Kürtaj: Gerçek Hikayeler, Soyutlamalar Değil

Dahi kafalar

New member
Kredi. . . The New York Times için Kenny Holston
Kredi. . . Damon Winter/The New York Times

Editöre:

Roe v. Wade kararı verildiğinde üniversiteden yeni çıkmıştım. 20’li yaşlarımda, o sırada hap kullanmama rağmen planlanmamış bir hamileliği sonlandırmamı sağladı. Bir çocuk için hazır değildim ve o yaşta ebeveyn olma becerilerim konusunda ciddi şüphelerim vardı. Kararımdan asla pişman olmadım. Yüksek lisansa devam edebildim ve lisanslı bir klinik sosyal hizmet uzmanı olabildim.

Kürtajla ilgili meselenin büyük bir kısmı tartışılmıyor bile – istenmeyen ve sevilmeyen çocukların refahı ve bakımı. İnsanlar safça bir çocuk doğduğunda sevileceğine mi inanıyor? Çocuğu istemeyen ama evlatlık vermeyen bir anneden doğan çocuğun hayatından neden bahsetmiyoruz?

Yakılan, fiziksel ve cinsel istismara uğrayan çocuklarla ilgili anlatabileceğim hikayeler insanları hayrete düşürürdü. Ve bu, iklim değişikliğinin getireceği kıtlıklar göz önüne alındığında, dünyanın daha az insana ihtiyacı olduğu gerçeğinden bahsetmiyorum bile.

JoAnn Ruppert
Santa Fe, N.M.

Editöre:

Yeniden “Yargıtay, Karacanın Sonuna Kadar Yol Açıyor” (Görüş, 4 Aralık):

Linda Greenhouse’un Mississippi kürtaj davasına ilişkin sözlü argümanlarla ilgili mükemmel makalesine yanıt olarak şunu eklemek isterim: Hamileliğin kadınlara yüklediği fiziksel ücretler hakkında neden bu kadar az tartışma var?

İlk oğlumun cerrahi doğumu sırasında bana verilen halüsinojenik kokteylden sonra yıllarca PTSD’den acı çektim. Karnımdaki büzülmüş yara izini çevreleyen kalıcı sinir hasarı, bu deneyimin günlük bir hatırlatıcısı.

En iyi arkadaşım kızının doğumu sırasında neredeyse ameliyat masasında kan kaybediyordu ve bu da onu daha fazla çocuk sahibi olamayacak hale getirdi. Eski meslektaşım, ilk çocuğunun doğumu sırasında vajinasının ve rektumunun cerrahi olarak rekonstrüksiyonunu gerektiren dördüncü derece bir yırtık yaşadı. 20 yıl sonra bile bağırsak hareketlerinin asla eskisi gibi olmadığını söyledi.

Tanıştığım genç bir kadın, sabah bulantısı o kadar şiddetliydi ki, hamileliğinin ilk ayında yıllık ödenmeyen tüm hastalık günlerini tükettiği için kürtaj yaptırdığını söyledi. Patronu onu kovmakla tehdit etti, bu yüzden kirasını ödeyebilmek için işi sonlandırmayı seçti.

Böyle hikayelere devam edebilirim. Hamilelikleri ve doğumlarından tamamen etkilenmeyen çok az kadın tanıyorum. Her hamileliğin, bir kadının vücudu üzerinde, bazıları diğerlerinden daha şiddetli, kalıcı bir etkisi vardır. Kendini korumayı seçmek bencillik değildir.

Shaileen Patton
Charlotte, N.C.

Editöre:

Ross Douthat tarafından kaleme alınan “Kürtaj Karşı Dava” (sütun, 2 Aralık):

Bu sütun için teşekkür ederiz. Okurlarınızın büyük çoğunluğunun kürtaj haklarını desteklediğinden eminim, ancak kürtaja karşı olan azınlığımız, elde edebileceğimiz her şeyi takdir ediyor.

Sn. Douthat, bence tartışılmaz olan kürtaja karşı birincil argümanı kısa ve öz bir şekilde ifade etti. Kürtaj, anne ve/veya baba için külfet olması dışında bir neden olmaksızın bir insanın canını alır.

Hamilelik, türün dişisini, biz erkekler tarafından tam olarak anlaşılamayan derin şekillerde etkiler. Ancak hamilelik nedeniyle bir kadına uygulanan baskılar, doğmamış çocuğun öldürülmesini haklı çıkarmak için kullanılamaz.

Bir Hristiyan olarak, açık cevabın Kutsal Yazıların açık öğretilerini takip etmek olduğuna inanıyorum. Çocuklar bir nimettir ve korunmalıdır.

Hamileliğin erkekleri etkilemeyen şekillerde yalnızca bir kadının hayatını etkilemesi gerçeğinden hoşlanmayabilirsiniz, ancak O’na inanıyorsanız, Tanrı’ya inanıyorsanız bu tartışmayı Tanrı’ya, inanmıyorsanız evrime götürmeniz gerekir.

Paul A. Mattaliano Jr.
Charleston, S.C.
Yazar emekli bir papazdır.

Editöre:

Ross Douthat zeki bir adam ve yetenekli ve oldukça etkili bir yazar. Onun sütunları, gerçek yaşayan, mücadele eden insanlardan ziyade ideoloji ve felsefe ile ilgili sonuçlara dayansalar bile, genellikle ikna edicidir.

Kürtajla ilgili sütununda, düşüncesi, zor bir seçimle karşı karşıya kalan bir kişinin gerçekte yaşadıkları gerçeğini görmezden geliyor. Duygular ve insan ihtiyaçları önemli değil gibi görünüyor.

Talihsiz bir örnek: Doğmamış ve istenmeyen bir “kişi” nasıl bir yaşam bekleyebilir? Kaçı yoksulluğa mahkûm, kaçı onları hiç istemeyen ebeveynler tarafından reddedilecek ve istismar edilecek? Kendileri adına tartışanların kaçı, kendilerine verilen hayatı katlanılabilir kılabilecek kaynakları onlara vermeye istekli?

Leonard Simon
Los Angeles

Editöre:

Sarah Wildman’ın “‘Kalbi Çok Atıyordu'” (Opinion, 1 Aralık):

Kaybolan üreme haklarımızla ilgili olarak, Bayan Wildman, Lynn Paltrow’dan alıntı yapıyor: “İnsanlara insanlıklarını ve yaşam haklarını hatırlatan, görünür bir kadının şehitliği ve görünür ıstırabı ve ölümüdür. ”

Beklediğimiz bu mu? 1956’da mutfak masasında kürtaj olan ama neyse ki ölmeyen görünür bir kadınım. O zamanlar görünmezdim, tıpkı bugün kürtaj bakımı yapılmadığı için acı çeken ve ölen kadınların görünmez olması gibi.

Bu kadınları çok uzaklarda aramaya gerek yok. Çoğunlukla fakir ve güçsüz oldukları için görünmez olmaları trajiktir. Etkilenmemiş erkekler ve büyük ölçüde ayrıcalıklı kadınlar tarafından görünmez ıstıraba ve olası ölüme teslim edilmeleri müstehcendir. Tanrı bize yardım etsin – eğer hala yapabiliyorsa.

Fran Moreland Johns
San Francisco
Yazar, “Tehlikeli Zamanlar: Kürtaj Öncesi — ve Sonrası — Roe v. Wade’e İçeriden Bir Bakış. ”

Editöre:

Sesimiz nerede? Biz anekdotsal bir azınlık değiliz. Bizler sadece Savita, Izabela ve Sarah Wildman’ın bahsettiği ektopik gebeliği olan Teksaslı kadın değiliz. Biz daha milyonlarız. Bu aynı zamanda bir #MeToo anı. korkma Acınızı biliyoruz. Biz de orada bulunduk. Oradaydım.

26 yaşındayken dış gebelik geçirdim. Kanıyordum, bebek kaybolmuştu ve ben de neredeyse kayboluyordum. Neyse ki acil ameliyat ve kan nakli hayatımı kurtardı ama utancı silmedi. Neyi yanlış yapmıştım? Hiçbir şey değil. Ama toplum mutlu anne-bebek sonları bekliyor, bu yüzden yaptığım bir şey yanlış olmalı. sessizce yas tuttum.

Yakında 70 yaşına giriyorum ve bir sesim var. Kadınlar, insanlığınızı geri alın artık. Bu boş, nefret dolu yasama organlarına ve mahkemelere bakın ve sesinizin duyulmasını sağlayın. Bu kürtaj karşıtı yasalar, insanlık karşıtı yasalardır. Şimdi insanlığınızı geri alın. Bir sesin var. Birlikte bir sesimiz var.

Mary E. Slocum
Palo Alto, Kaliforniya.

Editöre:

Yüksek Mahkeme Roe’yu bozarsa, kürtajı yasaklayan eyaletlerde kaç genç kadın üniversiteye gitmek isteyecek?

Bonnie Thompson
Los Osos, Kaliforniya.

Editöre:

David Brooks’un yazdığı “Kürtaj: Kararsız Çoğunluğun Sesi” (sütun, 3 Aralık):

Bay Brooks’un kürtajla ilgili ahlaki konulara ilişkin düşünceli analizinden etkilendim. Bir insan yaşamının yok olmasına ilişkin kararların doğasının ne kadar yoğun ve ne kadar üzücü olduğunu kısa ve öz bir şekilde ortaya koydu.

Pek çok ilericinin kürtaj lehine argümanlarını bir hak olarak çerçevelediği bencil duygusuzluğu görmek üzücü. Kürtajı basitçe “benim bedenim, benim seçimim” meselesine indirgemekte çekingen olmayanlar, kesinlikle tüm insanların en duyarsızları olmaktan suçludurlar.

Bir çocuğu beslemek ve doğurmak, tüm yaşam süreçlerinin en kutsalıdır. Bir fetüsün sadece bir hücre demeti değil de bir birey olduğuna karar vermenin ağır sorumluluğunu kim üstlenecek? Herhangi bir bilim insanı ya da doktorun, kişinin bireyselliğinin ve ruhunun ceninin içine gömüldüğü günü tanımlaması mümkün müdür?

Doğmamış bebeğin genlerinin yüzde 50’sinin babaya ait olduğunu da unutmayalım. Bu kadar önemli bir kararda onun herhangi bir hakkı yok mu?

Cyril Alappat
Kochi, Hindistan