İsrailliler ve İranlılar iki ülke arasındaki gerilimin tırmanmasından endişeli

Fantestik lady

Global Mod
Global Mod
İran ile İsrail arasında açık savaş çıkması ve ABD'nin çatışmanın içine çekilmesi tehdidi bölgeyi gerginleştiriyor.

Bazı İsrailliler gerilimi tırmandırmak istemediklerini ancak bölgedeki en güçlü ve teknolojik açıdan en gelişmiş orduya sahip olmalarına rağmen risklerin bu kadar yüksek olmasından dolayı tedirgin olduklarını söyledi.

Tzur Hadassah sakinlerinden 60 yaşındaki Jeremy Smith, “Gerçekten büyük bir savaş olmayacağını umuyorum, İsrail'de hiçbirimiz büyük bir savaş istemiyoruz, bu yüzden umarım bu kadardır ve İran'ın artık durmasını umuyorum” dedi.

“İsrail'in karşılık vereceğini tahmin ediyorum çünkü tüm ülkemiz füzeler ve insansız hava araçlarıyla kaplıydı. Ne yapabilirsiniz? Ama bunu bir şekilde durdurmak zorundayız.”

İran saldırısından önce İsrail yetkilileri halka büyük toplantılar düzenlememelerini, Yahudilerin Fısıh Bayramı sırasında tüm okulların ve çocuk kamp alanlarının kapatılmasını ve bazı plaj ve turizm alanlarının kapatılmasını emretmişti.

71 yaşındaki Kudüs sakini Amy Friedlang Morgans, “Hamas'la savaş istemedik, onlar bize saldırdılar. Biz İran'la savaş istemiyoruz, onlar bize saldırdılar” dedi.

“İran'la savaş istemiyoruz, Yahudilerin burada yaşamasını bir türlü kabul edemiyorlar. Burası bizim vatanımız, İncil'de yazıyor.”

AFP ve Reuters'ten gelen bilgilerle