulüm; sosyal medyayı kesmek, umduğum veya düşündüğüm kadar fazladan zamana yol açmadı. Hala dikkat dağıtıcı ve aptalca yollarla dikkatimi dağıtıyorum. (Yeni zaman kaybı tercihim Zillow ve diğer emlak siteleri. Onu engellersem başka bir şey bulacağımdan şüpheleniyorum.)

Ancak Twitter’dan ayrılmanın hayatıma ve zihnime fayda sağlamasının bir yolu var. Twitter’a baktığım zamanlar genellikle günümün geçiş noktalarıydı: işe oturduğumda ya da bir işi bitirdiğimde, ışıkta ya da sırada beklerken ya da çocuklarımı okuldan almak için, tuvalete giderken, birkaç kişi uykuya dalmadan dakikalar önce. Bu küçük, görünüşte önemsiz anları serbest bırakmak dönüştürücü oldu. Gün boyunca bu sessizlik ve boşluk anları, daha önce gerçekten düşündüğüm hiçbir şey değildi. Onları takvimimde programlamıyorum ve çevrimiçi olmaya başladığımda ayrıldıklarını fark etmedim. Ama günümün bu küçük anlarını boş bırakmak, zamanda nasıl yürüdüğümü değiştirdi.

Bu deneyimden doğan yeni sloganım şudur: Sınırları koruyun – günümüzün ve zamanımızın görünüşte önemsiz kısımları. Bir sayfadaki kenar boşlukları boşa harcanmış alan gibi görünebilir (tüm sayfa boyunca yazarsak veya yazdırırsak ağaçları kurtarmaz mı?), ancak tüm bu boşluklar okumamıza ve bilgi almamıza yardımcı olur. Boş alanlara ihtiyacımız var. Giriş, haber, video, mem, fikir almadığımız anlara ihtiyacımız var. Boş kaldığımız, hayal kurduğumuz, zihnimizin boşaldığı anlara ihtiyacımız var.

Akşam yemeğinden birkaç dakika önce veya işten sonra arabama giderken, trend olan konulara hızlıca bakmak yerine, bir komşuya el sallayabilir veya üzerinde çalıştığım bir paragrafı nasıl düzeltebileceğim hakkında bir fikir edinebilir veya kuş cıvıltıları duyabilirim. Komşuma el sallamak muhtemelen onu veya hayatımı değiştirmeyecek. Bu paragrafı düzeltmek kariyerimde devrim yaratmayacak. Kuş cıvıltısını fark etmek, ulusal siyaseti veya Kazakistan’daki şiddeti daha iyi anlamama yardımcı olmayacak. Ancak bu görünüşte önemsiz bağlantı, zihinsel alan ve güzellik anları beni zamanla yavaş yavaş değiştiriyor. İplik iplikle yaşamaya değer bir hayat örüyorlar.

Bu anlar her zaman huzurlu değildir. Küçük, boş anlarda minnettarlık veya zevk hissedebilirim, ancak aynı sıklıkta, incitici bir sohbeti hatırlıyorum veya yorgun veya yalnız hissettiğimi fark ediyorum. Ama bu da bu küçük anların hediyelerinin bir parçası. O birkaç dakikayı dikkat dağıtıcı şeylerle doldurursak, kendimizi küçük dozlarda uyuşturur ve içsel hayatımızdan koparırız.

Gün içinde önemsiz gibi görünen bu aralar, duygusal ve zihinsel olarak bize yardımcı olur; prefrontal korteksimize gerekli bir mola verirler. Ve ayrıca benim için manevi olarak bir şey ifade ettiler. Kardinal Robert Sarah, “İsa’nın tüm yaşamı sessizlik ve gizemle sarılmıştır” diye yazdı. “İnsan Mesih’i örnek almak istiyorsa, onun suskunluğuna dikkat etmesi yeterlidir. ”

Sessizlik, bu bültende yazdığım gibi, temel bir manevi uygulamadır. Ama ben sık sık, uzun sessizlikler, manastır disiplini ve yalnızlık alanları, kesintisiz tefekkür tomarları gibi sessizliği uygulayan bir hayat hayal ediyorum. Benim için bu tür bir yaşam tamamen ulaşılamaz ve öngörülebilir gelecek için öyle kalacak. Ya hep ya hiç düşüncesine düşebilirim, eğer manastıra sahip olamazsam, öğle yemeği molamı çevrimiçi siyasi tartışmalarda aşırıya kaçmak veya sevimli hayvan videoları izlemek için kullanırım.

Ancak küçük anları boş, sessiz ve bir bakıma işe yaramaz bırakmak, “sessizlik ve gizemle sarmalanmış bir hayatın küçücük bir tadıdır. ” Günümün köşelerindeki küçük sessizlikleri korumak, beynimi kurnazca yeniden yapılandırıyor, bana zamanımı ve düşüncelerimi bir dakikalığına nadasa bırakmayı, biraz sıkılmayı ve biraz boş olmayı öğretiyor.

Arkadaşım Timothy eğitimli bir müzisyen. O bir viyolacı. Ona müzikteki küçük molaların, dinlenmelerin işlevini sordum. Müziğin canlı bir varlık gibi nefes almaya ihtiyacı olduğunu ve bu küçük molaların, görünüşte kısa ve önemsiz gibi görünse de, bir müzik parçasının yaşamasını ve uçmasını sağladığını söyledi. Her dinlenmeyi bir müzik parçasıyla doldurursanız, onu dinlemenin yorucu olacağını ve sonunda gerçekten içine alamayacağımız, katılamayacağımız veya tadını çıkaramayacağımız “farklılaşmamış bir kitleye” ineceğini söyledi. Müziğin içindeki dinlenmeler, kısa olanlar bile ritim, çeşitlilik ve anlatı yaratır. Yardım ediyorlar, dedi, bir şarkının gidişatını yönlendiriyor ve değiştiriyor.

Ama “geri kalanı oynamayı” öğrenmen gerektiğini söyledi. Kolay görünüyor. Bir gam ya da arpej çalmak gibi teknik beceri gerektirmez. Ama iyi müzik yapmak için içindeki küçük molaları onurlandırmayı öğrenmelisiniz.

Aynı şekilde, çalışmak ve düşünmek, tartışmak ve öğrenmek, hayal kırıklıkları ve kafa karışıklığı, çabalamak ve yaratmakla dolu günlerimiz de pek bir şeyin olmadığı anlara sahip olmalıdır. O anları internette yüksek sesli, komik, kızgın ve ilginç seslerle doldurdum. Ancak bu küçük anları boş bırakmak, gürültü ile müzik arasındaki farkı yaratan şeydir.

Kalanları çal. Kenar boşluklarını koruyun. Onlar önemli.

Geri bildiriminiz var mı? HarrisonWarren-newsletter@nytimes’a bir not gönderin. com.

Tish Harrison Warren (@Tish_H_Warren) Kuzey Amerika’daki Anglikan Kilisesi’nde bir rahip ve “Gecede Dua: Çalışan, İzleyen veya Ağlayanlar İçin” kitabının yazarıdır. ”