İsrailliler Benjamin Netanyahu’yu Yeniden İktidara Getirdiler. Filistinliler Muhtemelen Fiyatı Hissedecekler.

Dahi kafalar

New member
HAİFA, İsrail — Başbakan adayı Benjamin Netanyahu, İsrail’in bugüne kadarki en aşırı sağcı hükümetinin kurulmasını tamamlarken, İsrail’deki ve işgal altındaki topraklardaki diğer Filistinliler gibi ben de önümüzdeki birkaç yıl içinde olacaklar konusunda dehşetle doluyum. getirecek.

Filistinliler seçimlerden bu yana her gün bir endişeyle uyanıyor ve çoğu zaman endişemizi artıran bir başka haber daha oluyor. Irkçılık atmosferi o kadar keskin ki toplu taşıma araçlarında Arapça konuşmaktan veya okumaktan çekiniyorum. Filistinlilerin hakları ikinci plana itildi.

Biz Filistinliler, İsrailli politikacıların büyük çoğunluğunun İsrail’in Batı Şeria ve Gazze Şeridi üzerindeki askeri yönetiminin sona ermesini veya tüm vatandaşları için eşitliği desteklemediğini bilerek yaşıyoruz. Varlıkları geçici olan ve bizden kurtulmanın mümkün olduğu ana kadar basitçe hoş görülen, araya giren kişilermişiz gibi hissettirildik.

2016 Pew Araştırma Merkezi anketine göre, Yahudi İsraillilerin yüzde 48’i “Arapların İsrail’den sınır dışı edilmesi veya nakledilmesi gerektiği” konusunda hemfikir. Karma Hayfa mahalleme bakıyorum ve komşularımdan hangisinin benzer görüşleri dile getiren aşırılık yanlısı adaylara oy verdiğini merak ediyorum. Arkadaşlarım bana “Gitmemiz an meselesi” diyor. Yaralanmaya hakaret eklemek için İsrailliler, İsrail toplumunda ırkçılığın nasıl normalleştiğine bakmak yerine aşırıcılık ve ırkçılığın artmasından Filistinlileri sorumlu tutuyor. Saldırganı değil, mağduru suçlamaktır.

Bay Netanyahu, son seçilmesinden bu yana Filistin karşıtı politikacılara hükümette önemli pozisyonlar teklif ediyor. Yeni hükümet koalisyonu, liderleri Filistinlilere karşı şiddeti destekleme geçmişine sahip aşırılık yanlısı ve ırkçı Otzma Yehudit veya Yahudi Gücü partisini içeriyor.

Yahudi Gücü partisine liderlik eden bir yerleşimci olan Itamar Ben-Gvir, ırkçılığa tahrik ve bir terörist grubu desteklemekten suçlu bulundu. Bu ayın başlarında, Bay Ben-Gvir’in, Batı Şeria’da bir arbede sırasında Filistinli bir genci öldürerek öldüren bir İsrail askerini selamladığı bildirildi – bu eylem görüntüye yakalandı ve sosyal medyada geniş çapta yayıldı – “Kesin hareket, gerçekten sen hepimizin onurunu yerine getirdi ve sana verileni yaptı.” İsrail’in şu anki polis şefi, onu Mayıs 2021’de artan şiddet olayını ateşlemeye yardım etmekle suçladı. Şimdi ulusal güvenlik bakanı olacak ve onu yaklaşık üç milyon Filistinliye ev sahipliği yapan işgal altındaki Batı Şeria’daki İsrail iç polisi ve sınır polisinin başına getirecek.

On yıllar boyunca ve özellikle Batı Şeria boyunca duvarın dikilmesinden bu yana İsrailliler, Filistinlilerin İsrail askeri yönetimi altında nasıl yaşadıklarına ve İsrail’de Filistinli olmanın ne anlama geldiğine karşı bağışık hale gelmiş görünüyor. Hayfa’daki komşularla nakba veya 1948’de İsrail’in kurulmasıyla yüzbinlerce Arap’ın kaçtığı veya sınır dışı edildiği “felaket” veya İsrail’in apartheid ve hatta İsrail’de ırkçılığa varan askeri işgali hakkında yapılan sohbetler her zaman ilgiyle karşılandı. inkar ya da gerekçelendirme, bu yüzden birbirimizle asla konuşmamayı öğrendik.

1 Aralık’ta Netanyahu, başka bir yerleşimci ve Dini Siyonizm partisinin başkanı olan Bezalel Smotrich ile bir koalisyon anlaşması imzaladı ve onu maliye bakanı olarak atadı ve ona bir Savunma Bakanlığı departmanının kontrolünü verdi. Bay Smotrich kendisini “gururlu bir homofobik” olarak nitelendirdi ve 2015 yılında Batı Şeria’da bir Filistinlinin evinin şüpheli Yahudi militanlar tarafından bombalanarak 18 aylık bir çocuğun ve ailesinin yakılarak öldürülmesinin terörist olmadığını söyledi. saldırı. 2016’da İsrail hastanesinin doğum servislerinde Yahudi ve Filistinli kadınlar arasında ayrım yapılmasından yana olduğunu söyledi.

Geçen yıl Bay Smotrich, İsrail’in ilk başbakanı David Ben-Gurion’un 1948’de Filistinlileri sürme “işini bitirmediğini” söyledi. “yerleşik yabancılar” olarak kabul edilirken, olmayanlar İsrail Ordusu tarafından ele alınacaktır. Bay Smotrich, Savunma Bakanlığı görevinin bir parçası olarak, Batı Şeria’daki İsrail yerleşimleri ve Filistin inşaatı üzerindeki politika üzerinde benzeri görülmemiş bir yetkiye sahip olacak ve hükümetin Batı’daki sivil politikasından sorumlu idare başkanlarını atayabilecektir. Banka.

Hem Yahudi Gücü hem de Dini Siyonizm parti platformları neredeyse tamamen Filistinlilere ve Yahudi üstünlüğünün hüküm sürmesini sağlamaya odaklanıyor. Dini Siyonizm partisi, Batı Şeria’daki yerleşimleri geriye dönük olarak meşrulaştırmayı hedefliyor.

Korkarım, İsrail’in Filistinlilere yönelik şiddetli baskısı, yakın gelecekte, Bay Netanyahu ve önceki koalisyonlarının sicilini – İsrail’deki Filistinlilere karşı acımasız kışkırtma ve önyargıyı kışkırtma, Yahudilerin geçişi Ulus-Devlet hukuku (Yahudi vatandaşlarına ayrıcalık tanıyan), açık ateş politikası, İsrail’in Filistinlilerin evlerini yıkma politikası, Batı Şeria’yı sömürgeleştirmeye devam etmesi ve Gazze’ye yönelik tekrarlanan toplu bombalamaları.

Koalisyonunda Bay Ben-Gvir, Bay Smotrich ve diğer aşırılık yanlılarıyla birlikte Bay Netanyahu, özellikle bu politikaların birçoğunun gerçekleşmesini sağlayan kişi olduğu için, büyük ihtimalle bu yolda devam edecek. Yahudi Gücü ve Dini Siyonizm, Sayın Netanyahu’nun politikalarının doğal uzantılarıdır. Bunu fark etmemek, insanın kafasını kuma gömmeye benzer.

Acımasız durumumuzda herhangi bir umut ışığı varsa, o da Bay Ben-Gvir ve aşırılık yanlısı arkadaşlarının yükselişinin daha fazla Amerikalının gözünü açması olabilir. Bazı eski Dışişleri Bakanlığı yetkilileri ve diplomatlar, Biden yönetimini yeni İsrail koalisyonunun en aşırı üyeleriyle iş yapmamaya çağırdı. Amerikan Yahudi grupları da yeni koalisyonla ilgili endişelerini dile getirdiler. Ancak Amerikan politikasının bu kara haberlere yanıt olarak değişmesi pek olası değil. Dışişleri Bakanı Antony Blinken, İsrailliler ve Filistinliler için “eşit özgürlük, güvenlik, fırsat, adalet ve haysiyet önlemlerinden” söz etti, ancak bu yeni hükümetle Filistinlilerin özgürlük ve güvenlik içinde yaşamalarını sağlamak için hangi garantileri sunacak?

İsrail daha da sağa doğru savrulurken, ABD ve diğer Batılı hükümetler, başbakan olduğu zamanki kötü şöhretli eski general Ariel Şaron’dan ırkçılık tuzağına düşüren aşırı milliyetçi ve yerleşimci Avigdor’a kadar, bir öncekinin ötesinde sayılan aşırılık yanlılarını normalleştirmeye ve meşrulaştırmaya devam etti. Lieberman, Bay Netanyahu’nun ikinci başbakanlık döneminde onu 2009’da kabine bakanı yaptığında.

İsrail’in Filistinli ve Yahudi vatandaşlarına sadakat yemini etmesi ve Filistinlileri İsrail vatandaşlığından çıkaracak şekilde sınırların yeniden çizilmesi çağrısında bulunan Lieberman’ın atanması o dönemde geniş çapta eleştirilmişti. Ancak çok geçmeden Amerikalı ve Avrupalı yetkililer Bay Leiberman ile görüşüyordu.

Bunun bu sefer de olmayacağına dair çok az umut var ve birkaç yıl önce hayal bile edilemeyen şey gerçek olacak ve İsrail’in seçim tercihlerinin en ağır bedelini Filistinliler kaçınılmaz olarak ödeyecek.

Diana Buttu bir avukat ve Filistin Kurtuluş Örgütü müzakere ekibinin eski danışmanıdır.

The Times yayınlamaya kararlı çeşitli harfler editöre. Bu veya makalelerimizden herhangi biri hakkında ne düşündüğünüzü duymak isteriz. İşte bazıları ipuçları . Ve işte e-postamız: [email protected] .

The New York Times Görüş bölümünü takip edin
Facebook , Twitter (@NYTopinion) ve instagram .