Metroya İkinci Bir Şans Verecek Miyiz?

Dahi kafalar

New member
Bu makale aynı zamanda Opinion Today bülteninde de yer almaktadır. Hafta içi her gün ve Cumartesi sabahı gelen kutunuza almak için buradan kaydolabilirsiniz.

Bir pandemi ve bir dizi yüksek profilli şiddetli saldırının ortasında, Asyalı Amerikalıların çoğu, New Yorklular henüz metroya dönmeyi tam olarak benimsemedi. Yine de birçokları için metro, farklı kesimlerden insanları bir araya getiren bir topluluk yeridir. 472 metro istasyonundan herhangi birinde şehrin bir dilimini bulabilirsiniz.

New Yorkluların metroyla güçlü ve dolu dolu ilişkisi üzerine bu hafta bir konuk yazısı yazan Qian Julie Wang ile konuştuk. Koronavirüs dünya çapında toplu taşıma için bir krize neden oldu, bu nedenle okuyuculara Wang’dan konuyla ilgili daha fazla bilgi alma şansı vermek istedik. Bu röportaj netlik ve uzunluk için düzenlenmiştir.

S: Pek çok insan şu anda toplu taşımaya geri dönmek konusunda tedirgin hissediyor. Metrodan farklı gelir ve geçmişlere sahip insanların bir arada yaşayabileceği bir topluluk merkezi olarak bahsediyorsunuz. Başka bir yerde yabancılar arasında aynı topluluk duygusunu bulabildiniz mi?

Aklıma gelen en yakın şey halk kütüphanesi. New York’ta büyürken, kütüphane – ve özellikle Chinatown’daki Chatham Square şubesi – bana erken bir topluluk duygusu veren başka bir yerdi. Ve çok benzer bir şekilde ev gibi geldi: Birçok insan, büyük farklılıklara rağmen, daha parlak, daha anlamlı bir yaşam sürdürme umuduyla kitapları kucaklamak için bir araya geldi.

S: makalenizde , 90’larda New York’ta belgesiz bir göçmen olarak nasıl büyüdüğünü yazıyorsunuz. , “bir metro vagonunda her zaman biraz daha güvende hissettiniz” – ancak bu, birkaç yüksek profilli saldırıdan sonra son zamanlarda değişti. İnsanların metroya güvenli bir alan olarak olan güvenini yeniden kazanmaları için bireysel ve politik düzeyde sizce ne gerekir?

İnsanların çevrelerindeki insanlarla ve çevreyle bağlantı kurduklarında kendilerini en güvende hissettiklerinden şüpheleniyorum. Bireysel düzeyde, aynı arabalarda ve aynı platformlarda birbirine, metroya ve şehre saygı duyarak yeterince yoldaş yolcu görmek demektir.

Siyasi düzeyde, suçlulaştırma ve insanlıktan çıkarma yerine, bağlantıyı ve insanlığı teşvik eden politikalar inşa etmek anlamına gelir – aksi takdirde kaybolacak olanlara barınak ve ruh sağlığı desteği sunar. Bu, gerek refakatçi/arkadaş sistemleri sağlayarak, yaya trafiğini geri kazandırarak ve morali yükselterek ya da daha fazla müzisyeni ve sanatçıyı, daha önce geçmişin çeşitliliği için bir vitrin olan arkalarını metroya geri getirmeye teşvik ederek, topluluğu merkeze alan taban girişimlerine fon sağlamak anlamına geliyor. New York’u besleyen yaratıcı enerji.

S: Tıpkı çocukluktan gelen travmatik deneyimlerin yetişkinliğe kadar devam edebilmesi gibi, “pandeminin duygusal sonuçları, fiziksel aktiviteden sonra uzun süre kalıcı olmayı vaat ediyor. tehditler ortadan kalkar.” Metroya ve buna bağlı olarak şehre ne olabileceğine dair en büyük korkunuz nedir?

2020’de istasyonlara girmekten kaçındığımda, metrosuz ne kadar uzun süre gidersem, o kadar çok korku çağrışımları taşıdığını gördüm bende. Son zamanlardaki olumsuzlukların, yeraltında biriktirdiğim tüm eski, güzel anıları gölgede bırakması çok kolaydı. Sonunda geri dönmek için kendimi zorladığımda, bu olumlu çağrışımların ne kadar çabuk geri döndüğüne şaşırdım.

Yeterli sayıda insanın metroya ikinci şansı vermeyeceğinden endişeleniyorum. Özellikle geliri yüksek yolcuların metrodan kaçınmaya devam edeceklerinden endişeleniyorum. Ve bazı New Yorklular boş platformları veya arabaları daha kırılganlık ve tehlike ile ilişkilendirdiği için düşük yolcu sayısının devam edeceğinden endişeleniyorum.

S: Twitter’da insanların en sevdiği metro anılarını soran bir belirtme çizgisi yaptınız. Denemenize ekleyemediğiniz göze çarpan herhangi bir şey var mıydı?

En sevdiğim tweet, Times Square istasyonundaki bir dans partisinin görüntüsünü paylaşan N. Jamiyla Chisholm’dan geldi. #undergroundjoy hashtag’i ile Sunset Park’taki çekimden sadece iki gün sonra amatör bir grubun Journey’in umut verici şarkısı “Don’t Stop Beleven”ı çalmaya başladığını ve istasyonun coşkulu bir küçük konser salonuna dönüştüğünü yazdı. Görüntü, özlü New York ruhunu somutlaştırıyor – bu şehir en zor zamanlarda bile yılmayı reddediyor.

S: Başkalarının favori metro anılarını paylaştınız. Seninki nedir?

Metroya ilk bindiğimde kaç çeşit insan var diye hayretler içinde kaldım. Hayatımın ilk yedi yılını kuzey Çin’in çok homojen bir bölgesinde geçirmiştim ve bu kadar çok ten rengi, göz rengi ve saç tipinin mümkün olduğunu bilmiyordum. Mavi ve yeşil gözlerden özellikle korktuğumu hatırlıyorum çünkü bebeklerimdeki cam gözlere benziyorlardı.

Çocuklarda sıklıkla olduğu gibi, etrafta bu kadar yabancı olmak beni yabancıların yanında endişelendiriyordu. İlk metro yolculuklarımdan birinde annem ve ben çok kalabalık bir trafik saatinde arabaya bindik. Tren istasyondan çıkarken, kendimi toparlamak için annemin eli olduğunu düşündüğüm şeyi tuttum. El nazikçe geri sıkıldığında aşağı baktım ve benimkinden tamamen farklı bir cilt tonuna sahip olduğunu gördüm – annemin elini hiç tutmuyordum!

Yabancının elini korkuyla bıraktım, ama utançtan yüzüm kızararak yukarı baktığımda kadın bana en nazik, en sıcak gülümsemeyi verdi. Ondan sonra yolcu arkadaşlarımdan korkmayı bıraktım.

Makalenin tamamını buradan okuyun ve , Her Pazartesi’den Cumartesi’ye gelen kutunuza Bugün Görüşü almak için buradan kaydolun.