‘Irkçılığın’ Çok Fazla Tanımı Var. Başka Bir Döneme İhtiyacımız Var.

Dahi kafalar

New member
Cumartesi gününden beri Buffalo’daki toplu katliam nadiren aklımdan çıktı. Siyahların çoğunlukta olduğu bir mahallede bir süpermarkette öldürülen masum insanlar. Vurulan 13 kişiden 11’i Siyahtı. Kolluk kuvvetlerine göre, onları vurmakla suçlanan adam, Payton Gendron, ırkçı nefret tarafından motive edildi. Erie İlçesi Şerifi John Garcia, birkaç saat içinde bunun “doğrudan ırksal güdümlü bir nefret suçu” olduğunu söylediğinde, herhangi bir şüphede bulunmadı. Belediye Başkanı Byron Brown da Pazar günü “bu birey buraya mümkün olduğu kadar çok Siyahın canını almak amacıyla ifade edilen amacı ile geldi” dediğinde de gelmedi. Charleston, SC’deki Emanuel AME Kilisesi’ndeki 2015 katliamını hatırlamamak imkansız ve ne yazık ki böyle bir şeyin tekrar olmayacağını düşünmek için hiçbir nedenimiz yok.

Açıkçası, ırkçılık Amerika Birleşik Devletleri’nde bitmedi.

Bununla birlikte, bunun farkında olmadığımı düşünen birkaç kişiden fazlasının olduğunu varsaymak için nedenlerim var. Ben ve diğerlerinin bazen adlandırıldığı gibi, ırk üzerine bir heterodoks düşünür, genellikle “Irkçılık yoktur” diye düşünmekle suçlanır. Ya da daha ılımlı eğilimli insanların bazen bana söylediği gibi, ırkçılığı hafife alıyoruz ve hala orada olduğunu anlamıyor gibiyiz. Bu nedenle, Glenn Loury, Coleman Hughes, Wilfred Reilly, Orlando Patterson ve Thomas Chatterton Williams gibi benzer düşünen Siyah düşünürlerin yanı sıra alternatif bir gerçeklikle uğraşıyoruz.

Bu tür izlenimlerin çoğu, “ırkçılık” kelimesinin kullanımının ne kadar yaygın hale geldiğini sorgulamamızdan kaynaklanmaktadır ve böyle bir noktada, neden bugünün çoğu suşuna itiraz ettiğimi açıklığa kavuşturmak istiyorum. ırkçı şiddet gerçeğine rağmen ırkçılık karşıtlığı olarak adlandırılıyor.

Temel fark, düpedüz bağnazlık ile “sistemik ırkçılık” dediğimiz şeyin daha soyut operasyonları arasındadır. Evet, ikisi arasında bir sinerji var. Ancak ırkçılık hakkındaki konuşmalarımızdaki zorluğun kanıtladığı gibi, kişisel önyargı (Irkçılık 1.0) ile Siyah fizikçileri, örneğin Siyah insanların nüfus içindeki oranına göre nadir kılan toplumsal ve sosyo-tarihsel işlemler arasında geniş bir uçurum vardır – Irkçılık 2.0, hatta bazen “beyaz üstünlüğü” olarak da adlandırılır. Alternatif bir evrende, bu iki şey aynı isim altında olmayabilir.

Irkçılık 1.0’da içler acısı olan şey, en azından bizim yaşamlarımızda tamamen ortadan kalkması için hiçbir neden göremiyorum. Araştırmalar, iyi ya da kötü, türümüzde “öteki”ne karşı bir dereceye kadar korku ve güvensizlik olduğunu ortaya koydu. Bana muhafazakar deyin, ancak insan doğasının tamamen değişeceğini ummakta pek bir anlam görmüyorum. Özellikle eğitimli Batılılar, ırkçılık için belki de tarihteki herhangi bir insandan daha güçlü bir kendini izleme alışkanlığı edindiler. Ülkemizde bu alışkanlık, 1960’larda gözle görülür bir şekilde ivme kazandı. Bazıları, beyaz Amerikalıların kalplerindeki ince ırkçı varsayımlar için daha derinlere inerek daha ileri gitmeleri gerektiğini savunuyor. Arzuyu anlıyorum ama bu beklentinin bu noktada ne kadar gerçekçi olduğunu merak ediyorum.

Üzülerek söylüyorum ki aramızda ırkçılar her zaman olacaktır. Silah yasalarımız saldırı tarzı silahlar elde etmeyi kolaylaştırdığı sürece, kitlesel ateş etmeye karar veren, bazıları zihinsel olarak dengesiz, bazıları ise sadece şeytani insanlar olacaktır. Bunun gibi insanların içindeki nefretin gizemli bir şekilde ırkçılığın etrafından dolaşması için hiçbir sebep yok; soru, bu tür insanların neden genellikle bunun tarafından motive edilmeyeceğidir. Bu dehşetle yaşıyoruz.

Bununla birlikte, bu acımasız gerçeklik ile Siyahlar ve beyazlar arasındaki eşitsizlikler – örneğin zenginlik ve eğitim fırsatları arasında – her ikisini de “ırkçılık” genel başlığı altına zarif bir şekilde yerleştirmek için yeterli bir bağlantı yoktur. Yani, terimi hem şiddet içeren nefret suçlarına hem de örneğin toplamda Siyah öğrencilerin bazı meslektaşları kadar standart testlerde iyi performans göstermedikleri gerçeğine atıfta bulunarak giderek daha fazla uyguluyoruz. Ancak “ırkçılık” terimini her iki şey için de kullanma eğiliminde olsak da, hem önyargının hem de performans farklılığının nasıl tek bir kelimeyle atıfta bulunulan aynı şeyin versiyonları olduğu çoğu kişi için açık değildir. Bugünün ırk tartışmasının en çetrefilli yönlerinden biri, bu kelimeyi, en iyi niyetli insanları bile potansiyel olarak şaşırtacak kadar geniş bir fenomen yayılımına uygulamaya başlamamızdır.

Bu nedenle, Buffalo trajedisi gibi bir vakadan haberdar olmak, belirli bir şehirde kölelik tazminatı veya polisten para almak gibi ırkçılık karşıtı girişimlere desteğini kaçınılmaz kılmak olarak alınamaz. Bu tür öneriler için argümanlar olabilir, ancak düpedüz bağnazlığın ve ırkçı şiddetin varlığı bunlardan biri değil.

Bu nedenle, Buffalo’da olanlardan üşüyorum, aynı zamanda ana akım standartlara “beyaz” diye meydan okuyan ideolojiye de karşı çıkıyorum, ırkçılık karşıtı doktrinin modaya uygun ilkelerine uymayanların kınanmasını ve işten çıkarılmasını onaylıyor ve Siyah’a küçümsüyorum. abartılı yaralanma iddialarını teşvik ederek insanları Benim konumum, toplumumuzda Siyahları ve Siyahları derinden hor gören insanların kaldığının tam bilincinde geliyor.

Her zaman bunun gibi vakaları gören, başlarını sallayan ve olayları benim gibi gören birini “Ve ırkçılığın bittiğini düşünüyor – evet, doğru” düşüncesiyle reddedenler olacaktır. Bunu düzeltemem, ancak heterodoks Siyah düşünürlerin makul olduğunu düşünen ancak yine de ırkçılığın etkilerini hafife alanlarla biraz daha ileri gidebileceğimden şüpheleniyorum. Bence yapmıyoruz. Örneğin, Irkçılık 1.0’ı kabul etmenin Irkçılık 2.0’ın ilkelerini kabul etmeyi gerektirdiğini öne süren potansiyel argümanlara saygılıyım, ancak şüpheliyim. Ama umarım bu haber bülteni, yakın zamanda yazdığım bir konunun temasına uygun olarak, bu tür bir argümanın ne kadar iyi dayanabileceğine dair temkinliliğimin ne cehalete ne de kötü niyete değil, kanaate dayandığını gösterir.

Geri bildiriminiz var mı? [email protected] adresine bir not gönderin.

John McWhorter (@JohnHMcWhorter) Columbia Üniversitesi’nde dilbilim alanında doçenttir. “Lexicon Valley” podcast’ine ev sahipliği yapıyor ve en son “Woke Irkçılık: Yeni Bir Din Siyah Amerika’yı Nasıl İhanet Etti” kitabının yazarıdır.