İlericiler Neden Antitröstten Nefret Ediyor?

Dahi kafalar

New member
Enflasyon ABD ekonomisi için büyük bir sorun ve tabii ki Biden yönetimi için büyük bir siyasi baş ağrısı haline geldi. Ancak birçok kişi Başkan Biden’ı enflasyona “odaklanmaya” çağırırken, gerçekte ne olabileceğine dair çok daha az öneri var. yapmak. (Beyaz Saray’da “Odaklandım, odaklandım” diye mırıldanarak dolaşın?) Çoğunlukla, enflasyonu kontrol etmek artık bir para politikası meselesi ve Biden’ın yapabileceği en önemli şey, parayı kontrol eden teknokratlara izin vermek. işlerini yap – bu, Federal Rezerv’e Trump tarzı nutuk çekmemek anlamına geliyor.

Bununla birlikte Biden yönetiminin yaptığı bir şey, büyük ölçüde onlarca yıllık gevşek düzenlemelerin bir sonucu olarak birçok endüstride yüksek oranda yoğunlaşmış mülkiyetin fiyatları yüksek tutmaya yardımcı olduğunu ve muhtemelen son enflasyona katkıda bulunduğunu öne sürerek antitröst politikasını sertleştirmeye çalışmaktır.

Bu girişimi tartışmalı olarak tanımlardım, ancak en azından medyada neredeyse hiç tartışma yok: Biden’ın tekel gücüyle enflasyon arasındaki bağlantısı, birçok ilerici yorumcu da dahil olmak üzere her taraftan şiddetli, neredeyse isterik bir eleştiriyle karşı karşıya. Ve bu şiddeti kafa karıştırıcı buluyorum; Bence yönetimden çok yorumcular hakkında bilgi veriyor.

Enflasyonun 2021’de yükselmesinin nedeninin tekeller olmadığını belirtelim – çünkü 2020’de Amerika’da zaten bol miktarda tekel gücü vardı. Doğru, gayri safi yurtiçi hasıladaki kâr payıyla ölçülen kâr marjları, son zamanlarda oldukça arttı:

Pandemide kârlar arttı. Kredi. . . FRED

Bununla birlikte, bu artışın çoğu, muhtemelen, tedarik zinciri darboğazları sırasında önemli varlıklara sahip olan nakliyeciler gibi şirketlere büyük getiriler yansıtıyor. Senatör Elizabeth Warren’ın önerdiği gibi, bazı şirketlerin fiyatları yükseltmek için genel enflasyonu bir bahane olarak kullanmaları, tekel güçlerini normal zamanlarda bir tepkiye yol açabilecek şekillerde kötüye kullanmaları mümkündür; bu kesinlikle çılgın bir argüman değil ve bunu yapmak Warren’ı Hugo Chavez’in ikinci gelişini yapmaz. Yine de, bu tür davranışlar mevcut enflasyonun küçük bir kısmından fazlasını açıklayamaz.

Ancak gördüğüm kadarıyla Biden yönetimi ve müttefikleri aksini iddia etmiyor. Sadece tekel gücünü vurguluyorlar çünkü bu, hakkında bir şeyler yapabilecekleri bir şey.

Ve politikanın zararı nerede? Bir tarafta, et paketleme gibi sektörlerde antitröst yaptırımlarını sıkılaştırmak, ABD hükümetinin her durumda yapması gereken bir şey. Öte yandan, yönetimin tekel karşıtı söyleminin başka yerlerde sorumsuz politikalara yol açacağına dair hiçbir ipucu yok.

Söylediğim gibi, tüm göstergeler, Biden’ın ve şirketin, talebi soğutmak için faiz oranlarını yükselttiği için Fed’i yalnız bırakacağı yönünde. Ve yönetim içinde veya dışında, Nixon tarzı fiyat kontrolleri talep eden önemli bir Demokrat figür görmedim. Uzaktan olası görünen en müdahaleci politika, John F. Kennedy’nin çelik fiyatlarında açıkça koordineli bir sıçramadan sonra çelik endüstrisini çene kemiği gibi bir şey olabilir – ve Biden’ın sesinin Kennedy kadar sert ve büyük işletmeleri eleştirdiğini hayal etmek zor. bu konuşmada, aşağıdaki videoda da görebileceğiniz gibi.

Öyleyse neden sadece sağdan değil -ki bu beklenirdi- merkezden ve hatta merkez soldan gelen eleştiri yağmuru?

Cevabı gerçekten bilmiyorum ama birkaç şüphem var.

Sorunun bir kısmı, bence, entelektüel saflık takıntısı. Yönetimin dışındaki bazı politika hataları, görünüşe göre, yönetim içindeki politika hatalarının (çoğu arkadaş ve eski meslektaşlar) siyasi olarak atanmadıkları zamanlardaki gibi ses çıkarmaya devam etmesini bekliyor. Ama bak, dünya böyle çalışmıyor. Siyasi atamalar, onları atayan politikacılara hizmet etmelidir. Sahtekârlık veya gerçeğin büyük ölçüde yanlış beyan edilmesi iyi değildir, ancak işverenlerin yapmaya çalıştığı iyi şeyleri vurgulamak tamamdır – ve işin bir parçasıdır.

Bunun ötesinde, kendilerini ilerici olarak gören pek çok insan kulağa popülist gelen herhangi bir şeyden derinden rahatsız oluyor gibi görünüyor – hatta biraz popülist öfke gerçekler tarafından tamamen haklı çıksa bile. Biden, çelik şirketleri hakkında Kennedy’ye benzeyen bir konuşma yaparsa tepkiyi hayal edin (yine aşağıdaki video). Kaç tane Demokratik eğilimli ekonomist bayılma nöbeti geçirirdi?

İşte benim önerim: Biden ve adamlarına antitröst savaşında bir mola verin. Zarar vermez. Her halükarda Biden’ın kontrolü dışında olan büyük şeylerin önüne geçmeyecek. En kötü ihtimalle, yönetim yetkilileri, her halükarda yapmaları gereken şeyleri yapmak için enflasyonu bir bahane olarak kullanacaklardır. Ve hatta enflasyonun kendisi üzerinde marjinal bir etkisi olabilir.

<saat/>

Hızlı Vuruşlar

Tekelleşme tedarik zincirlerini savunmasız hale getirdi mi?

Netflix fiyatları yükseltiyor. Bunun tedarik zincirleri veya işgücü kıtlığı ile ilgili olduğunu düşünmüyorum.

Biden’ın sığır eti endüstrisinin çene kemiği işe yarıyor mu?

Piyasa yoğunlaşmasının ekonomisi ve politikası.

<saat/>

Tekellerle Yüzleşmek

Kennedy, çelik endüstrisine karşı.