Kaliforniya’da Evsizlik Korkunç. İşte Nasıl Yardımcı Olabilirsiniz.

Dahi kafalar

New member
Bu makale, Times Opinion’ın 2022 Tatil Hediye Rehberi’nin bir parçasıdır. Devamını oku Opinion’un editörü Kathleen Kingsbury’den bir notta rehber hakkında.

Kaliforniya’daki evsizlik krizi konusunda çaresiz ve umutsuz hissetmemek zor. Sorunu ele almak için çok şey yapılıyor olsa da – Vali Gavin Newsom’un son bütçesi, geçici barınma, akıl sağlığı devası ve diğer yardımlar için milyarlarca dolar harcamayı özetliyor – bunların hiçbiri bir göçük açmak için yeterli görünmüyor: Şu anda yaklaşık CalMatters tarafından yakın zamanda yapılan bir analize göre eyalette 174.000 kişinin yaşayacak yeri yok ve bu sayı, Kaliforniya’nın genel nüfusu son zamanlarda düşmüş olsa bile endişe verici bir oranda artıyor.

Siyasi bir mesele olarak evsizlik, aynı zamanda inatçı görünen bir noktaya kadar suçlandı. Fox News, Los Angeles ve San Francisco’nun tehlikeli, çadırlarla dolu sokaklarını Biden dönemi Amerikan harabesinin görsel bir kısaltması olarak sık sık sergiliyor. Ve yerel düzeyde bile siyasi batağa saplandık. Kaliforniya’daki evsizliğin, ciddi, uzun vadeli azgelişmişliğin bir sonucu olarak, eyaletin aşırı barınma maliyeti tarafından yönlendirildiği artık apaçık ortada. Ancak son yıllarda NIMBYizm’in kontrolü gevşemiş olsa da – yerel toplulukların yeni konut inşa etmeye karşı dışlayıcı politikalarını sınırlayan yeni yasalar var – insanların yaşaması için daha fazla yer inşa etmek son derece zor.

Evsizliği hafifletmek için çalışan ve çalışan uzmanlar, pratikten felsefi ve stratejik olana kadar nasıl yardım edileceğine dair ipuçları verdi. Ancak önerileri şu şekilde özetlendi: Yapabilirsin bir şey.

“Bu şehirdeki insanların çektiği ıstırabın boyutu şimdiye kadar gördüğümüz hiçbir şeye benzemiyor, bu yüzden nereden başlayacağınızı bile bilmediğiniz için kendinizi duygusal olarak kapatmaya başlayacak kadar bunaltıcı bulmak kolay olacaktır.” Los Angeles’ta evsizleri destekleyen gruplara mal toplayan ve dağıtan Shelter Partnership’in yönetici direktörü Jan Perry. Ancak böyle bir ayrılma yersizdir, dedi. “Bu sorun o kadar geniş ki” “herkesin yapacak çok işi var ve kimse izin istemesin. Gidip yardım etmeliler.”

Nasıl? İşte öğrendiklerimden bazıları:

Bir niş seçin. Evsizliğin nedenleri ve etkileri çeşitlidir ve evsizlere yardım eden gruplar da öyle. Bazı yardım kuruluşları insanların acil ihtiyaçlarını karşılamaya odaklanırken diğerleri uzun vadeli siyasi hedefler üzerinde çalışır. Birçoğu belirli gruplara ayrılmıştır – diğerlerinin yanı sıra gençlere, gazilere, ailelere, çocuklu bekar ebeveynlere, akıl hastalarına ve LGBTQ topluluğundaki insanlara yardım sağlayan hayır kurumları vardır.

Evsiz gençlere barınak ve destek bulmaya yardımcı olan Covenant House California’ya ve San Francisco’da ihtiyacı olan ailelere yardım eden saygın bir hayır kurumu olan Compass Family Services’a para vermeyi planlıyorum. Uzmanlar, bağışçıların misyonları kendilerinde yankı uyandıran grupları seçmelerini ve zaman içinde bu gruplara bağlı kalmalarını önerdi; uzun vadeli katılım, etkinizi daha somut hale getirecektir.

Para, mal ve zaman bağışlayın.Evsizlere yardım eden kuruluşların giyim, sabun, tuvalet kağıdı, diş macunu ve çocuk bezi gibi ürünlere ve bunların toplanmasını ve dağıtımını yönetecek gönüllülere de büyük ihtiyacı var.

Yine de bazı pratik notlar: Gıda bankalarına bağış yapmak için dışarı çıkıp konserve ürünler veya diğer gıda maddeleri satın almayın. Operasyonel olarak, gıda bankaları para bağışlarıyla gıdadan çok daha fazlasını yapabilir. Ayrıca, evsiz insanların sadece tatillerde değil, yıl boyunca yardıma ihtiyacı vardır, bu nedenle, imkanınız varsa, desteklediğiniz bir kuruluşa düzenli bağışta bulunmayı düşünün.

Son olarak, aksini duymuş olabilirsiniz, ancak uzmanlar bana tanıştığınız evsizlere bireysel olarak yardım etmenin tamamen sorun olmadığını söyledi. Birine gece için bir otel odası ayarlamak, insanlara öğle yemeği ısmarlamayı teklif etmek, onlara eldiven ve çorap vermek, sohbete dahil etmek: Bunların hepsi ihtiyacı olanlara son derece yardımcı olabilir.

Evsizliğin yapısal nedenlerini ele alın.Covenant House California’nın genel müdürü Bill Bedrossian, 1990’lardan beri sosyal hizmetle uğraşıyor ve son üç yılda endişe verici bir şey fark etti: Karşılaştığı evsiz gençlerin çoğu tam zamanlı işlerde çalışıyor.

“Ülkemizin mantrası her zaman ‘Sadece bir iş bul – haftada 40 saat çalışırsan, kendini yukarı çekebilirsin’ olmuştur” dedi. Ama bu artık doğru değil. Bedrossian, Kaliforniya’da barınma maliyetinin ulaşılamaz hale gelmesi nedeniyle, “bir karton kutuda veya bir üst geçidin altındaki derme çatma küçük bir evde yaşayan birinin” de haftada 40 saat çalışıyor olabileceğini söyledi.

Uzun vadede bu sorundan kurtulmanın tek bir yolu var: Daha çok konut yapmalıyız. Ve bunu yapmanın en iyi yolu, çetrefilli yerel kalkınma ve barınma politikalarıyla meşgul olmaktır.

Kısıtlayıcı konut kurallarına karşı çıkmayı amaçlayan YIMBY hareketini desteklemek için sık sık yazdım ve Kaliforniya Yasama Meclisi aracılığıyla birçok kapsayıcı konut girişimini ilerletmeye yardımcı olan bir savunuculuk grubu olan YIMBY Action’a vermeyi planlıyorum.

Ama politik olarak da meşgul olabilirsiniz.

University of Benioff Evsizlik ve Barınma Girişimi’ni yöneten Margot Kushel, konu düşük gelirlilere konut inşa etmeye geldiğinde, belediye meclisi toplantılarına ve yerel konut kararlarının alındığı diğer forumlara “buna karşı çıkan insanlar ortaya çıkıyor” dedi. Kaliforniya, San Francisco. “‘Evet, düşük gelirli insanlar için daha fazla konut inşa etmeliyiz’ diyen biriyseniz,” itiraz etmemeniz yeterli değil, sizin de ortaya çıkmanız gerekiyor, dedi.

Son olarak, yardım etmek için yapabileceğiniz çok basit bir şey daha var: Evsiz insanların insanlığını kabul edin.

Evsizliği deneyimlemek, sadece yoksunluktan değil, aynı zamanda insanlıktan çıkmadan da acı çekmektir. Kushel, evsiz insanlar “görünmez veya tanınmamış hissetmekten – tamamen terk edilmiş veya geride bırakılmış hissetmekten çok bahsediyorlar” dedi. Ve böylece, insanların barınma ve yiyecek ihtiyaçlarını karşılayacak imkanınız olmasa bile, en azından onların varlığını kabul edebilir ve herhangi bir kişiye yapacağınız nezaketi onlara gösterebilirsiniz.

Bu makale, Times Opinion’ın 2022 Tatil Hediye Rehberi’nin bir parçasıdır. Yazarın bahsedilen kuruluşlarla doğrudan bir bağlantısı yoktur. Bahsedilen kuruluşlarla ilgileniyorsanız, lütfen doğrudan web sitelerine gidin. Ne yazar ne de The Times, gruplarla ilgili soruları yanıtlayamayacak veya bağışı kolaylaştıramayacak.

Farhad Manjoo ile Ofis Saatleri

Ferhat istiyor okuyucularla telefonda sohbet edin . Aklınızdaki herhangi bir şey hakkında bir New York Times köşe yazarı ile konuşmak istiyorsanız, lütfen bu formu doldurun. Farhad, aramak için birkaç okuyucu seçecek.

The Times yayınlamaya kararlı
çeşitli harfler editöre. Bu veya makalelerimizden herhangi biri hakkında ne düşündüğünüzü duymak isteriz. İşte bazıları ipuçları . Ve işte e-postamız: [email protected] .

The New York Times Görüş bölümünü takip edin
Facebook , Twitter (@NYTopinion) ve instagram .