Kanada'daki Hintli öğrenci, bir Instagram Habersu ve çevrimiçi nefret

Dahi kafalar

New member
Mehul Prajapati, 26, Ontario, Kanada'daki Wilfrid Laurier Üniversitesi'nde öğrenci.

Her şey üniversite öğrencilerine yerel gıda bankasını en iyi şekilde nasıl kullanacaklarını açıklayan bir Instagram Habersuyla başladı. Kısa süre sonra Habernun arkasında yer alan Kanada'daki Hintli öğrenci, sosyal medyada bir dezenformasyon fırtınasına yakalandı.

Ontario'daki Wilfrid Laurier Üniversitesi öğrencisi Mehul Prajapati (26), daha sonra Haberyu sildi. TikTok, Reddit gibi sosyal medya platformlarında popüler oldu ve

“İstediğin kadarını yanına alabilirsin… Öğrenci olarak bunun bana çok faydası oldu. Videoda Laurier kazağı giyen Bay Prajapati, “Bu bana her ay yiyecek ve alışverişten yüzlerce dolar tasarruf ettiriyor” dedi.

Bu, kullanıcıların gıda bankasının kaynaklarını para tasarrufu için kullanmanın akıllıca olup olmadığını sorgulamasına yol açtı.

Kısa bir süre sonra sosyal medya hikayeyi ele geçirdi ve öğrencinin TD Bank'ta veri analisti olduğunu ve yıllık 98.000 dolar maaş kazandığını iddia etti.

Bunun yanlış olduğu ortaya çıktı. Moneycontrol'ün haberine göre, Bay Prajapati bankada 17 hafta stajyerlik yaptı ve görevi Aralık 2023'te sona erdi.

Ancak hem Hindistan hem de Kanada, öğrencinin banka tarafından “işten çıkarıldığını” söyledi.

İddia daha sonra TD tarafından çürütüldü.

Sözcü Lisa Bodnar'ın Kanada gazetesi The Record'a yaptığı açıklamada, “Videoda tanımlanan kişi mevcut bir TD çalışanı değil ve bildiğimiz kadarıyla Haber yayınlandığı sırada TD'de çalışmıyordu” dedi.

Bu arada, üniversitenin öğrenci dekanı durumu gözden geçiriyor ve konuyu internette çok fazla nefret alan Bay Prajapati ile doğrudan tartışacak.

Laurier, The Record'a yaptığı açıklamada, “Öğrencimize yönelik çevrimiçi taciz kötü niyetli ve zararlıdır” dedi. “Öğrencilere ihtiyaç duydukları desteği veriyoruz” diye devam etti.

Geçen hafta kendisi de müzisyenlik yapan Bay Prajapati tüm sosyal medya platformlarını kapatmak zorunda kaldı.

“Telefon bildirimimi duymak beni korkuturdu. Altı gün boyunca evde kilitli kaldım, güvenliğimden endişelendim ve kendimi yalnız ve desteksiz hissettim” dedi Moneycontrol'e. “Kimse fikrimi duymak istemiyor gibiydi; hakkımda yalnızca birkaç dakika içinde 25 yıl boyunca inşa ettiğim itibarımı zedeleyen yanlış şeylere inandılar” dedi.

Hikayeyi kendi açısından açıkladı ve Habernun amacının, gıda güvensizliğiyle mücadele eden diğer öğrencilere, kendilerine yönelik seçeneklerin mevcut olduğunu bilmelerini sağlamak olduğunu söyledi.

“Bu deneyim bana zor bir ders verdi: İnternette gördüğünüz her şey doğru değil. Çoğu zaman gerçek hikaye insanların varsaydığından çok farklıdır. Sosyal medyanın ve internetin bu karanlık tarafı sizi ya bir kahraman ya da bir hiç haline getirebilir.” Yaşanan zorluklar hakkında düşünürken Moneycontrol'e “Bu sadece bir tıklama” dedi.