Karacanın Sonu Geliyor ve Çok Yakında

Dahi kafalar

New member
Kariyerimi kürtaj tarihi üzerine çalışarak geçirmiş biri olarak, Çarşamba günkü Yüksek Mahkeme kürtaj davasında, Dobbs v. Jackson Kadın Sağlığı Örgütü’ndeki sözlü argümanlara uyum sağlamayı ne bekleyeceğimi bildiğimi sanıyordum. Ne olursa olsun ABD kürtaj yasasında büyük değişikliklerin olacağı açıktı. Söz konusu Mississippi yasası, Roe v. Wade ve Planned Parenthood v. Casey, hamilelikte önemli ölçüde daha sonra kürtaj seçme hakkını tanımalarına rağmen, 15 haftalık hamilelikten sonra kürtajı yasaklamaktadır. Dolayısıyla, eğer mahkeme bu davada Mississippi’nin tarafını tutarsa -ki bunun yaygın olarak beklendiği gibi- o zaman Amerikan kürtaj hakları temelden sarsılacaktır.

tek gerçek soru nasılhakimler, Mississippi’nin tarafını tutma kararlarını rasyonalize edecekler. Ve bu cephede, korkarım yanılmışım.

Bu kararın nasıl gideceğine dair iki olası senaryo var: Yargıçlar, bugün kürtaj yasasının temelini oluşturan sözde uygulanabilirlik standardını ortadan kaldırabilir. (Yaşayabilirlik, bir fetüsün rahim dışında veya yaklaşık 23 haftalık hamilelikte hayatta kalabileceği noktadır.) Veya çok daha radikal bir şey yapabilirler ve – emsal kahretsin – Amerika’da kürtaj hakkı yoktur diyebilirler.

Tartışmaları dinledikten sonra, gelecek yıl kararları bozulduğunda yargıçların Roe v. Wade’i tamamen bozacağına inanıyorum.

Bu sabaha kadar, ikinci yolun hızla düşen anket sayılarına sahip bir Yüksek Mahkeme için fazla tehlikeli olduğunu düşünüyordum. Pek çok Amerikalı, meşruiyeti için saygıya ve yumuşak güce dayanan bir kurum olan Yüksek Mahkemenin partizan bir kurum olduğuna inanıyor. Bu arada, 2022 bir seçim yılıdır. Yargıçlar Amy Coney Barrett ve Brett Kavanaugh için yapılan onay duruşmalarının çoğu emsallere saygılarını artırdı. .

Mahkemenin sonunda Roe’yu devireceğine inanıyordum – yargıçların birçoğu tam da bunu yapmak için eski Başkan Donald Trump tarafından seçilmişti – ama Dobbs argümanlarından önce, bu kadar çabuk yapacaklarını düşünmemiştim. Yargıçların darbeyi yumuşatmak, kürtaj haklarını elden geçirirken Amerikan halkına dava açmak ve yargıçların sadece cüppeli partizanlar olduğu argümanlarını etkisiz hale getirmek için kendilerine zaman tanıyacaklarını düşündüm.

Çarşamba sabahı duyduğum, çoğunluğun tepkilerden endişe duyduğu bir mahkeme değil, devrimci değişime hazır bir mahkemeydi. (Tepki konusunda en çok endişesini dile getiren yargıç, mahkemenin kürtaj haklarının en yüksek sesle savunucusu olan ve hararetli bir muhalefet yazmaya hazır görünen Sonia Sotomayor’du.)

Bu, mahkemedeki muhafazakarların mutlaka oybirliği olacağı anlamına gelmiyor. Baş Yargıç John Roberts, Roe’yu tamamen tersine çevirmekten kaçınmak istiyor gibi görünüyordu. Ve Yargıç Barrett’ın konumunu ölçmek her zaman kolay olmadı – o, kapmayı en çok bekleyen muhafazakar oy olabilir. Ancak argümanların çoğu için Yargıç Barrett, Roe’yu tersine çevirmeye hazır görünüyordu. Örneğin, tekrar tekrar, hamilelerin çocuklarını kolayca evlat edinebilecekleri için kürtaja ihtiyacı olmadığını öne sürdü.

Çarşamba günü beni en çok endişelendiren Yargıç Kavanaugh’un yorumları oldu. Anayasanın kürtaj konusunda tarafsız olduğu fikrini benimsemiş görünüyor, öneri böyle yapmanın hem mahkemenin meşruiyeti için daha iyi olacağı hem de Anayasa’nın tek ilkeli yorumu olacağı yönünde. “Bu mahkeme kürtaj konusunda titizlikle tarafsız olmalı, ne seçim ne de yaşam yanlısı olmalıdır” dedi. Mahkeme bir keresinde kürtaj tartışmasında adaleti, devletin cenin yaşamını korumaya yönelik çıkarı ile hamilelerin özerklik ve eşitlik konusundaki çıkarları arasında bir denge kurmak olarak tanımlamıştı. Şimdi, Yargıç Kavanaugh, Çarşamba günü, adaletin Roe’yu tersine çevirmek anlamına geldiğini öne sürüyor gibiydi.

Yargıçların geri kalanı aşağı yukarı beklediğim gibi davrandı. Yargıç Clarence Thomas, devletin kadınları hamilelik sırasındaki davranışlarından dolayı cezalandırma yetkisine sahip olduğunu varsayan sorular sordu. Yargıç Neil Gorsuch, defalarca, Mississippi’nin Roevo gitmediği sürece kazanmasının bir yolu olmadığını ileri sürdü. Yargıç Samuel Alito, 14. Değişikliğin kabul edildiği sırada, çoğu devletin kürtajı korunan bir hak olarak görmediğini ileri sürdü – yani, kürtaj hakkının erken Amerikan tarihine dayanmadığını iddia ediyor gibiydi.

Çarşamba günkü tartışmaların mesajında bir yanlışlık yoktu: Amerika Birleşik Devletleri’nde artık kürtaj seçme hakkının olmadığı bir gün olacak ve çok yakında geliyor.

Florida Eyalet Üniversitesi’nde hukuk profesörü olan Mary Ziegler, “Abortion and the Law in America: Roe v. Wade to the Present”ın yazarıdır. ”

The Times yayınlamaya kararlıdır harf çeşitliliği editöre. Bu veya makalelerimizden herhangi biri hakkında ne düşündüğünüzü duymak isteriz. İşte bazıları ipuçları . Ve işte e-postamız: mektup@nytimes. com .

The New York Times Opinion bölümünü takip edin
Facebook , Twitter (@NYTopinion) ve Instagram .