Metaverse’in Bize Veremeyeceği Tek Şeyi Özledik

Dahi kafalar

New member
Mark Zuckerberg geçen ayın sonlarında bir “kurucu mektubunda” Facebook’un adını Meta olarak değiştirdiğini duyurduğunda, yazı grubumla görüntülü görüşmedeydik, zanaatımızın dokunsal zevklerini tartışıyordum – elle yazmanın yararları, güzel Rhodia yazı defterlerine olan sevgimiz, en sevdiğimiz el yazması sayfa örnekleri (benimki: David Foster Wallace’ın, çiğneme kokusu). Üçümüz arasında beş daktilomuz vardı ve hiçbir sosyal medya hesabımız yoktu. Orada metaverse’deydik, sağlayamayacağı tek şeyin özlemini çekiyorduk: dokunma deneyimi.

Sanal ve artırılmış gerçeklik (ayrıca Ray-Ban Stories akıllı gözlükleri) aracılığıyla Meta’nın teknolojisi, nasıl yaşadığımızı, arkadaşlarımız ve ailemizle nasıl bağlantı kurduğumuzu değiştirmeyi amaçlıyor (hologramınızı konserlere veya Şükran Günü yemeklerine ışınladığınızı hayal edin). İnsanları bir araya getirme konusundaki tüm pıtırtıları dışında Meta, temel bir insani kopukluk geliştiriyor: Bedenlerimizi denklemden çıkarıyor.

Ben, birincisi, metaverse’e nazikçe girmeyeceğim. Teknoloji karşıtı olduğumdan (değilim) veya jel mürekkepli kalemlerin ve ciltli kitapların zevklerine mantıksız bir şekilde bağlı olduğumdan değil (olabilirim). Çünkü 20 yıldan fazla bir süredir anoreksiya ve bulimia ile mücadele ettikten sonra, istediğim son şey beni vücudumdan daha da uzaklaştıran teknoloji. Filozof Richard Kearney, “Kendimizle bağlantımızı kaybedersek, dünyayla bağlantımızı kaybederiz” diye yazar. Dokunsal bağlantı yok, benlik ve öteki arasında rezonans yok. ”

Aylarca süren karantinalar, Zoom kokteylleri ve dirsek darbeleri bizi bir dokunma krizine soktu. Her ikisi de bu yıl yayınlanan Mr. Kearney’nin “Touch: Recovering Our Most Vital Sense” ve Sushma Subramanian’ın “How to Feel: The Science and Anlam of Touch” gibi kitapları bu temel ihtiyaçla doğrudan ilgilidir. Dokunmayı temel beslenmeye ve hayatta kalmaya benzeten bir dil bile geliştirdik: “Dokunma açlığı” ve “dokunma açlığı” hakkındaki makaleler, bu dokunsal bağlantının ne kadar hayati olduğunu ortaya koyuyor. Dokunma, geliştirdiğimiz ilk duyu olan insanlığımızın merkezidir.

Sanal dünya kurucuları da bunu biliyor ve dokunma ihtiyacıyla giderek daha fazla yüzleşiyor ve onu yeniden yaratmanın yeni yollarını geliştiriyor. Steve Yonahan’ın Haptik Yaratığı var – mırıldanan ve titreşen, onu evcilleştiren ve tutan insanların duygusal durumlarını etkileyen, zoomorfik, robotik tembel bir şey. Texas A&M araştırmacıları, dokuları iletmek için “maksimum dokunsal etkiye” sahip dokunmatik ekranlar geliştiriyorlar (onlara göre saten ve perkal çarşaflar arasındaki farkı çevrimiçi olarak hissedeceksiniz). Johns Hopkins’teki araştırmacılar, protez üst uzuvlara dokunsal geribildirimin dahil edilmesinin, amputelerin kullanımını kolaylaştırdığını buldu.

Miami Üniversitesi Dokunmatik Araştırma Enstitüsü müdürü Tiffany Field, kırk yılı aşkın bir süredir dokunma üzerine çalışıyor. Araştırmaları, insan yaşamının ilk aşamalarından itibaren dokunmanın önemini ortaya koyuyor. Hamilelik masajı, düşük doğum ağırlığını (ve doğum sonrası depresyonu) azaltır. Erken doğmuş bebeklerin uzuvlarına orta derecede basınçla masaj yapmak, yüzde 47 daha hızlı kilo almalarını sağlıyor. Dokunma, ebeveynleri yeni doğan bebeklerine “ten tene temas süresinde” bağlayan “sarılma hormonu” olan oksitosin üretir. ” Dokunma, dikkati ve nicel performansı artırır (matematik problemlerinde hız ve doğruluk). Depresyon yaşayan ergen annelerde masaj, kaygılı davranışları azaltır. H. I. V. hastalarında masaj tedavisi doğal öldürücü hücrelerde artışa neden olur. Anoreksiya, otizm, sırt ağrıları, kanser, kronik yorgunluk sendromu, fibromiyalji, multipl skleroz ve TSSB’nin tümü dokunmaya tepki verir.

Cinsel istismar mağdurları bile terapötik dokunuştan yararlanır. Haftada iki kez yapılan masajlardan bir ay sonra, Touch Research Institute tarafından incelenen kadınlar daha az depresyon ve anksiyete yaşadılar ve kortizol seviyeleri düştü. Masaj yapmayan kontrol grubundaki kadınlar, “dokunmaya karşı giderek daha olumsuz bir tutum bildirdiler. ”

Yenidoğan ağrı araştırmacısı Liisa Holsti ve haptik araştırmacısı Karon MacLean’ın çalışmalarını okurken, haptik teknolojisini öğrenirken ne kadar duygulandığıma şaşırdım. 2020 çalışmaları, pnömatik körükler, subwoofer’lar ve bir annenin yenidoğan yoğun bakım ünitesindeki prematüre bebekler için solunum hızını, kalp atışlarını ve dokunuşunu kopyalayan bir mikro denetleyici ile donatılmış dikdörtgen bir kuvöz parçası olan Calmer’ı tanıttı. Bebek doğumdan sonra anne-babasının göğsüne yatırıldığında “Ten tene zaman” veya “Kanguru bakımı”, yenidoğanın ağrısını azaltır. Bir ebeveyn bulunamıyorsa veya kan alma gibi rutin bir prosedür sırasında bebeği rahatlatmak için bir hemşire mevcut değilse, Calmer, insan dokunuşu etkileşimine bir alternatif sunar; beni yedekle. ”

Kuşkusuz hayatımın çoğunda dokunmaya karşıydım. (Yeme bozukluğu olan başka insanlar da tanıyorum; benim eşit derecede anti-dokunma en iyi arkadaşım ve ben Noel sarılmamızın garip garipliği hakkında şaka yapardım.) Bebeğim olduğunda bu değişti ve altı- oğlumun göğsümdeki ağırlığı dünyanın en ağır aşkıymış gibi hissettim. Mühendisliğin ilk duyunun bu kadar önemli olmasına şaşmamalı.

Meta veri tabanının genişletilmesi, Facebook AI gibi ekipleri daha fazla somatosensoriyel simülasyon geliştirmeye teşvik edebilirken, çalışmalarına rehberlik edecek değerlerden şüpheliyim. Anne varlığını “kopyalamak değil, değiştirmek” için tasarlanmış üç haptik prototipini denemek için 10 yılını alan Dr. Holsti ve Dr. MacLean kadar etik olacaklar mı? Bay Zuckerberg’in şirketi, kullanıcılara “ölçeklenebilir ve ucuz dokunsal duyum modülleri” ile ReSkin gibi duyusal teknolojiler sağlarken, kullanıcıların bağlantısızlık veya bedensiz olma duygularına karşı duyarlı olacak mı?

Meta, Bay Zuckerberg’in “bedenselleştirilmiş internet”e yaptığı yatırımın sinyalini veriyor ama sonuçta bizi birbirimizden ayrı tutan, bedenlerimizden ve birbirimizden daha da yabancılaşmamızı sağlayan bir teknoloji. Bedenimden kopmuş olmak, yeme bozukluğumu kolaylaştıran kendime olan nefretimi ve mükemmeliyetçiliği besledi. Bedenlerimizi holograflar ve avatarlarla değiştirmemize gerek yok. Dokunma duyumuzu geliştirmemiz gerekiyor. Merhamet sırasında sıkı bir el sıkışması, kanepede köpeğe sarılmak, sizin gibi bir kucaklama. Başka bir deyişle, hayatta olmanın dokunsal sevinçleri.

<saat/>

JoAnna Novak, son olarak “Anlamlı Çalışma” adlı kısa öykü koleksiyonunun ve yakında çıkacak olan bir şiir koleksiyonu olan “Yeni Hayat”ın yazarıdır.

The Times yayınlamaya kararlıdır harf çeşitliliği editöre. Bu veya makalelerimizden herhangi biri hakkında ne düşündüğünüzü duymak isteriz. İşte bazıları ipuçları . Ve işte e-postamız: harfler@nytimes. com .

The New York Times Opinion bölümünü takip edin
Facebook , Twitter (@NYTopinion) ve Instagram .