Kürtaj: Kararsız Çoğunluğun Sesi

Dahi kafalar

New member
Politikamızın neden bu kadar berbat olduğunu bilmek istiyorsanız, son 72 saat içinde kürtajla ilgili kamuoyundaki tartışmalarımıza göz atın.

Herkes Yüksek Mahkemenin Roe v. Wade davasında nereye gittiğini seziyor. Ancak siyasetimiz daha kaba ve daha kavgacı hale geldikçe, birçok muhafazakar, bu konuyu her zaman bu kadar zorlaştıran sorunları kabul bile etmiyor. Örneğin: Korkunç koşullarda hamile kalan kadınlara nasıl uygun saygı ve hürmet gösteririz? “Bu soyut değil. Bu benim bedenim ve benim özel ilgim mi?” Büyük çoğunluğun yaşamın anne karnında başladığına inanmadığı yerlerde kürtajı yasaklamak nasıl olurdu? Pek çok muhafazakar, her şeyi dışlayarak fetüse odaklanır.

Öte yandan, ilerici yorumların çoğu cenini hiç tanımaz. Son bir veya iki gün içinde, ilericilerin kürtajdan sadece kadınlar için sağlık hizmeti veya bir kadının vücuduyla ne yaptığına dair tamamen özel bir karar olarak bahsettiğini gördüm. Pek çok ilerici, kürtaj hakkında sanki bir insan yaşamının sona ermesi mümkün değilmiş gibi konuşuyor.

Özellikle şimdi, Trump sonrası kamusal hayatın yozlaşmasında, politikacılar, propagandacılar ve bu konudaki aktivistler, yanlarını güçlü bir şekilde savunmak için zor ve karmaşık konuları atlıyorlar. Ve her konuda gördüğümüz şey bu. Kesinlik orduları öne çıkıyor ve tartışmaya ve siyasete hükmediyor. Geri kalanımız, kararsızlık tarafından engellendi, geri çekiliyoruz. Çoğunluğun genellikle yönetmediği bir demokraside yaşıyoruz.

Profesyonel bir uzmana göre kürtaj hakkında çok az şey yazdım çünkü çok yorgunum. Hayatımın çoğunda kendimi bir seçim yanlısı olarak gördüm çünkü hayatın ne zaman başladığını bildiğime dair hiçbir güvenim yoktu ve görüşlerimi başkalarına empoze etmek istemiyordum. Ama birçok insan gibi benim de hayatım bu konu ile kesişti.

19 yaşlarındayken üniversiteden eve gelen ve hamile olduğunu fark eden bir arkadaşım benden kürtaj sürecinde kendisine eşlik etmemi istedi, ben de yaptım. İlerici çevrem beni onun kürtajdan önce ve özellikle sonra çektiği ahlaki ve duygusal ıstıraba hazırlamadı. Bunun ne kadar ciddi bir mesele olduğunu ve ne kadar alçakgönüllülükle ele alınması gerektiğini anladım.

Sonra bilim geldi. Pek çok insan gibi ben de sonogramlardan ve cenin erken evrelerinde insan formunu gösterme şekillerinden etkilendim.

İnsan gelişimiyle ilgili kitaplarımdan payıma düşeni okudum ve çıkarım şu ki, şeyler rahimde sandığımızdan çok daha erken oluyor. 20 veya 21 hafta önce, yaşayabilirlik olarak kabul edilenden önce, fetüs muhtemelen hareket ediyor, parmağını emiyor, gözlerini hareket ettiriyor, sesler duyuyor. Dişi bir fetüsün kendi yumurtaları vardır. Bunlar ayıltıcı gerçekler.

Sonra düşükler var. Düşüklere üzülen çok kişi gördüm. kendime acıdım. Bazı hücrelerin kaybı gibi değil, yaşam kaybı gibi geliyor.

Tecrübe ve ondan kaynaklanan ahlaki duygular, beni kürtaj karşıtı pozisyona doğru birçok adım attı. Bu, hayatın ne zaman başladığını bildiğim anlamına mı geliyor? Bu artık doğru soru gibi görünmüyor. Tüm insanların kendilerinden bir parçası olduğuna, boyutu, şekli, rengi veya ağırlığı olmadığına, ancak onlara sonsuz değer ve haysiyet verdiğine ve bu onların ruhu olduğuna inanmaya başladım. Bana göre can alıcı soru, canlı bir organizmanın ne zaman insan ruhuna dönüştüğüdür. Sezgim, bunun bir an değil, bir süreç – ilahi gizemle örtülmüş bir süreç olduğu yönünde.

Korkarım ki Amerikalıların kabaca yarısı bazı durumlarda kürtajı kısıtlamak istiyor ama -belki de bunun işe yaramaz veya yanlış olacağını düşündükleri için- tamamen yasaklamak istemiyorlar. . Olağanüstü durumlar dışında, üçüncü ve bazı ikinci üç aylık dönem kürtajları bana giderek daha yanlış geliyor. Ama ilk üç aylık dönem? Bilmiyorum ve bu yüzden her kadının vicdanına sığınırım.

Yargıtay’ın nereye doğru gittiğini düşünürsek, Claremont McKenna profesörü Jon A. Shields’in Ekim ayında bu sayfalarda taslağı çizdiği ve ilk üç aylık dönemden sonra kürtaj kısıtlamalarının sıkılaştırılmasını gerektirebilecek uzlaşma pozisyonuna imza atacağım.

Sanırım bu, Dobbs ile Jackson Kadın Sağlığı Örgütü arasındaki mevcut müzakerelerde John Roberts’ı desteklediğim anlamına geliyor. Mahkemenin 15 hafta sonra Mississippi’nin kürtajı yasaklayan yasasını onaylayıp destekleyemeyeceğini, ancak Roe’yu devirip devletlerin toplam veya toplam yasakları yürürlüğe koymasına izin verip vermeyeceğini araştırmaya açık olduğunu belirtti. Ama azınlıkta olabilir.

Roe’nun devrilmesini destekliyordum çünkü kürtaj sorununu mahkemelerden çıkarıp eyalet yasama organlarına geri vermenin sağlıklı olacağını düşündüm. Eskiden çoğu devletin kısıtlamalarla ama yasaklarla değil, ulusun ağırlık merkezinin olduğu yere geleceğini düşünürdüm.

Ama şimdi vahşileştirilmiş bir siyasi kültürde sefil derecede karmaşık bir meseleyle uğraşmaya çalışıyoruz. Bu ülkede çoğunluk yönetmiyor; kutuplaşmış azınlıklar yapar. Bu haftanın kanıtı, Karaca sonrası siyasetin mevcut siyasetimizi bile uysallaştıracağı yönünde. Demokrasimizin bunun için yeterince güçlü olduğundan emin değilim.

The Times yayınlamaya kararlıdır harf çeşitliliği editöre. Bu veya makalelerimizden herhangi biri hakkında ne düşündüğünüzü duymak isteriz. İşte bazıları ipuçları . Ve işte e-postamız: harfler@nytimes. com .

The New York Times Opinion bölümünü takip edin
Facebook , Twitter (@NYTopinion) ve Instagram .