Matrix Serisi Hackerların Hayatını Değiştirdi

arkamikontrolet

New member
Bilim kurgu çeşidinin en kıymetli üretimlerinden biri olan The Matrix, 1999 yılında vizyona girmiş ve tüm dünyayı kasıp kavurmuştu. İnsanoğlunun varoluşuna dair farklı bir bakış açısı sunan bu sinema serisi, gitgide dijitalleşen dünya hakkında biroldukca yeni kanıyı insanlara aşılamış ve ‘Acaba biz de bir simülasyonda mıyız?’ sorusunu hepimizin başına sokmuştu.

Artık de birfazlaca siber güvenlik uzmanı ve hacker, sinema tarihinde bu kadar büyük bir tesir bırakmış Matrix serisinin kendileri üstündeki tesirleri ile ilgili konuştu. Günümüzde çok fazla değer taşıyan işler yapan bu beşerler, Lana ve Lily Wachowski tarafınca çekilen serinin hayatlarını değiştirdiğini tabir etti.

Matrix, yeni jenerasyon hackerlara ilham verdi

Eski ABD Ulusal Güvenlik Ajansı analisti ve siber güvenlik uzmanı Emily Crose katıldığı çevrimiçi bir aktiflikte yaptığı açıklamalarda, “Matrix çıkmadan yıllar evvel hackerlar kendi alanlarını inşa ediyordu. Yani yalnızca bir kümenin kesimi olduğunuzda onun ortasında olma fikri, Matrix’in çıktığı 1999 yılından evvel de bilgisayar korsanları içinde yer alan biri için yeni değildi” sözlerini kullanarak Matrix’in bu durumu yansıttığını aktardı:

Zımnî bilgilere erişebilmek ve ‘yeraltı’ndan bilgi paylaşımı yapılan bir ortama dahil olmak bilgisayar korsanlarının bir özelliğiydi. Şayet keşfetmeye meraklıysanız bu dünyaya ulaşabilirdiniz. Neo karakteri de tam olarak bunu yaptı ve merak ettiği için kırmızı hapı seçti. Yeni kuşak hackerlar da tıpkı bu türlü teknolojiye karşı olan meraklarını takip etmeye başladı.”

‘Neo ile özdeşleştim’

Siber güvenlik firması CENSUS’da araştırmacı olarak çalışan Patroklos Argyroudis da yaptığı açıklamalarda, “Neo ile büsbütün özdeşleşmiştim. ‘Solduğun şey hava mı?’ bu soruyu hala eğitim verdiğim insanlara, benim için tahlili pek bariz olan bir teknik sorun ile karşılaşıp çözemediklerinde söylüyorum” tabirlerine yer verdi. Argyroudis buna ek olarak sinema çıktığı sıralarda 18 yaşında genç bir hacker olduğunu ve kendisini Neo’ya benzettiğini de kelamlarına ekledi: “Gecelerim Neo’nunkiler ile pek benzeriydi. Saat 4’e kadar ayakta kalıyordum, geç uyanıyordum ve 9’dan 5’e kadar çalışılan işlerde çalışmak istemiyordum. İşte Matrix’i de bu yüzden; 9-5 mesaiyle geçen ‘bayağı’ bir hayatın, yani toplumun makinesinin bir kesimi olmanın metaforu olarak görüyordum.

Kanada’da bulunan Toronto Üniversitesi’ndeki yazılım geliştirme laboratuvarında çalışan John Scott-Railton da verdiği demeçte; Matrix’in onu derinden etkilediğini, kendisinin hacker topluluğuna girmesinde tesirli olduğunu ve ona “hareket, özgürlük ve sonsuz imkan” kavramlarını aşıladığını aktardı.

24 Aralık’ta Matrix Ressurections ile beyaz perdeye geri dönecek olan serinin tüm dünyadaki beşerler üzerinde derinden bir etkisinin olduğunu belirtmek yanlış olmaz. Pekala, siz bu hususta ne düşünüyorsunuz? Sizce bu efsanevi serinin dijital dünyada ve toplum üzerinde ne üzere tesirleri var? Yorumlarda fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.