Hindistan doğumlu polis kaptanı Pratima Bhullar Maldonado, New York’taki en yüksek rütbeli Güney Asyalı kadın.

Dahi kafalar

New member
Queens, South Richmond Hill’deki 102. Polis Karakolunu yönetiyor.

New York:

Hint kökenli bir polis memuru olan Yüzbaşı Pratima Bhullar Maldonado, yakın zamanda terfi ettiği New York Şehri Polis Departmanında kıdemli Güney Asyalı kadındır.

Queens, South Richmond Hill’deki 102. Polis Karakolunu yönetiyor. CBS News’in Pazartesi günü bildirdiğine göre, geçen ay kaptanlığa terfi etti.

Dört çocuk annesi Pencap’ta doğdu ve 9 yaşına kadar orada yaşadıktan sonra Queens, New York’a taşındı.

“Eve gelmek gibi hissettiriyor. Hayatımın 25 yıldan fazlasını bu ilçede büyüyerek geçirdim” dedi Bayan Maldonado.

South Richmond Hill, ülkedeki en büyük Sih topluluklarından birine ev sahipliği yapmaktadır.

Gurdwara’yı ziyareti hakkında “Çocukken gittiğim aynı gurdwaraya gidiyorum ve şimdi bir kaptan olarak burayı seviyorum” dedi.

CBS 2’ye yeni rolünün toplum polisliğine yardımcı olacağını söyledi.

“Dil engelleri var, dili konuşmayan insanlar var, İngilizce ikinci bir dil. Bunun burada büyüdüğünü ilk elden gördüm” dedi.

Bayan Maldonado, NYPD’deki kıdemli Güney Asyalı kadındır — bu pozisyona geçen ay terfi ettirildi. Ancak rapora göre sıralamada yükselmek kolay değildi.

“Dışarı çıkıp çalışın ve bazen sizi lanetleyen ve yaptıklarınızı takdir etmeyen insanları koruyun, ancak yine de yapmanız gerekeni yapmalısınız” dedi.

“Bu büyük bir sorumluluk. Sadece kendi topluluğum için değil, bizi her gün gören diğer kadın ve çocuklar için de daha iyi ve olumlu bir örnek olmak istiyorum. Çünkü bu onların kolluk kuvvetlerine bakışını değiştirir” diye ekledi.

NYPD’ye göre, bölümün 33.787 üyesinin yüzde 10,5’i Asyalı.

“Çok gurur duyuyorum. Diğer hevesli Asyalı ve Güney Asyalı kadınlara yeterince sıkı çalışırsanız başarı merdivenlerini tırmanabileceğinizi göstermek güzel bir duygu” dedi Bayan Maldonado.

New York City, Asyalı Amerikalı ve Pasifik Adalı Miras Ayını kutlarken, Bayan Maldonado rahmetli babasını düşündü.

“Babam aslında uzun yıllar taksi şoförlüğü yaptı. Bizi destekledi. Çalışkandı. Ben polis memuru olmadan önce 2006’da öldü. Şimdi olsa çok gurur duyardı” dedi.

(Başlık dışında, bu makale Haberler personeli tarafından düzenlenmemiştir ve ortak yayın yoluyla yayınlanmıştır.)