Kürtaj Yasaları Üzerine Ulusal Tartışma

Dahi kafalar

New member
Gelen kutumuzdan daha fazlası:

• Omicron’a Karşı Harekete Geçmek
Kredi. . . Gabriela Bhaskar/The New York Times
Kredi. . . Patrick Semansky/Associated Press

Editöre:

“Feminist Hareketin Neden Yaşamdan Yanlısı İnsanlara İhtiyacı Var” ile ilgili olarak (Opinion, nytimes.com, 28 Kasım):

Tish Harrison Warren, kendini feminist olarak tanımlayanların yüzde 37’sinin kendilerini “hem yaşamdan yana hem de seçimden yana” olarak adlandırdığı absürt bir istatistikten bahsediyor. ”

Bir kürtaj doktoru olarak, muayene masasında yatarken bana “kürtaja inanmadıklarını” ama gerçekten zor durumda olduklarını ve “sadece bu seferlik” yapmaları gerektiğini söyleyen kadınlara sık sık rastlıyorum. Hatta bazıları bana onların “aslında yaşam yanlısı olduklarını” söylüyor. ”

Yine de orada, prosedür odasında yasal kürtaj haklarına erişiyorlar. Kürtaj konusunda kamuoyu yoklamalarında nasıl tepki veriyorlar merak ediyorum. Nasıl oy verdiklerini merak ediyorum (ve düşünmek için titriyorum).

Hem yaşamdan yana hem de seçimden yana olamazsınız. Ne de yaşam yanlısı olabilirsiniz ve kadınların ezilmesine son verilmesini savunan bir “feminist” olduğunuzu iddia edemezsiniz. Bayan Warren, “kadınların eşitsizliğinin soyut bir fikir olmadığı konusunda kesinlikle haklı. ” Herhangi bir toplumda kadınların somut, ölçülebilir eşitsizliği, kadının çocuk sahibi olup olmayacağına ve ne zaman sahip olacağına karar verme hakkının reddedilmesiyle başlar.

Christine Henneberg
San Francisco

Editöre:

“Teksas Doktorları Kürtaj Yasasının Riskli Gebelikleri Karmaşıklaştırdığını Söylüyor” (ön sayfa, 26 Kasım) yazısında, bir San Antonio kadın doğum uzmanı, hamileliği tecavüz veya ensest nedeniyle olsa bile 9 yaşındaki kızların güvenli bir şekilde bebek doğurabileceğini belirtti. Dini bir görüş olabilir ama kesinlikle sağlam bir tıbbi görüş olmayan bu görüşü okuduğumda dehşete düştüm.

9 yaşındaki bir kız çocuğu, güvenli bir şekilde bir bebeği doğurmaya fiziksel olarak hazır olsa bile – ve bu çok tartışmalıdır – bu görüş, bu kadar küçük bir çocuğun psikolojik ve duygusal iyiliğini hesaba katmaz. Bu kadar genç bir kız, tecavüz veya ensestten kaynaklanan bir hamilelik bir yana, hamileliğini nasıl idare eder?

Bu görüşü dile getiren doktor hekimlik yapmamalı – ya da belki daha iyi ifade etmek gerekirse, din değil, hekimlik yapmalıdır.

Renee Franken
Monterey, Kaliforniya.

Editöre:

Teksas kürtaj yasası hakkındaki makaleniz, yüksek riskli gebeliklerde kürtajın rolü hakkında önemli bir bakış açısı sunuyor.

OB/GYN’ler ve kürtaj sağlayıcıları olarak, hamilelik komplikasyonları olanlar için kürtaj bakımının ne kadar güvenli ve hızlı hayat kurtarıcı olabileceğini ilk elden gördük. Özellikle hamileliğinin ortasında suyunu kıran bir hastayı hatırlıyoruz. Hızla tüm vücuduna yayılan hayatı tehdit eden bir enfeksiyon geliştirdi.

Kürtaj hizmetlerine hızla erişebildi ve bu da enfeksiyonundan kurtulmasını sağladı. Yıkıcı komplikasyonlara maruz kalabilirdi; bunun yerine, güvenli bir şekilde evine, ailesinin yanına dönebildi.

Bazı hastalar için, sağlayıcılar yasal kısıtlamalar nedeniyle beklemek zorunda kalırsa durum daha da kötüleşebilir. Birçok sağlayıcı bu senaryoların geçmişte kalacağını umuyordu, ancak Teksas’taki hastaların ve sağlayıcıların bugün kendilerini buldukları durum budur.

Kürtaj, doğum öncesi bakım ve doğum kontrolü ile birlikte kapsamlı üreme sağlığı bakımının bir parçasıdır ve onu korumak için savaşmalıyız.

Gopika Krishna
Alexandra Monako
New York
Yazarlar, Columbia Üniversitesi Irving Tıp Merkezi’nde kadın doğum ve jinekoloji uzmanlarıdır.

Editöre:

Re “‘Onun Refahı Birincildir'” (Opinion konuk makalesi, 23 Kasım):

Ortodoks bir Yahudi kadın olarak, Sarah Seltzer’in Yahudiliğin kürtaj konusundaki incelikli görüşü hakkındaki tartışmasını çok takdir ettim. Yine de kaçırılan bir nokta, bir annenin ruh sağlığı onun kadar önemli fiziksel sağlık. Kürtaja sadece izin verilmekle kalmaz, aynı zamanda bir kadının çocuk doğurmaya zorlanırsa zihinsel ve duygusal olarak acı çekmesi durumunda Yahudi yasaları tarafından zorunlu kılınabilir.

Benim gibi gözlem yapan pek çok kadınla konuşurken kendi deneyimim, ezici bir çoğunluğun isteksiz de olsa kürtajı tercih edecekleri bir durumu tasavvur edebileceğidir.

renee septimus
New York

Editöre:

Yahudilik, sınırlı durumlarda kürtaja izin verir, hatta bunu gerektirir ve sorumlu Yahudiler, bir cenine, doğmuş bir çocukla aynı korumayı sağlayan önlemleri onaylayamaz.

Ancak, Sarah Seltzer’in Yahudiliğin kürtaj pozisyonu hakkındaki düşüncelerine gelince, Yahudi dini geleneğinde kürtajın sadece kişisel, ekonomik veya sosyal nedenlerle yapılmasına izin veren hiçbir şey yoktur.

Hiçbir şey.

(Haham) Avi Shafran
New York
Yazar, Agudath Israel of America’da halkla ilişkiler müdürüdür.

Omicron’a Karşı Harekete Geçmek

Kredi. . . The New York Times için Stefani Reynolds

Editöre:

Zeynep Tüfekçi tarafından yazılan “The U. S. Can’t Be Umicron On Omicron” (sütun, 30 Kasım):

İyi düşünülmüş bir saldırı planıyla gerçekten mükemmel bir parça. Bu tür bir düşünce ve çaba, Covid ile ilgili ulusal afet planlamamızda eksik olan şeydir. Bunu neden tek bir kişinin bir araya getirebildiğini ama bizim hükümetimiz yapamıyor diye sormalıyız.

Frank Pollack
Fairfax İstasyonu, Va.

Editöre:

Zeynep Tüfekçi, bilime dayalı akıllı eyleme ve bu bitmek bilmeyen Covid aylarına rağmen öğrenilen “acı derslere” zorlayıcı bir çağrı sunuyor. Bununla birlikte, kronik belirsizlik deneyimimiz ve bunun getirdiği kronik stres, optimal karar vermeyi engellemektedir. Sürekli yeni bilimsel bilgi akışı, parlak teknik başarıyı yansıtır, ancak duygusal olarak yorucudur.

Kronik stres tükenir. Bilişsel yeteneklerimizi ve bağışıklık işleyişimizi bozar. Giderek yeni normal olarak anlaşılmak için daha da belirsiz bir zamana yaslanmamız gerektiğinden, ruh sağlığını mümkün olan her şekilde desteklemek büyük önem taşımaktadır.

Ronnie S. Stangler
New York
Bir psikiyatrist olan yazar, Washington Üniversitesi’nde psikiyatri ve nöroloji fahri klinik profesörüdür.