Meghan Markle, Kate Middleton ve … Dudak Parlatıcısı?

Dahi kafalar

New member
Son zamanlarda dudak parlatıcısını düşünüyorum.

Ergenlik yıllarımın sonlarına damgasını vuran Vanilyalı Doğum Günü Pastasının mide bulandırıcı derecede tatlı kokusu hakkında, o kadar yoğun bir şekilde sömürüldü ki a) dışarıda yürürken rüzgarın yapışkan dudaklarınıza moloz üflemesin diye ağzınızı kapatmaya ve b) sürekli olarak ağzınızı açmaya hazır olmanız gerekiyordu. kendi saçından.

Bu şeyleri kız arkadaşlar arasında nasıl dağıtacağımız hakkında, dünyadaki bir Covid deva değil, her birimiz ona mikroplu dudaklarımızı değdiriyoruz: banyoda, okul otobüsünün arkasında, ilk ders sırasında, kafeteryada, okul dansları, alışveriş merkezine arabayla gitmek ya da sadece dolaplarımızın yanında durup YM’de dolaşmak.

Rujdan farklı olarak dudak parlatıcısının sürmek için bir ayna gerektirmemesi, bu yüzden de onu bu toplumsal eylem için pratik bir araç haline getirmesi hakkında. Kimyasal notları değiştirirken veya dün geceki “Dawson’s Creek” bölümü hakkında yemek yerken – başka bir deyişle, bağ kurarken bulaştırabilirsiniz. Hedefiniz biraz sapmış olsa ve sonunda parlak bir yanak veya çeneye sahip olsanız bile, size haber vermesi için arkadaşınıza güvenebilirsiniz.

Dudak parlatıcısını ve genç kızların karmaşık ilişkilerindeki ince rolünü düşünüyordum, son zamanlarda Great Royal Lip Gloss Snub ifşasının ışığında: Meghan Markle Kate Middleton’dan biraz ödünç istedi ve Kate irkildi.

Görünüşe göre 2018’de bir ara Meg ve Kate birlikte bir etkinlikteydiler ve Meg parlaklığını unutmuştu. 1990’larda Kaliforniya’da büyümüş bir kızın yapabileceği gibi, yakında yengesinin ona ödünç vermekten mutlu olacağını düşünen Meghan, Kate’in isteksizce kabul ettiği bir tüp ödünç alıp alamayacağını sordu. Prens Harry’nin tarif ettiği gibi, her şeyi anlatan anılarından bir pasajda, “Yedek”, “Meg parmağına biraz sıktı ve dudaklarına sürdü. Kate yüzünü buruşturdu.

Sussex Dükü’ne göre bu bir “Amerikan şeyi” idi. Meghan’ın yaşlarındaki Amerikalı kadınlar (ve bir Kanadalı) üzerinde yaptığım hızlı ve bilimsel olmayan ankete göre, Meghan haklı görünüyor.

Colorado’dan Katie’nin en iyi iki arkadaşıyla paylaştığı ortak bir parlatıcısı vardı – takma adı “On Kez Daha Ateşli” çünkü bu onları … eh, anladınız. Ontario’dan Sarah, bir arkadaşının doğum günü için aldığı çeşitli paketlerden bir Lip Smacker aromasını (karpuz) dikkatle seçtiğini hatırlıyor; sadece en iyi arkadaşlar bir tane alırdı ve sonsuza dek onun “imza kokusu” olarak anılırdı. New York’tan Nell, bu şeyleri kendisi giymedi, ancak yine de okula parlatıcılarla dolu sandviç poşetleriyle gelen, yakın çevreleri arasında paylaşıp değiş tokuş yapan “havalı ateşli kızlar” adını verebilir – özellikle Hannah ve Camelia.

40’lı yaşlarındaki bir arkadaşım bana “Büyük bir küvette vanilyalı dudak parlatıcısı kullandım ve gerçekten sosyal statümü yükselttiğine inanıyorum” dedi. “Gelişmekte olan kadınlığımın ilk regl dönemimden daha önemli bir özelliğiydi.”

Dudak parlatıcısı makyajdan daha fazlasıydı – sosyal hiyerarşideki yerinizi ayırt etmek için bir araçtı. Dudak parlatıcınızı paylaşacağınız kızlar: onlar sizin ya-ya-ya-ölünüzdü. (Önemli incelikler olmasına rağmen: doğrudan ağza tüp – yakın arkadaşlar için ayrılmış; parmakla ağza sıkıştırılmış tüp – iyi arkadaşlar veya soğuk algınlığınız için.) diledi dudak parlatıcısını şu kişilerle paylaştınız: Bunlar popüler kızlar ve/veya aşık olduğunuz kızlardı. (“Popüler bir kızın Lip Venom’unu denemeye başlamak, flört etmenin nihai şekliydi,” dedi bir meslektaşım – en az bir hafta boyunca sürülebilecek bir sosyal zirve.)

Elbette herkes dudak parlatıcısını paylaşmadı – ve bunlar muhtemelen ikinci yılımda okul çapında ağız uçuğu salgınını önleyen şanslı birkaç kişiydi. Ancak bunu yapan kadınlardan oluşan grup için yapışkan yapışkan, her şey kadar yakınlıkla da ilgiliydi.

Gerçek arkadaşlar birbirlerinin en sevdikleri türü bilirlerdi ve bunun eczaneden mi (Lip Smackers, Wet n Wild) yoksa büyük bir mağazadan mı (Juicy Tubes) veya daha sonra Sephora’dan (dudaklarınızı dolgunlaştırdığı iddia edilen tarçınlı Lip Venom) geldiğini bilirlerdi. Ve her grubun kendi parlaklıkla ilgili tuhaflıkları vardı: Tüpü her zaman kirle kaplı olan arkadaş; Carmex’e sadık kalan (ürpererek); arkadaş paylaşmaya çok hevesli – muhtemelen kendini dışlanmış hissettiği için.

Dudak parlatıcısı hassas bir yaşta hayatımıza girdi: Ağır makyaj için çok gençtik (Clinique Black Honey sayılmazdı!) ama gelecek yılların sosyal becerilerimizi ve ilişkilerimizi yeni bir ortamda test edeceğini hissedecek kadar yaşlıydık. yollar. Bu kargaşanın ortasında dudak parlatıcısı birbirimizle konuştuğumuz bir dildi.

Artık bir terapist olan ve daha geçen Cuma günü dudak parlatıcımı paylaştığım lise arkadaşım Anna, “Arkadaşlık düzeyinizin tam bir simgesi,” dedi. “Sadece bunu paylaşmayan kızlar için biraz üzüldüğümü hatırlıyorum.”

Kızların iletişim kalıplarını inceleyen (ancak kendisi kız arkadaşlarıyla hiçbir zaman parlak sözler paylaşmamış olan) dilbilimci Deborah Tannen, ergenlik çağındaki kızların bu söze dökülmeyen yakınlık ritüellerini kullanarak iletişim kurmasının ve bağ kurmasının yaygın olduğunu belirtiyor. Karşılıklı savunmasızlığı ve güveni ifade etmenin bir yolu olarak, dudak parlatıcısının paylaşımını kızların sırlarını paylaşma biçimine benzetti.

Bu da beni Kate ve Meghan’a geri getiriyor.

Artık hepimiz yetişkiniz ve belki de hijyene öncekinden daha fazla saygı duyuyoruz; belki İngiliz kızlarının daha fazla sıhhi bağlanma ritüelleri vardı. Yine de, Lip Smackers veya Juicy Tubes’u değiştirerek büyüyen bizler için, o anın çok dokunaklı bir yanı vardı. Belki de Meghan’ın gerçekten biraz dudak nemine ihtiyacı vardı, mühlet. Ya da belki de sadece bir kızdan diğerine uzanan, basit bir soruyla ilişkilerinin sınırlarını nazikçe test eden bir kızdı: Dudak parlatıcını ödünç alabilir miyim?

Ya da belki tahmin ediyorum.

Birkaç yıl önce, ailemin evindeki bir çekmecenin arkasına, yirmi yıl boyunca hayatta kalmayı başarmış ve bir hamle olan Softlips’in yanına itilmiş bir tüp pis Vanilyalı Doğum Günü Pastası parlatıcısını kurtardım. O şuruplu-tatlı koku, bir günlük krema gibi – eğer bilirseniz, bilirsiniz – beni liseye ve bu deneyimi renklendiren kızlara fırlattı. Biraz mide bulandırıcıydı. Ama aynı zamanda arkadaşlık gibi kokuyordu.

The Times yayınlamaya kararlı çeşitli harfler editöre. Bu veya makalelerimizden herhangi biri hakkında ne düşündüğünüzü duymak isteriz. İşte bazıları ipuçları . Ve işte e-postamız: [email protected] .

The New York Times Görüş bölümünü takip edin
Facebook , Twitter (@NYTopinion) ve instagram .