Kısa olmak için daha iyi bir zaman olmamıştı

Dahi kafalar

New member
Durduğum yerden – hatta bir buçuk metreden – uzun olmak, uzun zaman önce emekli olması gereken, yaygın olarak kabul edilen bir üstünlük fantezisi.

Hayatta kalmayı kolaylaştırdığında, yüksekte yaltaklanmak mantıklıydı. Çağlar önce, kendini savunma gerekliliği her saat olmasa da her gün ortaya çıktığında, uzun boylu insanlar ailelerini daha kolay koruyabilir ve eve yünlü bir gergedan böğrü getirebilirdi. Bugün bütün gün ofis koltuğunda oturacak gücü olanlar, eve plastik ambalajlı etleri getiriyor.

Bir nüfusun yapısı ve bunun bir ulusun refahı ve adaleti için ne anlama geldiği hakkında devam eden bir tartışma var, ancak ben bireysel düzeyde kısalıkla ilgileniyorum. Birey olarak başarımız, diğer insanları veya hayvanları dövmemize bağlı değildir. Olsa bile, silahlar ve insansız hava araçları çağında, uzun boylu olmak artık sizi daha büyük bir hedef haline getiriyor.

Gazeteci Stephen S. Hall, “Boyut Önemlidir”de, 18. yüzyılda Prusyalı Frederick William’ın dünyanın dört bir yanından “dev” askerler toplamak için fahiş meblağlar ödediğini ve “ilk kez büyük, postmedieval toplum” ve çağdaş zamanlara yansıyacak inçlere somut değer atfetmek.

Bu erken dönem insan arzularının ve önyargılarının yankıları, özellikle akılda kalıcı bir pazarlama müziği gibi aklımıza takıldı, öyle ki, daha iyi liderler olduklarını varsayarak uzun boylu adaylara oy veriyoruz ve genellikle uzun boylu insanları ortak olarak seçiyoruz. daha iyi eşler 1,85 boyunda ekonomist ve diplomat John Kenneth Galbraith, uzun boyluları tercih etmenin “toplumumuzdaki en bariz ve affedilen önyargılardan biri” olduğunu öne sürdü. Diğerleri, fazladan birkaç santim peşinde uç noktalara gidiyor – giderek daha fazla insan, dayanılmaz uzuv uzatma ameliyatları için 150.000 $ kadar para harcıyor ve ebeveynler, sağlıklı çocuklarına bilinmeyen yan etkileri olan büyüme hormonu tedavileri veriyor.

Bunu biliyorum çünkü ben de o çocuklardan biriydim. Küçükken, kısa olduğum için yabancılaşacağımdan korkan ailemin emriyle, Humatrope’u kalçalarıma üç buçuk yıl boyunca enjekte ettim. Toplumumuzda kısa insanlara ne kadar davranıldığı göz önüne alındığında, neden böyle hissettiklerini anlıyorum – “Kısa insanların yaşamak için bir nedeni yok” sözleriyle bir şarkı, ben doğmadan sadece birkaç yıl önce Billboard Hot 100’de 2 numaraydı.

Şimdi anaokulu sınıfının en küçükleri arasında yer alan ikizlerim var, ancak modası geçmiş bir toplumsal önyargı nedeniyle onlara ilaç vermeye hazırlanmak yerine, oldukları gibi olmalarına izin vereceğim: küçücük. Çünkü kısa daha iyi ve gelecek.

Kısa boy hakkında sadece her dört yılda bir, Simone Biles tek parça streç giysi giydiğinde gözlerimizi kamaştırdığında olumlu bir ışık altında konuşuyoruz. Bu, kısa boylu insanların sahip olduğu pek çok avantajın yeterince takdir edilmemesine neden oldu. Ortalama olarak, kısa boylu insanlar daha uzun yaşar ve daha az kanser vakasına sahiptir. Bir teori, durumun böyle olduğunu öne sürüyor çünkü daha az hücreyle birinin yanlış gitme olasılığı daha az. Bunu herhangi bir gün basketbol smaçlamak yerine kabul ederdim.

Kısa olanlar aynı zamanda doğaları gereği muhafazakarlar ve bu sekiz milyarlık bu dünyada her zamankinden daha önemli. 40 yıldır yükseklik üzerine çalışan ve küçük çevrelerde küçükleri üstün gören yaygın olarak bilinmeyen bir felsefe olan Shrink Think’in vaftiz babası olarak bilinen Thomas Samaras, orantılarımızı aynı tutup Amerika’da sadece yüzde 10 daha kısa olsaydık bunu hesapladı. tek başına yılda 87 milyon ton gıda tasarrufu sağlardık (trilyonlarca galon su, katrilyonlarca BTU enerji ve milyonlarca ton çöpten bahsetmiyorum bile).

Samaras içtenlikle, “Uzun boylu insanların kendilerini kötü hissetmelerini istemiyorum,” dedi, “ama kısa olmak için doğru zaman.”

Ebeveynler, çocuklarının “onları evin içinde ve dışında yedikleri” ve sanki bir onur nişanıymış gibi yeni bir çift ayakkabının alındığı hafta ayakkabılarının nasıl bittiği ile övünürler. Çocuklarım gerbil gibi yemek yiyor – sorun değil, sağlıklılar – ve düşük yüzdelikleri nedeniyle paradan ve yiyecekten tasarruf ediyoruz ve bir yıl boyunca aynı ayakkabıyı giyiyorlar. Ot gibi büyümek mi? Hayır teşekkürler. Bir kaktüs gibi büyümeyi alacağım.

Kısa boylu insanlar sadece kaynakları korumakla kalmaz, aynı zamanda dünyanın artan nüfusu ve küresel ısınma nedeniyle kaynaklar kıt hale geldikçe, uzun vadeli hayatta kalma için de en uygun olabilirler (ve sadece daha fazla kişi uzay gemilerine sıkışabileceği için değil) mahvettiğimiz bu gezegenden zorla ayrıldığımızda). Yuval Noah Harari, “Sapiens” adlı kitabında Flores adlı bir adada yaşayan ilk insan popülasyonu hakkında yazdı. Deniz seviyesinin yükselmesi nedeniyle adanın diğer kara kütlelerinden bağlantısı kesilmişti.

Bay Harari, “Çok yiyeceğe ihtiyacı olan büyük insanlar önce öldü” diye yazdı.

Nesiller sonra, adadaki insanlar sadece üç buçuk fit uzunluğa ulaşacak şekilde gelişti. Daha büyük insanların yapabileceği her şeyi yapabilirlerdi – alet yapmak, avlanmak – ama aynı zamanda zor zamanlarda hayatta kalabilirlerdi.

Daha kısa insanlarla çiftleştiğinizde, sonraki nesillerin ihtiyaçlarını azaltarak potansiyel olarak gezegeni kurtarıyorsunuz. Flört profilinizde müstakbel ortaklar için yüksekliği asgarî düşürmek, daha yeşil bir gezegene doğru atılan bir adımdır.

Bir zamanlar sosyal statü üzerine çalışan Hollanda merkezli bir araştırmacı olan Nancy Blaker, kısa boylu erkeklerin, hakim olan klişelerin aksine, olumlu özellikler geliştirerek kısa olmalarını “telafi edebileceğini” söyledi. “Agresif ve kaba olmakla ilgili değil,” dedi; “Kısa boylu erkekler akıllı stratejik şekillerde davranırlar ve bu aynı zamanda toplum yanlısı olmak anlamına da gelebilir.”

1.60 boyundaki kocam, zekasını geliştirmek için çaba harcamaktansa uzun boylu olmanın daha kolay olacağını söyledi, ama yanaklarımı incitmeseydi evli olmayacağımızı biliyorum. ilk randevumuzda çok zor gülümsemekten.

Sorun şu ki, genel bir ilke olarak, her zaman daha fazlasının değer kattığı yanılsaması içindeyiz. Bunu benim için ortaya koyan, San Diego’daki Rady Çocuk Hastanesi’nden eski endokrinolog Alberto Hayek’ti. Şu anda emekli olan doktorun izini sürdüğümde, çocuklarının altta yatan bir tıbbi sorunu olmayan ebeveynlerin neden onlar için büyüme hormonu tedavisi aradıklarını sordum. Kapitalist bir toplumda yükseklik arayışının mantıklı olduğunu söyledi. “Her şey büyük,” dedi, “binalar, işletmeler” ve ebeveynlerin, çocuklarını tasavvur ederken daha büyük daha iyi olan zihniyetini yansıttıklarını açıklamaya devam etti.

Başka bir endokrinolog, Philadelphia Çocuk Hastanesi’ndeki Büyüme Merkezi’nin bilimsel direktörü İsimde Grimberg, boyculuk var olsa da, ilgili ebeveynlerin yanlış bir şekilde boyun başarının ve aidiyetin anahtarı olduğunu düşündüklerini söyledi. Dr. Grimberg, “Gelişen ve olağanüstü derecede iyi olan ve harika hayatlar süren bazı kısa boylu insanlar var ve mutsuz olan bazı uzun boylu insanlar var” dedi. “Sonucu belirleyen yüksekliğin kendisi değildir.”

Kabul ediyorum. Kısa bir insan olarak, yapamayacağım tek şeyin yüksek raflardan bir şeyler kapmak olduğunu anladım. Ancak bu, bakkalda işe yarar çünkü uzun boylu insanlar bir şeylere uzanmayı severler – bu, aşırı uzuvlarının hala bir amacı varmış gibi hissetmelerini sağlar.

Dünyanın bazı köşelerinde aslında bir boy kısalığı kutlaması yapılıyor. 1,82 boyunda bir öğretim görevlisi ve sanatçı olan Arne Hendriks, performans ve sergileri kullanarak insanları daha az santimi kucaklamaya teşvik ediyor. Hatta oğullarının diyetlerinden süt ürünlerini kısıtladı ve büyümelerini sınırlamak için onlara yalnızca minimum şekere izin vererek onları yükseklik hastalıklarından kurtardı. Bay Hendriks, “Uzun boylu insanların yüksek atlarımızdan inme zamanı geldi,” dedi. “Uzun olduğunuzda kendinize fazla güvenmeyin çünkü muhtemelen daha genç öleceksiniz, daha fazla sağlık probleminiz olacak ve çevreyi daha fazla kirletiyorsunuz.”

Hayal ettiğim gelecek farklı: Çocuklarımın çocukları kısanın değerini bilsin istiyorum. Kendilerine “kısa su içecekleri” ile “dakikalarca bacaklar” demelerini istiyorum. Biri “en kısa benim” diye bağırırken, umarım diğeri avantaj elde etmek için dizlerini büker, “Hayır, hayır” diye bağırır. Benen kısa!”

Mara Altman, “Gross Anatomy” kitabının yazarı ve yazarıdır.

The Times yayınlamaya kararlı çeşitli harfler editöre. Bu veya makalelerimizden herhangi biri hakkında ne düşündüğünüzü duymak isteriz. İşte bazıları ipuçları . Ve işte e-postamız: [email protected] .

The New York Times Görüş bölümünü takip edin
Facebook , Twitter (@NYTopinion) ve instagram .